Matica slovenská vyznamená Klause za poklidné rozdělení Československa

Bratislava – Matica slovenská udělí počátkem srpna u příležitosti 150. výročí svého vzniku bývalému českému prezidentovi Václavu Klausovi cenu za podíl na poklidném rozdělení Československa v roce 1992. „Dík mu patří za to, že udělal všechno proto, aby rozdělení nebylo násilné a krvavé, ale slušné a inteligentní,“ uvedl šéf této slovenské kulturní instituce Marián Tkáč. Ze zahraničních politiků Matica slovenská podle něj nenašla vhodnějšího kandidáta na udělení ceny.

Matica slovenská ocení dvě desítky osobností, které nejvýznamněji ovlivnily Slovensko za posledních 20 let. Ze slovenských politiků nebude oceněn nikdo, cenu naopak dostane například známý režisér Juraj Jakubisko.

Matica slovenská vznikla v roce 1863 jako výsledek snah o založení slovenského kulturního spolku v tehdejší Rakousko-uherské monarchii. Její postavení a činnost nyní upravuje zvláštní zákon. Instituce má rozvíjet a upevňovat slovenské vlastenectví, národní povědomí Slováků i krajanů žijících v cizině.

Klaus coby český premiér a jeho tehdejší slovenský protějšek Vladimír Mečiar byli po volbách v roce 1992 hlavními tvůrci dohody mezi českými a slovenskými politiky, která vedla k rozdělení československé federace. Během poslední návštěvy Slovenska ve funkci hlavy státu Klaus letos v únoru prohlásil, že rozdělení Československa prospělo oběma zemím bývalé federace a že vztahy mezi nimi se zlepšily.