„Mám holý život, to je důležitější než všechny věci,“ říká přeživší exploze v Prešově

Zůstaly jim jen věci, které měli na sobě, jsou ale naživu. Přeživší z prešovského panelového domu popisují peklo, které nastalo po pátečním výbuchu plynu. Někteří čekali na záchranu i více než hodinu. Jde o největší tragédii svého druhu v novodobých dějinách Slovenska. Zatím je sedm potvrzených obětí, po osmé hasiči dál pátrají v troskách.

„Před tím unikal plyn, to jsme cítili. Byl jsem v kuchyni, dcera byla v obývacím pokoji. Najednou rána. Bouchlo to, byt byl zdemolován,“ řekl listu Korzár jeden z obyvatel zmíněné bytovky s popisným číslem sedm na ulici Mukačevská.

Muž s dcerou si dali na tvář hadry, aby se nenadýchali prachu a zplodin. Poté se přesunuli k sousedům na balkon a z osmého patra domu je vyprostili hasiči.

„Nic nemám. Mám jen to, v čem jsem byla v práci. Mám holý život, to je důležitější než všechny věci,“ řekla dvaačtyřicetiletá učitelka Naďa Mihaľáková, která byla v době exploze v zaměstnání.

Když dům vybuchl, byl Jozef Karkoška zrovna v práci. Jediné, co ho teď těší, je pes Bleky, kterého chová ve výběhu vedle dílny. V bytě, kam už se nikdy nevrátí, žil 45 let. „Ani kdybych měl možnost dostat se k televizoru, ani bych nechtěl vidět tu zkázu. Zůstalo mi to, co mám na sobě, nic víc,“ prohlásil přeživší, jehož zatím ubytovala sestra a netuší, co bude dál. Hlavně že přežil.

Vysvobození po více než hodině

Markovi Majorošovi z devátého patra domu v pátek před polednem volala manželka, že v paneláku cítí plyn, a proto raději rychle odešla. Muž se podle listu Denník N ještě vrátil do bytu, aby zastavil přívod plynu.

Krátce poté, co při odchodu nastoupil do výtahu, došlo k explozi. Podle záznamu z průmyslové kamery nedaleko obytného domu výbuch nastal několik vteřin před 12:13.

Dezorientovaný muž se dokázal z výtahu dostat, protože se kabina příliš nepropadla a exploze vyrvala její dveře. Spolu s ním byly v patře celkem čtyři osoby, včetně malého dítěte. „Nahoře jsem slyšel křik. Poté ten křik ustal,“ popisuje Majoroš.

Všichni byli zablokovaní, nad hlavami slyšeli praskat oheň. Podle muže čekali na záchranu více než hodinu, i je hasiči z poškozené stavby vyprostili zvenčí pomocí plošiny.

Záchranářům zkomplikovalo práci to, že se při explozi zřítilo celé schodiště uvnitř obytného domu, jehož čtyři vrchní patra zcela vyhořela a střecha byla poničena. Hasiči pořídili záběry z vnitřních prostor domu, kde je na místě schodiště jen prázdná šachta.

Budovu asi čeká částečná demolice

Do těžce poškozeného domu se jeho obyvatelé vrátit zatím nemohou. Podle statiků bude třeba minimálně čtyři horní patra zbourat.

Kromě poškozené budovy záchranáři evakuovali také obyvatele z okolních paneláků, které exploze poškodila. Tlaková vlna po výbuchu na okolních stavbách například roztříštila okna.

Náhradní ubytování nabídlo obyvatelům město, ale i běžní lidé. Neštěstí vyvolalo mezi Slováky vlnu solidarity, mnozí posílali peníze, potraviny, oděvy a další zboží v rámci veřejných sbírek na pomoc postiženým. Vláda zatím vyčlenila milion eur (25,5 milionu korun).

Slovenská policie vyšetřuje případ jako podezření z obecného ohrožení. V souvislosti s výbuchem zadržela jednatele stavební firmy i dělníky, kteří těsně před explozí v Mukačevské ulici prováděli výkopové práce. První tři lidi už policie obvinila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 6 mminutami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 18 mminutami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 39 mminutami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 42 mminutami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 50 mminutami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 2 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 3 hhodinami
Načítání...