Matovič uvažuje o „vypnutí" Slovenska. V zemi by panovala vojenská disciplína

2 minuty
Události: Matovič zvažuje „vypnutí“ Slovenska
Zdroj: ČT24

První oběť koronaviru už eviduje i sousední Slovensko, přičemž nakažených je tam podle testů čtyři sta. Jenže právě v analýze vzorků země zaostává – k 31. březnu laboratoře podle údajů tamního ministerstva zdravotnictví otestovaly pouze devět tisíc vzorků. Premiér Igor Matovič zmínil možnost „vypnutí“ celého státu na tři týdny s cílem koronavirus vymýtit.

Pokračovat v opatřeních možná až do příštího roku, nebo celý stát dočasně vypnout a virus tím zlikvidovat. Tyto možnosti momentálně zvažuje slovenská vláda. Po třítýdenním výpadků by se podle Matoviče mohly rozběhnout podniky i školy. Premiér mluví o „krátkém procesu jako v Číně“.

V zemi by se v případě „vypnutí“ předem zajistilo zásobení domácností. Poté by se přerušilo vše kromě kritické infrastruktury – úplně by se zavřely hranice, pravidla by se musela dodržovat s vojenskou disciplínou. Zjistit názor veřejnosti na tento extrémní scénář chce předseda slovenské vlády průzkumem. Menší koaliční partneři jsou ale proti.

Výtky zní z koalice i opozice

„Pokud se nestane nic mimořádného typu tisíce mrtvých denně jako v Itálii, jsem zásadně proti takovým experimentům, jak zlikvidovat ekonomiku,“ nechal se pro Denník N slyšet předseda koaliční Slobody a solidarity Richard Sulík.

A myšlenku kritizuje i opozice – podle bývalého premiéra Petera Pellegriniho se Matovičův kabinet pokouší o sociální inženýrství. „Celý nápad se mi zdá být sociálním experimentem, který by mohl přinést nepředvídatelné důsledky v podobě paniky mezi lidmi a úplné ztrátě důvěry ve stát,“ míní politik Smeru.

Nápad ministerského předsedy Matoviče přichází ve chvíli, kdy jeho vláda povolila otevření menších obchodů typu stavebnin nebo galanterií. Částečné obnovení výroby ohlásil také například žilinský závod automobilky Kia.

Vrchol pandemie na Slovensku může přijít až v červenci

Ještě v úterý si šéf zdravotnického institutu pochvaloval, že Slovensko by mohlo při zvládání koronaviru patřit ke světové špičce. Aktuální prognóza počítá s tím, že vrchol pandemie se díky opatřením podařilo oddálit až na červenec. Tou dobou by mohlo být sedm tisíc lidí v nemocnicích a zhruba tisícovka z nich na jednotkách intenzivní péče.

První obětí koronaviru se na Slovensku stal pacient, který zemřel na oboustranný zápal plic pouhý jeden den po propuštění z nemocnice do domácího prostředí. Podle ministra zdravotnictví Marka Krajčího zdravotnické zařízení pravděpodobně pochybilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko částečně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve zhruba dvou třetinách španělských regionů, které v pondělí odpoledne zasáhl výpadek proudu, se podle tamních médií podařilo částečně obnovit dodávky elektřiny. Konkrétně se jedná o oblasti v Katalánsku, Andalusii či Baskicku, úplně bez elektřiny je ale nadále Madrid. Energetická společnost Red Eléctrica krátce před 15:00 oznámila, že plné obnovení dodávek elektřiny do celého pevninského Španělska potrvá až deset hodin. Komplikovaná situace panuje i v Portugalsku.
13:48Aktualizovánopřed 4 mminutami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
08:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 1 hhodinou

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Vládce Kremlu Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva hlásí, že její armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci v Kurské a Bělgorodské oblasti dál bojují.
05:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Mrtvých po výbuchu v Íránu je už přes šedesát

Na nejméně 65 stoupl počet mrtvých po sobotním výbuchu v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedla íránská státní média. V neděli úřady informovaly o nejméně čtyřiceti mrtvých a více než dvanácti stech raněných. Příčina neštěstí je předmětem vyšetřování.
před 2 hhodinami

Volba nového papeže začne 7. května

Volba nové hlavy katolické církve začne 7. května, rozhodla v pondělí generální kongregace kardinálů, potvrdil to vatikánský mluvčí Matteo Brunii. Takzvané konkláve vybere nástupce Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let a v sobotu byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě.
před 6 hhodinami

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice zadržela 25 lidí

Francouzská policie ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v šest hodin ráno, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.
08:10Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 9 hhodinami
Načítání...