Loď s humanitární pomocí vykládá potraviny u města Gaza, další může vyplout ještě v pátek

První loď v rámci námořního humanitárního koridoru do Pásma Gazy v současné válce Izraele s teroristy z Hamásu už vykládá přes provizorní molo náklad potravinové pomoci u města Gaza, informovala v pátek charitativní organizace World Central Kitchen (WCK), která cestu organizuje.

„WCK vykládá zoufale potřebné potraviny, které dorazily naší první námořní zásilkou pomoci do Pásma Gazy v rámci operace Safeena. Je to naše mezinárodní úsilí dopravit do Pásma Gazy co nejvíce potravin po moři,“ uvedla organizace. Kolem 17:00 SEČ organizace informovala, že se zatím podařilo vyložit dvě bedny nákladu a doprava další pomoci na břeh bude trvat ještě několik hodin.

Loď španělské nevládní organizace Open Arms vyplula v úterý z kyperského přístavu Larnaka, kde ji zkontrolovali zástupci Izraele. Veze asi dvě stě tun humanitární pomoci, včetně mouky, rýže a dalších potravin. Náklad a cestu financovaly z větší části Spojené arabské emiráty (SAE) a organizuje ji charitativní organizace World Central Kitchen, registrovaná ve Spojených státech amerických.

V Gaze je ale jen malý rybářský přístav, nyní také poškozený válkou, v němž nemohou zakotvit větší lodě. Podle záběrů na síti X byl náklad přeložen z velké lodi na menší člun, který pak přirazil k provizornímu molu ze sutin u břehu. Pomoc bude dále distribuována v Pásmu Gazy organizací WCK za dohledu izraelské armády.

Na Kypru, od Gazy vzdáleném asi 370 kilometrů, je už připravená druhá loď s humanitární pomocí, uvedly tento týden kyperské úřady. V pátek kyperská média informovala, že by loď měla vyplout a že poveze asi pět set tun pomoci, včetně cukru, mouky, těstovin či mléka.

O humanitárním námořním koridoru z Kypru se začalo jednat už v listopadu, Izrael tuto možnost v zásadě schválil v prosinci, ale až do března trvalo, než se plán zrealizoval. Přispěla k tomu americká vláda, která zesílila tlak na izraelskou vládu kvůli zhoršující se humanitární situaci v Pásmu Gazy, kde podle tamních úřadů už zemřelo nejméně 20 dětí kvůli podvýživě. USA také zesílily tlak na Izrael v obavě, že zahájí pozemní operaci v oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde přežívá v zoufalých podmínkách na 1,4 milionu lidí.

Izrael ofenzivu v Pásmu Gazy zahájil po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října, kdy na izraelském území zahynulo dvanáct set lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli ozbrojenci Hamásu a dalších teroristických a radikálních skupin na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina z nich. Podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy spravovaného Hamásem zahynulo od začátku války přes 31 tisíc Palestinců.

Zpravodaj ČT David Borek komentuje současnou situaci v Izraeli (zdroj: ČT24)

Politická rovina humanitární pomoci

„Loď je zajímavým průlomem, jak lze dopravovat humanitární pomoc do Pásma Gazy. Není však všespásným, protože kapacita lodi není oslnivá,“ míní zahraniční zpravodaj ČT v Izraeli David Borek. Kapacita lodi podle něj nahrazuje jeden konvoj kamionů.

Pozemní trasa je problematická, během minulých týdnů tam docházelo k rabování nákladních aut. „V pozadí se skrývá jasná rovnice. Ten, kdo rozhoduje o distribuci pomoci, také rozhoduje o politické moci v Pásmu Gazy,“ řekl Borek a dodal, že Hamás i Izrael si to uvědomují. 

Borek připomněl, že Hamás zabil člena jednoho z palestinských rodinných klanů, který spolupracoval na distribuci humanitární pomoci s Izraelem.