Kyrgyzský prezident po naléhání rezignoval, pravomoci převzal nový premiér Žaparov

Po rezignaci kyrgyzského prezidenta Sooronbaje Žeenbekova se funkce vzdal i předseda sněmovny Kanatbek Isajev, který měl podle ústavního zákona převzít pravomoci hlavy státu. Oznámil to kyrgyzský premiér Sadyr Žaparov. Zároveň uvedl, že přebírá veškeré povinnosti spojené s prezidentským úřadem, píší agentury Reuters a Interfax. Středoasijskou zemi zachvátily nepokoje po parlamentních volbách 4. října, když strany, které podle oficiálních výsledků neuspěly, rozpoutaly protesty v hlavním městě Biškeku.

„Isajev dnes (ve čtvrtek) podepsal rezignační dopis. Veškeré povinnosti hlavy státu dnes přešly na mě,“ sdělil Žaparov svým podporovatelům. Podle ústavy musí šéf kabinetu do tří měsíců uspořádat nové prezidentské volby, ve kterých sám nesmí kandidovat, píše agentura Reuters.

Isajev byl do čela sněmovny jmenován tento týden. Jeho odstoupení požadovaly některé opoziční skupiny, podle kterých by měl prezidentské pravomoci přenechat právě Žaparovovi, napsala dříve agentura Reuters.

Prezident Žeenbekov odchod z úřadu zdůvodnil tím, že chce předejít dalším střetům mezi bezpečnostními silami a protestujícími požadujícími jeho odchod.

„Nedržím se (za každou cenu) moci. Nechci zůstat zapsán v historii Kyrgyzstánu jako prezident, který prolil krev a střílel na své vlastní občany,“ oznámil podle Interfaxu Žeenbekov.

Prezident také vyzval předsedu vlády Žaparova a další politické představitele, aby z ulic Biškeku, kde kvůli nepokojům platí výjimečný stav, odvolali své stoupence a ve městě tak znovu zavládl klid.

Nepokoje vypukly v říjnu, protestující osvobodili Žaparova z vězení

Nepokoje propukly v Kyrgyzstánu den po volbách ze 4. října. Stoupenci opozice obsadili část vládních budov a vysvobodili z vězení exprezidenta Almazbeka Atambajeva a také Sadyra Žaparova, který byl ve středu jmenován premiérem.

Ústřední volební komise mezitím výsledky voleb zrušila. Protestující zároveň oznámili, že chtějí svrhnout prezidenta Žeenbekova a sestavit novou vládu. Při protestech bylo podle Reuters zraněno nejméně 1200 lidí, jeden člověk zemřel.

Žeenbekov je v nedávné historii již třetí kyrgyzský prezident, kterého svrhly hromadné protesty. K odchodu prezidenta v Kyrgyzstánu vedla poprvé revolta roce 2005, kdy se kvůli zmanipulovaným parlamentním volbám vzbouřila opozice a „tulipánová revoluce“ donutila k útěku prvního prezidenta nezávislého Kyrgyzstánu Askara Akajeva.

Ten byl přitom v prvních letech své vlády označován za nejdemokratičtějšího vůdce v jinak autokratické střední Asii, skončil ovšem jako despota, kritizovaný za porušování lidských práv. Na jaře 2005 se stal prozatímním prezidentem tehdejší opoziční předák Kurmanbek Bakijev, který byl zvolen prezidentem v červenci téhož roku.

Bakijev byl svržen v roce 2010

Situace se na čas uklidnila. Bakijev ale začal postupně protežovat příslušníky vlastní rodiny a brzy opět vybudoval systém osobní moci a korupce. Počátkem dubna 2010 byl rovněž svržen a uprchl do Běloruska, kde později získal občanství.

V červnu téhož roku zasáhly Kyrgyzstán etnicky motivované potyčky mezi Kyrgyzy a Uzbeky ve městech Oš a Džalalabád na jihozápadě země. Tato oblast je součástí Ferganského údolí, úrodné oblasti známé produkcí bavlny a hedvábí. Chudá kotlina, kde žije i s přilehlým okolím 14 milionů lidí, je jednou z nejneklidnějších a nejlidnatějších oblastí střední Asie. Patří z větší části Uzbekistánu, zasahuje ale i do Kyrgyzstánu a Tádžikistánu.

V následných referendech voliči schválili změny ústavy, která zavedla parlamentní režim a v říjnu 2011 se konaly prezidentské volby, ve kterých již v prvním kole zvítězil dosavadní premiér a proruský politik Almazbek Atambajev. Jeho soupeři ale výsledky odmítli uznat.

V listopadu 2017 se úřadu prezidenta ujal rovněž bývalý premiér Sooronbaj Žeenbekov, který vyhrál říjnové volby v prvním kole. Atambajev, jenž již v souladu s ústavou nemohl kandidovat, se tehdy stal prvním prezidentem Kyrgyzstánu, který pokojně a v souladu s ústavou předal moc svému nástupci.

obrázek
Zdroj: ČT24

Parlament zbavil Atambajeva imunity, policie ho o měsíc později zatkla

Závěr jeho mandátu ale provázelo pronásledování opozičních představitelů, novinářů a protirežimních aktivistů. Loni v červnu parlament zbavil Atambajeva imunity a když si pro něj následující měsíc přišla do jeho rezidence u hlavního města Biškeku policie, postavily se proti ní stovky exprezidentových přívrženců. Při zásahu povolaných speciálních sil nastala divoká přestřelka. Jeden policista přišel o život a víc než sto lidí utrpělo zranění.

Exprezident čelí obvinění z mnoha trestných činů včetně korupce. Zvláštní parlamentní komise zjistila, že rozhodl o vydávání zbraní ruským zločineckým skupinám, v rozporu se zákonem omilostnil v zemi známého zločince, podílel se na pozemkových machinacích, pronásledoval opozici a kryl případy defraudací a korupce.

Po loňské přestřelce byl navíc obviněn z přípravy státního převratu a ze zabití jednoho z policistů, kteří obléhali jeho rezidenci u Biškeku. Letos v červnu byl Atambajev odsouzen za nezákonné omilostnění známého zločince na více než 11 let do vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
Právě teď

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 47 mminutami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
08:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
před 2 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 3 hhodinami

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...