Labouristé by mohli podpořit brexitovou dohodu. Ale museli by o ní hlasovat i občané

Britští labouristé by mohli nechat projít v parlamentu brexitovou dohodu, kterou s Bruselem dojednala konzervativní premiérka Theresa Mayová výměnou za to, že o ní budou mít Britové možnost posléze hlasovat v referendu. S odvoláním na několik zdrojů z hlavní opoziční strany o tom píše britský deník The Guardian.

Podle listu má mezi labouristy i některými konzervativci stále větší podporu návrh poslanců Petera Kylea a Phila Wilsona. Podle něj by se labouristé při hlasování o brexitové dohodě zdrželi, pokud by Dolní sněmovna předtím schválila jejich dodatek, že dohoda musí být předložena k posouzení britskému lidu.

Podporu druhému referendu o brexitu oznámil po dlouhém váhání tento týden šéf labouristů Jeremy Corbyn. Zdůraznil ale, že strana má nadále v úmyslu pokusit se prosadit svou představu brexitu nebo předčasné volby.

Parlament má o dohodě hlasovat do 12. března, přesné datum známo není. Média spekulují, že by se tak mělo stát příští týden.

Pokud poslanci dohodu neschválí, budou následně hlasovat o tom, zda má země odejít z EU bez dohody. Pokud ani tento krok nepodpoří, čeká je hlasování o odkladu brexitu, plánovaného na 29. března.

Die Welt: Experti Bundestagu varují před odkladem brexitu

Německý deník Die Welt v pátek přinesl informaci o neveřejné zprávě expertů německého Spolkového sněmu na evropské právo. Ti varují před možným tříměsíčním odkladem odchodu Velké Británie z EU. Brexit uskutečněný nejpozději k 1. červenci by totiž podle nich významně zkomplikoval volby do Evropského parlamentu plánované v termínu 23. až 26. května.

„Neuskutečnění voleb do Evropského parlamentu ve Velké Británii v případě prodloužení vyjednávací lhůty podle článku 50 vyvolává hluboké právní obavy jak s ohledem na aktivní a pasivní volební právo unijních občanů, tak i s ohledem na možné právní důsledky neuskutečnění voleb ve Spojeném království,“ cituje Die Welt ze zprávy.

Pokud se Velká Británie nebude voleb do Evropského parlamentu účastnit, přestože bude koncem května stále členem Unie, „britským státním občanům žijícím ve Velké Británii budou odepřena základní práva, která mají na základě statusu občanů EU,“ varují němečtí právníci.

Evropská komise by následně mohla proti Velké Británii zahájit řízení kvůli porušení práva a s žalobou by se mohli na britské soudy kvůli odepření svých volebních práv obrátit i samotní Britové.

Do věci by musel vstoupit Soudní dvůr EU, který by v rámci předběžného rozhodnutí určil, zda je neúčast Británie v evropských volbách vůbec právně přípustná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou dohodu o přístupu k ukrajinským přírodním zdrojům. Ta poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým investičním projektům zaměřeným na ukrajinské nerostné bohatství, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, uvedla agentura Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 3 mminutami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 1 hhodinou

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 4 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 4 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 5 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 8 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...