Makedonský prezident: Za chyby EU v migrační krizi teď pykáme my

Makedonie je nucena platit za chyby Evropské unie během řešení současné migrační krize. V rozhovoru pro německý deník Bild to prohlásil makedonský prezident Ďorge Ivanov. Podle něj evropská osmadvacítka selhala v předjímání rozsahu uprchlické vlny mířící přes Turecko a nyní si neví rady.

Pokud jde o uprchlickou krizi, tak nyní platíme za chyby EU. Už jsme utratili 25 milionů eur našich daňových poplatníků a museli jsme vyhlásit celonárodní krizi… A co jsme od Evropy dostali? Nic! Ani cent! Namísto toho jsme my jako neunijní země nyní donuceni chránit Evropu před zemí EU, a sice Řeckem.
Ďorge Ivanov
makedonský prezident

Podle Ivanova nechávají Atény uprchlíky z Turecka jen volně procházet. Makedonie proto v reakci na podobná opatření jiných zemí na takzvané balkánské cestě už od pondělí nedovolila přejít hranice z Řecka žádnému migrantovi.

Makedonský vůdce si rovněž postěžoval, že jeho země zatím stále ještě do EU nebyla přijata. Z evropského pohledu „my nejsme nic, ani unijní země, ani součást Schengenu, ani součást NATO. Nikdo nás nechce,“ uvedl Ivanov.

Balkánská cesta
Zdroj: ČT24

„Být to jen na Bruselu, byli bychom už zaplavení džihádisty“

Evropská unie podle něj v souvislosti s příchodem uprchlíků ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu i dalších zemí rezignovala na obavy týkající se bezpečnosti. „Kdybychom se spoléhali na Brusel, namísto toho, že budeme sami reagovat, byli bychom zaplavení džihádisty,“ dodal makedonský prezident.

Makedonie prý zabavila na 9000 padělaných či odcizených pasů, nicméně evropské státy včetně Německa se Skopjí odmítají sdílet informace o islámských extremistech. „Uprchlická krize má humanitární aspekt a bezpečnostní aspekt. Pokud jde o lidskost, Německo se zachovalo dobře. Pokud jde o bezpečnost, vaše země naprosto selhala,“ řekl prezident německému deníku.

Kancléřka Angela Merkelová nicméně podle něj ukázala odvahu. „Nikdo ale nemá odvahu říct, co nás ještě čeká. Jen mezi Súdánem a Egyptem se nachází 20 milionů migrantů, kteří se chtějí dostat do Evropy. A příliv uprchlíků neskončí, protože prostřednictvím Twitteru a Facebooku vědí všechno,“ dodal.

Dobrovolnice: V Idomeni se nahromadilo 15 tisíc lidí (zdroj: ČT24)