Lodní doprava přes Drážďany stojí, mráz rozhýbal zbytky zříceného mostu

2 minuty
Události: Uzavřená labská plavební cesta
Zdroj: ČT24

Labská plavební cesta mezi Českem a Německem je od úterý opět uzavřená, a to kvůli detekovaným pohybům zbytku mostu Carolabrücke v Drážďanech, jenž se tam do řeky loni v září zřítil. Podle německých expertů mohou za další pohyby mostu mrazivé teploty, které v noci v týdnu klesaly až na minus jedenáct stupňů Celsia. Uzavřená lodní cesta znamená pro saské a české dopravce velké finanční ztráty.

Kolem trosek zhrouceného mostu, jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen v saské metropoli, po otevření začátkem února proplulo jen několik lodí. „Očekávali jsme, že teď lodní doprava bude nějaké období fungovat. Naši zákazníci na to byli nachystaní a začínají navážet zboží k přepravám,“ říká ředitelka společnosti Česko-saské přístavy Petra Gruberová. Podle ní už však někteří velcí zákazníci přesouvají výrobu mimo tuzemsko, čímž ale Česko připravují o tržby.

„Musí volit náhradní cestu. Třeba přesměrování zboží jen na Bratislavu vyjde na miliony u jedné zásilky, pakliže je to vůbec technicky možné,“ komentuje spolumajitel skupiny Evropská vodní doprava Lukáš Hradský.

Protože Labe bývá běžně od dubna do září nesplavné, lodě pravděpodobně v letošní plavební sezoně z přístavů nevyrazí. Přepravci se proto obávají, zda se k nim zákazníci v příštím roce vrátí. Škody přitom plánují vymáhat po Drážďanech i Sasku.

Na obnovu lodní dopravy se po zřícení čekalo měsíce

Část Carolabrücke se do Labe zřítila loni 11. září. Most se skládal ze tří částí označených A, B a C. Po částech A a B jezdily automobily, na části C byly tramvajové koleje a chodník. Zřítil se asi stometrový úsek části C na straně Starého města, přičemž incident se obešel bez zranění. Poslední tramvaj přejela po mostě několik minut před neštěstím.

Kvůli zřícení a následné nutnosti odstranit trosky z koryta řeky stála lodní doprava na Labi téměř pět měsíců. Obnovena byla částečně teprve 3. února. Místy, kde se most klenul přes řeku, proplula tehdy česká nákladní loď, která měla na palubě velký naftový generátor na výrobu elektrické energie a několik stovek tun hnojiva.

Za viníka zřícení části C se považuje takzvaná hennigsdorfská ocel, která je náchylná ke korozi a byla použita při výstavbě. K selhání několika částí konstrukce z předpjatého betonu vedla únava materiálu. Koroze přitom podle posudku nezávislého odborníka Steffena Marxe vznikla už při stavbě mostu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 5 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 5 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 5 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 12 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 14 hhodinami
Načítání...