Libanonská Nabatíja se vzpamatovává z bombardování

3 minuty
Události: Nabatíja je po izraelském bombardování v troskách
Zdroj: ČT24

Izraelská armáda na pomezí Libanonu a Sýrie zaútočila na místa, která teroristické hnutí Hizballáh využívá k pašování zbraní. Její jednotky dál působí také na libanonsko-izraelské hranici. Do míst severně od ní se po uzavření příměří začali minulý týden vracet lidé vysídlení boji. V oblasti zničené bombardováním natáčel štáb České televize.

Ve městě Nabatíja vzdáleném asi dvanáct kilometrů od izraelských hranic leží v troskách velké části centra. „Tento dům postavili naši rodiče. Zdědili jsme jej a firmu dál rozvíjeli. Teď nám zbyl jediný obchod,“ popsal v rozhovoru pro ČT prezident obchodní komory ve zmíněném městě Imád Jásin.

Jeruzalém tvrdí, že při útocích zlikvidoval nejméně dva a půl tisíce ozbrojenců Hizballáhu. Čtvrtinu ze čtyř tisíc obětí potvrzených libanonskými úřady však tvoří ženy a děti.

Jednou z obětí je i Hasan – třiatřicetiletý dobrovolný záchranář pracoval ve svém obchodě, když nálet zasáhl protější dům. „Tolik mě to bolí. Moc jsem plakala. Asi jako jakákoli matka, která ztratí svého syna,“ hlesla se slzami v očích Ruvájda Salmanová.

Někteří lidé potichu a jiní nahlas vyčítají Hizballáhu, že je vystavil nebezpečí. Vedle poničeného Hasanova domu jsou i trosky objektu, který ozbrojenci využívali. „Nikdo zapojený do vojenské činnosti nemá co dělat mezi civilisty. Je to nebezpečné,“ zdůraznil obyvatel Nabatíji Hasan Díb.

Město se snaží obnovit základní služby

Lidé se vzpamatovávají z traumat, města se snaží obnovit základní služby. Nemocnice v Nabatíji financovaná ze soukromých darů řeší, jak sehnat čtyři tisíce litrů nafty na den. „Elektřina nefunguje a nemocnice potřebuje obrovské množství nafty do generátorů, abychom ji udrželi v provozu,“ vysvětlil primář soukromé nemocnice Šáfí Fúání.

Příměří sice drží, ale válka ještě neskončila. Oblohu občas prořízne zvuk izraelských letounů. Čím blíže hranici, tím jsou silnice prázdnější a atmosféra napjatější.

Přístup k libanonsko-izraelské hranici dál zůstává zapovězený. Izraelská armáda stále zakazuje lidem návrat do obcí na samém jihu Libanonu a v oblasti dál operují její jednotky. Obě strany konfliktu, tedy Hizballáh i Izrael, mají čas do 25. ledna příštího roku na to, aby se z oblasti stáhly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 9 mminutami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
17:33Aktualizovánopřed 43 mminutami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
14:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 1 hhodinou

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
16:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 7 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 11 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 13 hhodinami
Načítání...