Ministerstvo spravedlnosti končí se stíháním Trumpova exporadce

Americké ministerstvo spravedlnosti upouští od stíhání někdejšího poradce prezidenta Donalda Trumpa Michaela Flynna, který se přiznal ke lhaní Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) o svých kontaktech s Rusy. Ministerstvo to podle agentury AP sdělilo soudu, který Flynnův případ projednává.

V dokumentech pro soud ministerstvo uvedlo, že Flynnův sporný rozhovor s FBI se uskutečnil bez jakéhokoli oprávněného vyšetřovacího důvodu. Trump nad nečekaným vývojem případu vyjádřil podle Reuters velké potěšení.

Rozhodnutí stíhání zastavit označila AP za senzační zlom, neboť prokuratura poslední tři roky tvrdila, že Flynn lhal FBI. Flynn se v rámci dohody s vyšetřovateli doznal, později ale začal názor měnit, což zdůvodnil nedodržením původní úmluvy ze strany americké administrativy. Dohoda totiž podle Flynnových právníků předpokládala, že jejich klient za mříže nepůjde, ale ministerstvo spravedlnosti navrhlo půlroční trest vězení.

„V průběhu mé revize případu generála Flynna jsem dospěl k závěru, že zastavit případ je správné,“ uvedl prokurátor Jeff Jensen, který pozadí případu prověřuje. „Informoval jsem ministra spravedlnosti (Williama) Barra o svých zjištěních a doporučil mu výše zmíněný závěr, s čímž souhlasil,“ dodal.

V dokumentech pro soud ministerstvo spravedlnosti označilo Flynnův rozhovor s FBI v lednu 2017 za neodůvodněný a nesouvisející s vyšetřováním. „Byl proveden bez jakéhokoli oprávněného vyšetřovacího důvodu,“ citovala AP postoj ministerstva.

Flynnův případ vzešel z práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval úlohu Ruska v amerických prezidentských volbách v roce 2016. V závěrečné zprávě z loňského dubna Mueller uvedl, že nenašel důkazy, že by Trump či jiný Američan ve volbách cíleně spolupracoval s ruskou vládou. Trump považoval Muellerovo vyšetřování za hon na čarodějnice.

Flynn, který Trumpovi krátce radil v otázkách národní bezpečnosti, se v roce 2017 vyšetřovatelům přiznal, že jim podával lživé informace o svých kontaktech s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. S vyšetřovateli Flynn následně spolupracoval a Mueller proto soud požádal, aby bývalého poradce neposílal do vězení. Ministerstvo spravedlnosti ale později navrhlo půlroční trest za mřížemi.

Ač se Flynn formálně přiznal, jeho právní zástupci se od loňského října snažili soud přesvědčit, aby kauzu smetl ze stolu. Začali také přiznání zpochybňovat. Požadavek zdůvodnili mimo jiné tím, že vysocí představitelé FBI se v lednu 2017 rozhodli Flynna zaskočit s cílem přinutit ho k takovým tvrzením, která by později mohla být označena za lživá. Flynna vyšetřovatelé tehdy navštívili přímo v Bílém domě.