Maďarská azylová politika porušila evropské předpisy, rozhodl unijní soud

Maďarský zákon nutící migranty žádat o azyl na ambasádě ve třetí zemi je v rozporu s předpisy Evropské unie. Rozhodl o tom Soudní dvůr EU, který vyhověl žalobě Evropské komise z roku 2020. Pravidla zavedená Budapeští v době covidové pandemie podle nejvyššího orgánu unijní justice omezila azylová práva dotčených běženců, což nelze zdůvodnit ochranou zdraví. Soud již v minulosti nařídil Budapešti zrušit některá pravidla, která podle něj nepřiměřeně zasahovala do práv migrantů.

Maďarský parlament přijal v době pandemie covidu-19 zákon, který měl podle tamní vlády bránit šíření nákazy. Občanům některých zemí nařizoval, aby úmysl požádat o azyl nejprve písemně oznámili maďarské ambasádě v Bělehradě nebo v Kyjevě. Unijní exekutiva se kvůli tomu obrátila na soud.

Podle soudu podmínka obsažená v zákoně „cizince zbavuje možnosti skutečně využít svého práva na podání žádosti o azyl v Maďarsku, jak je zakotveno v Listině základních práv Evropské unie“. Budapešť zároveň nesplnila povinnosti, které pro ni vyplývají z unijní směrnice o azylových řízeních, uvedla justiční instituce.

Soudci dospěli k závěru, že země nemůže zdůvodnit omezení azylových práv ochranou veřejného zdraví v takto nepřiměřené podobě. Předpis navíc podle nich není v tomto směru efektivní, protože žadatelé o azyl by se mohli nakazit při vynucené cestě na ambasádu a pak nákazu stejně šířit v Maďarsku. Soud konstatoval, že zákon byl přijat jako provizorní, jeho platnost ovšem byla několikrát prodloužena.

Unijní instituce vedou s Budapeští spory na téma migrace již od roku 2015. Vláda národněkonzervativního premiéra Viktora Orbána tehdy začala uplatňovat tvrdou protiimigrační politiku. Maďarsko mimo jiné vybudovalo na vnější hranici EU se Srbskem tranzitní zóny, které fungovaly přímo u hranic jako uzavřené tábory, odkud bylo možné volně odejít jen zpět do Srbska.

Z pohledu Budapešti byli uprchlíci v těchto zařízeních dobrovolně, soud EU však rozhodl, že byli zadržováni bez zákonného důvodu. Dalším porušením unijních pravidel byl podle soudců fakt, že někteří lidé usilující o azyl neměli možnost zůstat na maďarském území po zamítnutí žádosti, aby mohli případně podat odvolání.