McCain o Orbánovi: Neofašistický diktátor, který se peleší s Putinem

Budapešť – Kvůli ostrým slovům amerického republikánského senátora Johna McCaina na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána si dnes Budapešť předvolala amerického chargé d'affaires Andreho Goodfrienda. McCain označil Maďarsko za „stát, který je na pokraji postoupení své svrchovanosti neofašistickému diktátorovi, který se peleší s Vladimirem Putinem“.

McCain pronesl svá neuctivá slova, když se neúspěšně snažil Senát přesvědčit, aby odmítl návrh prezidenta Baracka Obamy na jmenování Colleen Bellové velvyslankyní v Maďarsku. Maďarsko je „velmi důležitá země, kde se dějí špatné věci“, citovala maďarská agentura MTI McCaina. Maďarsko přitom označil za „blízkého spojence v mnoha aspektech“, ale není podle něj pochyb o tom, že od roku 2010, kdy převzal úřad, maďarský premiér Viktor Orbán centralizoval moc.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó opakované kritické výroky z americké strany na Orbánovu adresu odbyl konstatováním, že maďarští voliči při třech letošních volbách dali jasně najevo, jak si představují budoucnost své země. Orbánova strana Fidesz v dubnu jasně vyhrála parlamentní volby, stejně tak v květnu volby do Evropského parlamentu a v říjnu i do obecních zastupitelstev.

Viktor Orbán a Vladimir Putin
Zdroj: ČT24/ISIFA

Maďarský premiér je v Evropské unii považován za jednoho z mála spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina. Kromě jiného podporoval ruský projekt výstavby plynovodu South Stream, který dělá Bruselu starosti, a přidal se k nejhlasitějším kritikům sankcí přijatých vůči Moskvě kvůli ukrajinské krizi. Na Západě je rovněž kritizován kvůli autoritářským sklonům a snahám upevnit si moc různými reformami právního řádu.