Mandelův stav je podle úřadu vážný, ale stabilizovaný

Pretoria – Zdravotní stav bývalého prezidenta JAR Nelsona Mandely je nadále kritický, ale stabilizovaný. Po třech dnech nejistoty prezidentský úřad znovu vydal oficiální zprávu o stavu legendárního bojovníka proti rasové diskriminaci. Mandela byl přijat do nemocnice 8. června kvůli plicní infekci. Jeho stav je kritický už déle než týden, před nemocnicí jsou stále desítky lidí, kteří se za Mandelu modlí.

„Vyzýváme všechny Jihoafričany, aby se začali připravovat na Madibovy (Mandelovo kmenové jméno) narozeniny, které připadají na 18. července. Musíme všichni projevit úctu našemu bývalému prezidentovi,“ sdělil úřad současného prezidenta Jacoba Zumy.

Mandelovi selhávají ledviny, dýchají za něj přístroje

Jihoafrický deník The Citizen v minulých dnech uvedl, že Mandela je na přístrojích a selhávají mu ledviny. Reportéři listu mají tuto informaci od pěti nejmenovaných zdrojů blízkých rodině, z nichž dva jihoafrického vůdce nedávno v nemocnici navštívily. Každý druhý den prý bývalý prezident musí podstupovat tříhodinovou dialýzu. „Je na dýchacích přístrojích a jeho ledviny téměř nefungují. Jeho stav je kritický, ale stará se o něj celý tým lékařů, od kardiologů přes plicního lékaře až po nefrology zabývající se léčbou nemocí ledvin,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Mandelovi bude 18. července 95 let. U jeho lůžka se střídají jeho příbuzní, před nemocnicí jsou shromážděni lidé i novináři. Mandela je symbolem boje proti apartheidu, byl za to odsouzen a 27 let vězněn.