Kritizovat ukrajinský režim se novinářům nevyplácí

Kyjev - Neznámí útočníci dnes surově zbili opoziční aktivistku a investigativní novinářku Teťjanu Čornovolovou, která shromažďovala informace o korupci mezi vysokými státními činiteli. Novinářku pachatelé přepadli nedaleko Kyjeva několik hodin po zveřejnění jejího článku věnovaného majetkovým poměrům vysokých vládních činitelů, informoval o tom list Ukrajinska Pravda, pro nějž napadená psala. Ukrajinská opozice teď vyžaduje okamžité a objektivní vyšetření útoku.

Čtyřiatřicetiletá žena, která vystupovala i při nynějších protestních mítincích opozice v hlavním městě, policii vypověděla, že krátce po půlnoci jejímu autu zatarasil cestu jiný vůz a skupina neznámých mužů jí rozbila zadní okno. „Potom ji vytáhli ven z auta, zbili ji a pak nechali ležet v příkopu,“ uvedla ukrajinská policie. Neupřesnila ale, zda útočníci Čornovolovou také okradli.Vrážel do mě džíp.

Teťjana Čornovolová:

"Vrážel do mě džíp. Snažil se mě nabourat. Pak mi rozbili zadní sklo.  Vyskočila jsem z auta a snažila jsem se utéct. Chytili mně a začali mě mlátit."

Novinářka „na volné noze“ má podle listu Ukrajinska Pravda otřes mozku, zlomený nos a četné pohmožděniny. Opoziční aktivisté uvedli, že Černovolová je na jednotce intenzivní péče.

Případ zbité novinářky dal novou jiskru protivládním protestům

Reakce na brutální útok na sebe nedala čekat. Už ráno se před ministerstvem vnitra v Kyjevě sebraly stovky demonstrantů. „Tento útok má vztah k její novinářské práci. Táňa se v ní často zaměřovala na státní úředníky,“ je přesvědčený opoziční lídr Arsenij Jaceňuk.

Rozhořčená opozice chce případ dovést do konce - k dopadení skutečných pachatelů. „Vyžadujeme okamžité, čestné a nezávislé vyšetřování tohoto pokusu o vraždu novinářky Černovolové. Opozice má kopie videa z auta, kterou mají i úřady. Už ji nebudou moci utajit nebo manipulovat,“ řekl předák opoziční nacionalistické strany Oleh Ťahnybok.

Ministerstvo vnitra slibuje co nejrychlejší vyšetřování případu. Ujal se ho sám náměstek ministra vnitra.

Případ zbité novinářky a matky tří dětí dal novou jiskru protivládním protestům. „Stydím se za zemi, kde prezident bojuje proti ženám. Nejdřív to byla Julia Tymošenková, teď Táňa Čornovolová,“ řekla účastnice protestu Natalja Neďodová. Teťjana Čornovolová se tak teď stala dalším protivládním symbolem.

2 minuty
Kritizovat ukrajinský režim se novinářům nevyplácí
Zdroj: ČT24

Protesty na Ukrajině propukly koncem listopadu, kdy ukrajinský prezident Viktor Janukovyč náhle ohlásil, že nepodepíše připravenou dohodu o přidružení k Evropské unii. Jako důvod označil nátlak Moskvy, hrozící odvetnými opatřeními s dopady na ukrajinský obchod, a špatný stav hospodářství.

