Loď s uprchlíky vplula navzdory zákazu do italských vod

Humanitární loď Sea-Watch 3 s dvaačtyřiceti migranty na palubě se rozhodla porušit blokádu Itálie a u ostrova Lampedusa vplula do italských teritoriálních vod. Běženci jsou na lodi už dva týdny a podle kapitánky lodi Caroly Racketeové je situace neudržitelná. Ženě hrozí za porušení italského bezpečnostního zákona až padesát tisíc eur pokuty.

Loď valnou část cesty doprovázela italská policie. Humanitární plavidlo její výzvu, ať zastaví, ignorovala. Ruben Neugebauer, mluvčí německé neziskové organizace Sea-Watch, uvedl, že se nyní čeká na krok italských úřadů.

Policisté později vstoupili na palubu Sea-Watch 3, zkontrolovali dokumenty lodi a posádky a čekají na instrukce svých nadřízených, informovala kapitánka lodi Carola Racketeová. Podle agentury ANSA loď k břehu přirazí po 20:30 našeho času, kdy odpluje pravidelný trajekt na Sicílii.

„Už toho bylo dost. Vstupujeme (do italských teritoriálních vod), ale nikoli z důvodu provokace, ale z nutnosti, kvůli odpovědnosti (za migranty na palubě),“ oznámila německá nezisková organizace Sea-Watch, která plavidlo provozuje.

Kapitánka: Vím, co riskuji

„Rozhodla jsem se vplout do přístavu Lampedusa. Vím, co riskuju, ale 42 ztroskotaných na palubě je unavených. Dopravím je do bezpečí,“ napsala na Twitteru 31letá kapitánka. Situaci na lodi podle ní vyostřilo úterní rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, podle kterého Itálie není povinna nechat migranty vylodit, ale musí jim pomoci na moři.

Kapitánka lodi Carola Racketeová
Zdroj: Rub/Ropi/ČTK/ZUMA

Teritoriální vody se rozprostírají 12 námořních mil (bezmála třicet kilometrů) od pobřeží daného státu.

„Kvůli politickým hrám ohrožují životy migrantů. Použijeme všechny nezbytné zákonné způsoby, abychom tomuto porušení zákona zabránili,“ reagoval ihned italský ministr vnitra Matteo Salvini, šéf strany Liga, který ve vládě prosadil tvrdou protiimigrační agendu, včetně nového bezpečnostního zákona.

Soud odmítl nařídit Itálii loď přijmout

Do případu promluvil i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který rozhodl, že Itálie není povinna loď s uprchlíky ve svých přístavech přijmout. Soud verdikt zdůvodnil tím, že na plavidle už není nikdo z kategorie ohrožených osob, a proto nemůže vydat předběžné opatření. Itálie již dříve povolila vystoupit z plavidla jedenácti lidem v ohrožení – dětem a těhotným ženám.

Matteo Salvini rozhodnutí soudu přivítal: „Evropský soud pro lidská práva zamítl žádost Sea-Watch. Také on zvolil pořádek, zdravý rozum, zákon a spravedlnost Itálie: přístavy uzavřené obchodníkům s lidmi a jejich spolupachatelům,“ napsal Salvini v úterý na Twitteru. Stejně jako evropský soud už dříve i italský oblastní soud odmítl žádost Sea-Watch 3 o vstup do italských teritoriálních vod.

Loď Sea-Watch 3, která pluje pod nizozemskou vlajkou, nalodila 53 migrantů 12. června u libyjských břehů a od té doby kroužila v mezinárodních vodách u italského ostrova Lampedusa, protože jí místní úřady nedovolily vplout do italských vod.

Zástupci organizace Sea-Watch v úterý televizi Euronews sdělili, že na palubě je 42 lidí, včetně tří nezletilých, z nichž nejmladšímu je dvanáct let.

Podobný případ řešil evropský soud například letos v lednu, kdy žádost organizace Sea-Watch o vylodění 47 afrických migrantů rovněž zamítl. I tehdy vyzval Itálii, aby běžencům na lodi poskytla co nejrychleji lékařskou a další základní pomoc. Běženci se tehdy dostali na pevninu skoro po dvou týdnech, když se podařilo vyjednat, že si je rozdělí Itálie a několik dalších evropských zemí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 3 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 4 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Průlom to není, ale nové je zapojení USA, míní o návrhu příměří z Kyjeva expert

Příměří mezi Ruskem a Ukrajinou vyloučeno není, ale je obtížné ho dosáhnout, a to i pod hrozbou sankcí, převažuje v reakcích expertů na sobotní výsledek jednání v Kyjevě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska z takzvané koalice ochotných se shodli na nabídce třicetidenního příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května. Chystají se ale i nové sankce proti Rusku, pokud Moskva na klid zbraní nepřistoupí. Podpora dosažené dohodě zazněla i ze Spojených států, což odborníci označují za důkaz zájmu USA o Ukrajinu. Kreml v reakci prohlásil, že se Rusko nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Vycházet nemělo přes sto tisíc lidí

Kvůli úniku chemických látek v sobotu ráno doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týkalo zhruba 160 tisíc lidí. Kolem poledne větší část opatření úřady odvolaly. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Putin chce vše, stěžuje si dle WSJ v soukromí Trump

Americký prezident Donald Trump vyjadřuje v soukromí frustraci, že se mu nedaří zastavovat války. Napsal to deník The Wall Street Journal (WSJ), který jako příklad zmínil nedávnou večeři Trumpa s jeho podporovateli. V předvolební kampani Trump sliboval rychle zastavit válku na Ukrajině, což se podle WSJ očividně nepodařilo. Bílý dům však výsledky dosažené novou administrativou během prvních sto dní vlády hájí.
před 12 hhodinami
Načítání...