Lídr labouristů Starmer pomáhal v Lidicích obnovit památník. Monitorovala ho StB, zjistil Daily Mail

Keir Starmer vede labouristy v britských parlamentních volbách a očekává se, že se svou stranou výrazně zvítězí. Nyní v předvolebním období britský deník Daily Mail zveřejnil, že Starmer před 38 lety pobýval v Československu. Společně s dalšími šestnácti studenty z celého světa pracoval v Lidicích na obnově památníku připomínajícího nacistické zločiny z druhé světové války. Daily Mail uvádí, že Starmer se objevil ve špionážních spisech StB, ovšem podle dostupných zdrojů není prokazatelné, že s ní spolupracoval.

Tehdy třiadvacetiletý mladík Starmer byl jedním ze sedmnácti studentů, kteří v roce 1986 navštívili na dva týdny Československo s cílem obnovit památník obětí nacistických zločinů v Lidicích. Obec na Kladensku byla 10. června 1942 vyhlazena, když nacisté zabili více než tři sta civilistů jako pomstu za to, že čeští odbojáři spáchali atentát na šéfa SS Reinharda Heydricha.

Záslužnou činnost studentů na připomínku tragické události v Lidicích však v době studené války monitorovala tajná policie a také Starmer se objevil ve špionážních spisech. StB si zapsala dobrovolníky v dokumentu nazvaném „Hlavní ředitelství zahraniční rozvědky – operativní spisy.“ Agenti StB si zaznamenali jména studentů, datum a místo narození, číslo pasu a adresu rodinného domu.

Podle spisů označených jako „přísně tajné“, do nichž nahlédli novináři z listu Daily Mail, státní bezpečnost kontrolovala také účastníky předchozího Mezinárodního pracovního tábora v Praze v roce 1982. Akci nazvala jako „Aktivní opatření“.

V roce 1982 StB do dobrovolného kempu pro mladistvé nasadila špiona vydávajícího se za osobu, která dohlížela na tábor. Ten měl za úkol vytvořit profil účastníků tábora a nashromáždit o nich informace, protože některé studenty mohl potenciálně komunistický režim využít.

Soubory z pozdějšího kempu, kterého se účastnil Starmer, však neupřesňují, zda tajná policie plánovala využít informace o dobrovolnících. Ovšem poznatky mladistvých ze západních zemí StB shromažďovala, protože se mohly v budoucnu „potenciálně hodit“.

Starmer a člen Evropské komise

Ve skupině s nynějším lídrem Labouristické strany byli občané Spojených států, západního Německa, Dánska, Španělska, Finska, Nizozemska, Francie a Československa. Jeden účastník pak podle Daily Mail později pracoval ve vedoucí roli v Evropské komisi.

Keir Starmer dokončil v roce 1986 postgraduální studium práv na Oxfordské univerzitě a chystal se nastoupit do advokátního kurzu. Předtím 16. srpna dorazil do pohraničního Chebu a poté se přesunul na dvoutýdenní tábor. Vzpomíná na něj také další účastnice tábora, tehdy dánská policistka, Lisbet Praemová.

„O každého se velmi dobře staral. Rozhodně to byl pracovitý člověk a vždy hledal pro každého ta nejlepší řešení a také se dobře bavil,“ řekla Praemová a dodala, že skupina dobrovolníků zůstala ve vojenských stanech s „primitivním“ zařízením.

Studenti tušili, že je komunistické úřady budou bedlivě sledovat. „Když jsme byli pozváni, věděli jsme, že když se budeme patřičně chovat a nebudeme se fotit na špatných místech, je to v pořádku,“ uvedla Praemová. „V té době bylo těžké dostat se na druhou stranu železné opony. Museli jste mít určité vízum. Bylo to dlouho předtím, než lidé mluvili o pádu Berlínské zdi,“ dodala.

Na kempu podle Praemové nebyla hlavním motivem pouze oprava památníku, ale také setkání mladých lidí z jiných kultur. „Mysleli jsme si, že když se dokážete spojit napříč všemi národy, můžeme se vyhnout další válce."

„Omluvitelná chyba vzhledem k věku“

Britská opoziční Labouristická strana zjištění Daily Mail ohledně Starmera odmítla komentovat, zvláště když má podle nových průzkumů veřejného mínění z tohoto týdne nakročeno k tomu, aby v červencových parlamentních volbách získala až 453 z 650 křesel a výrazně porazila konzervativce.

Pro britský deník se však k tématu vyjádřil odborník na zpravodajství a bezpečnost z Buckinghamské univerzity, profesor Anthony Glees. „Je naprosto správné, že Starmer chtěl pomoci připomenout oběti sadistického nacistického zvěrstva v Lidicích, ale neuvědomit si, že tento mladistvý idealismus může být zneužitý ze strany komunistů, byla chyba. I když vzhledem k jeho věku omluvitelná,“ připomněl Glees počínání třiadvacetiletého Starmera.

„Bylo to v kritické době studené války, kdy zarytí komunisté ještě dělali vše, co mohli, aby podkopali západní země, a československá bezpečnostní služba v tom hrála klíčovou roli,“ dodal Glees.

Starmerovi labouristé by podle agentury Ipsos mohli dosáhnout nejsilnější většiny ze všech poválečných britských vlád, protože by měli o 256 zákonodárců více než všechny ostatní strany dohromady, zatímco počet poslanců toryů by klesl na rekordně nízkou úroveň. Podle průzkumu od společnosti Savanta by se do parlamentu nemusel dostat ani současný premiér Rishi Sunak.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protesty vůči Hamásu v Gaze sílí, ten se drží spíše zpátky

Protesty Palestinců proti teroristickému Hamásu, který v Pásmu Gazy už devatenáct let vládne, nabírají na síle. Podle části tamních obyvatel mohou právě ozbrojenci za to, že Izrael obnovil vojenské operace na území enklávy. Hamás v minulosti jakoukoli formu veřejného nesouhlasu tvrdě potlačoval. Teď se zatím, až na výjimky, spíše drží zpátky.
před 13 mminutami

Jihokorejský ústavní soud odvolal z funkce sesazeného prezidenta Jun Sok-jola

Jihokorejský ústavní soud v pátek odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva, informují tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Země nyní musí do dvou měsíců uspořádat nové prezidentské volby.
před 27 mminutami

Belgie skryla v obchodech cigarety, omezila jejich prodej i místa ke kouření

Belgické úřady stupňují své tažení proti tabákovým výrobkům a kouření. Od dubna v zemi platí úplný zákaz jejich prodeje ve větších obchodech, mimo jiné v supermarketech. Nově nesmějí být vůbec vystavovány tabákové produkty ani na pultech a ve výkladech. K tomu začal platit úplný zákaz kouření a vapování i venku před vstupy do veřejných budov.
před 28 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Z dronů se staly primární zbraně rusko-ukrajinské války

Diplomatické snahy o zastavení bojů v ruské válce na Ukrajině se podle ukrajinských vojáků na frontě nijak neprojevují. Většina zranění je podle nich nyní způsobována drony. Ty rovněž útočí každodenně na civilisty, na charkovském sídlišti je nově pět zraněných včetně dítěte. Obě strany konfliktu se k tomu obviňují z porušování moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Rádia Svobodná Evropa

Spojené státy vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Nastojaščeje vremja, vytvořené rozhlasovými stanicemi Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a Hlas Ameriky. Podle agentury AFP to uvedl ředitel RFE/RL Stephen Capus. Kromě Ruska vysílá televize také na Ukrajinu, do zemí Střední Asie a východní Evropy.
před 7 hhodinami
Načítání...