Lotyšsko se zbavuje reliktů sovětské minulosti. Ruská menšina protestuje

3 minuty
Události: Ruská menšina v Lotyšsku
Zdroj: ČT24

Lotyšsko se obává ruské agrese. Země hodlá zavést brannou povinnost pro muže nad 18 let, pokračuje také odstraňování ruštiny z veřejného prostoru. Z měst mizí památníky Rudé armády. Nelíbí se to ruské menšině, která se poprvé po začátku války na Ukrajině začíná ozývat.

Jeden z politických vůdců ruské menšiny v Lotyšsku a potomek sovětského vojáka Miroslav Mitrofanov chtěl zabránit demolici památníku vítězství nad fašismem v centru Rigy. Nepodařilo se mu to. Stejně jako 130 dalších památníků sovětské armády byl odstraněn. „Je to boj proti naší společné historii a společné paměti,“ říká Mitrofanov, který je radním Rigy a místopředsedou Ruské lotyšské unie.

Vedení města tvrdí, že po začátku války na Ukrajině symbolizoval památník spíše ruský útlak. „Měl nás jen rozdělovat,“ tvrdí starosta Martins Stakis.

Podle Mitrofanova se půlmilionová ruskojazyčná menšina v zemi za poslední rok dostává pod čím dál větší tlak. Zhruba 240 tisíc jejích příslušníků stále nemá právo volit. Lotyšsko jim od devadesátých let nepřiznává status občanů, zejména proto, že se nenaučili úřední jazyk.

„Sociologické průzkumy ukazují, že většina zdejších rusky mluvících lidí cítí loajalitu k Lotyšsku,“ oponuje Mitrofanov.

Rusové do země ve velkém přicházeli po roce 1940, kdy Lotyšsko ovládl Sovětský svaz a začaly deportace původních obyvatel na Sibiř.

Naučte se lotyšsky, pokud chcete zůstat, vzkazuje starosta Rigy

Podle starosty Rigy, metropole, ve které až polovina obyvatel hovoří rusky, je o kurzy lotyštiny nebývalý zájem. „Od tohoto roku budou všechny školky vyučovat pouze v lotyštině. Do tří let bude náš vzdělávací systém používat jen lotyštinu. Odteď budete muset umět lotyšsky, pokud zde budete chtít žít,“ vzkazuje rusky mluvícím obyvatelům Stakis.

Loni Riga přijala zákon, podle kterého má být od roku 2025 lotyština jediným vyučovaným rodným jazykem na školách a v mateřských školkách.

Miroslav Mitrofanov kritizuje postup lotyšských úřadů vůči ruské menšině
Zdroj: ČT24

Experti OSN varovali, že norma je pro ruskou menšinu v zemi diskriminační. Vláda kritiku odmítla, krok označila za další milník derusifikace společnosti. „Zdejší ruské komunitě učinili návrh: 'Buď budete asimilováni, nebo odejdete ze země.' Buď, a nebo. Žádný kompromis,“ zlobí se Mitrofanov.

Kabinet vzešlý z prosincových voleb argumentuje čísly –⁠ za posledních dvacet let se počet lidí se statutem „neobčana“ snížil na polovinu. Své kroky vláda obhajuje s tím, že nechce, aby Vladimir Putin v zemi zopakoval ukrajinský scénář.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na jihu Finska se srazily dvě helikoptéry, zahynulo zřejmě pět lidí

Na jihu Finska se za letu srazily dvě civilní helikoptéry a zřítily se k zemi. Havárii zřejmě nikdo z pěti lidí, kteří byli na palubách strojů, nepřežil. S odvoláním na finská média a estonské ministerstvo zahraničí to napsala estonská veřejnoprávní stanice ERR, podle níž byly helikoptéry na cestě z tamní metropole Tallinu na letiště u finského města Kokemäki. Příčina kolize je zatím neznámá.
před 34 mminutami

Izrael spustil Gideonovy vozy. Podle úřadů v Gaze za tři dny zemřelo přes tři sta Palestinců

Při izraelských vzdušných úderech v Pásmu Gazy v noci na sobotu zahynulo nejméně 58 Palestinců, napsala agentura Reuters s odvoláním na tamní nemocnici. Za poslední tři dny počet palestinských obětí v důsledku intenzivních úderů přesáhl tři sta, tvrdí tamní úřady ovládané teroristickým hnutím Hamás. Izraelský ministr obrany Jisra’el Kac potvrdil, že armáda zahájila rozsáhlou vojenskou operaci zvanou Gideonovy vozy s cílem vyvinout na hnutí tlak.
12:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko žádá ústup ukrajinských sil z okupovaných území, píše Reuters

Příměří může nastat jen v případě, že Kyjev stáhne své vojáky ze všech ukrajinských regionů, na které si činí nárok Moskva – podle agentur Reuters a Bloomberg tuto podmínku zmínilo Rusko na páteční schůzce s ukrajinskou delegací v Istanbulu. Moskva podle těchto zdrojů navíc požaduje neutrální status Ukrajiny. Prezident USA Donald Trump chce v pondělí telefonicky jednat o zastavení konfliktu se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
14:48Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Při útoku na minibus v Sumské oblasti zabila ruská armáda devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo ráno o život a sedm dalších utrpělo zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, informoval šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Moskva tvrdí, že terčem byla ukrajinská vojenská technika. Útok, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, už odsoudili ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho český protějšek Jan Lipavský (nestr.).
07:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Střelec útočil ve fitness centru v Las Vegas

Útočník při páteční střelbě ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada zabil jednoho člověka a tři zranil. Po smrti je i střelec, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
07:33Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 13 hhodinami

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 14 hhodinami

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 14 hhodinami
Načítání...