Janukovyč se později dohodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který Kyjevu nabídl slevu na plyn a slíbil podpořit napjatý ukrajinský rozpočet injekcí 15 miliard dolarů. Opozice se obává, že Putin láká Ukrajinu do pasti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu mají být podle USA obdobou článku pět NATO

V Berlíně jednaly v neděli a v pondělí ukrajinská a americká delegace o ukončení ruské války proti Ukrajině. Spojené státy dle nejmenovaného zdroje z americké administrativy poskytnou Ukrajině záruky srovnatelné s článkem pět NATO. Nadále se však liší postoje obou stran k územním ústupkům. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jednal kromě Američanů i s představiteli Německa. To s Ukrajinou dohodlo plán na prohloubení obranné a zbrojní spolupráce.
14:45Aktualizovánopřed 4 mminutami

Americký režisér Rob Reiner zemřel násilnou smrtí

Americký režisér Rob Reiner a jeho žena Michele zemřeli v neděli násilnou smrtí ve svém domě v Los Angeles. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na policejní zdroj, podle něhož policisté vyšetřují útok nožem. Úřady obvinily syna manželů, je ve vazbě. Osmasedmdesátiletý filmař režíroval snímky jako Když Harry potkal Sally, Pár správných chlapů nebo Misery nechce zemřít.
06:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Exprezident Jižní Koreje chtěl vyprovokovat KLDR k útoku, tvrdí prokurátor

Bývalý jihokorejský prezident Jun Sok-jol se pokusil vyprovokovat Severní Koreu k ozbrojené agresi, aby si vytvořil záminku pro vyhlášení stanného práva v prosinci 2024 a odstranění politických soupeřů, uvedl podle agentury Reuters zvláštní prokurátor v Soulu Čo Un-sok.
před 2 hhodinami

Ruský soud zakázal Pussy Riot jako extremistickou organizaci

Moskevský soud označil skupinu Pussy Riot za extremistickou organizaci a zakázal její činnost na území Ruska, informovala tamní média. Za spolupráci s organizacemi, které úřady zakázaly jako extremistické, hrozí v zemi vězení. Jedna ze zakládajících členek skupiny Naděžda Tolokonnikovová míní, že cílem soudního rozhodnutí je vymazat Pussy Riot z ruského povědomí.
před 2 hhodinami

Většina Ukrajinců odmítá volby za války i stažení z Donbasu, ukázal průzkum

Více než polovina Ukrajinců míní, že nové volby by se měly konat až po dosažení konečné mírové dohody a úplném ukončení ruské války, uvádí průzkum Kyjevského mezinárodního sociologického ústavu (KMIS). Naprostá většina obyvatel je proti stažení ukrajinských vojsk z Donbasu a téměř dvě třetiny jsou připraveny snášet válku tak dlouho, jak bude nutné.
před 4 hhodinami

Pomoc Ukrajině oslabí, píší v zahraničí o nové vládě

V Česku nově povládne koalice populistických a krajně pravicových či protiunijních stran, píší světové tiskové agentury a některá evropská média po jmenování ministrů kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Zmiňují mimo jiné ohrožení pomoci Ukrajině nebo čínskou zkušenost nového ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD).
před 5 hhodinami

EU uvalila další sankce kvůli ruským hybridním útokům

Unijní ministři zahraničí schválili uvalení sankcí na dalších čtrnáct osob a subjektů v souvislosti s ruskými hybridními útoky vůči Evropské unii. Jde i o tři české návrhy, uvedlo stálé zastoupení Česka při EU. Nové sankce se týkají mimo jiné ruské hackerské skupiny Cadet Blizzard, která útočila i v tuzemsku. EU zároveň rozšiřuje sankce na Bělorusko za hybridní hrozby, mimo jiné kvůli dění v Litvě.
10:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Mezi oběťmi útoku v Sydney je blízká přítelkyně Čaputové

Jedna z obětí nedělního útoku na účastníky oslav židovského svátku chanuka na pláži Bondi Beach v Sydney je Slovenka, uvedla bývalá prezidentka Zuzana Čaputová. Podle ní byla oběť její blízkou přítelkyní. Slovenský prezident Peter Pellegrini potvrdil, že jedna z obětí je Slovenka. Australští činitelé mezitím zveřejnili jména dvou útočníků. Agentura Reuters také informovala, že muž, který odzbrojil jednoho z útočníků, se po operaci střelných poranění paže a ruky zotavuje v nemocnici.
09:25Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...