Britská vláda schválila prodej firmy International Distribution Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, zhruba za 3,6 miliardy liber (přibližně 108 miliard korun) firmě EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského. Vyplývá to z pondělního oznámení IDS pro londýnskou akciovou burzu.
Křetínského převzetí pošty Royal Mail schválila britská vláda
Vláda si ve firmě ponechá takzvanou zlatou akcii. To znamená, že jakékoli změny ve vlastnictví, daňovém sídle nebo sídle centrály budou vyžadovat její souhlas. Nový vlastník také musí zachovat povinnost univerzální služby, která v současnosti mimo jiné znamená, že pošta musí doručovat dopisy šest dní v týdnu, od pondělí do soboty, balíky od pondělí do pátku.
Křetínský slíbil i další záruky, včetně respektování požadavku odborů, že nebude nuceně propouštět, zaměstnanci také dostanou desetiprocentní podíl z dividend. Vznikne rovněž skupina zaměstnanců, která se bude každý měsíc scházet s ředitelem Royal Mail, aby pracovníci měli větší slovo v rozhodování o jejím řízení, napsal server BBC.
IDS přijala nabídku na převzetí letos v květnu. EP Group za jednu akcii nabídla 370 pencí, a vylepšila tak svou původní nabídku, kterou IDS v dubnu odmítla. Křetínský už v IDS vlastnil 27,5 procenta akcií.
Cena zbylého podílu činí zhruba 3,6 miliardy liber (přibližně 108 miliard korun), což celý podnik ohodnocuje na 5,3 miliardy liber (160 miliard korun) včetně dluhu.
EP Group se v Británii prezentovala jako vhodný partner, míní analytik
„Skupina EP nadále docela rychle vstupuje do dalších odvětví, která jsou ohrožena systémovou změnou, nikdo o ně nemá zájem, a tak se dají kupovat za ceny hluboko pod účetní hodnotou,“ řekl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal.
Fakt, že labouristická vláda souhlasila s převzetím tradiční britské společnosti staré přes pět set let, je podle Dohnala důkazem i toho, že EP Group se v Británii prezentovala jako vhodný partner, nikoliv jako „nájezdník“. Labouristé a management pošty si jsou vědomi složité situace a tuší, že beze změn by roky pouze propouštěli a podnik by pomalu umíral. „Je to také důkaz, že i Česká pošta by neměla otálet s privatizací,“ dodal analytik.
Britský ministr obchodu Jonathan Reynolds v prohlášení upřesnil, že obdržel od Křetínského právně závazná ujednání, která mají zajistit dlouhodobě udržitelnou budoucnost britské pošty a zároveň ochrání důležité služby pro miliony zákazníků. Poděkoval také firmě EP Group a Křetínskému za konstruktivní přístup k jednání.
„EP Group je dlouhodobým a angažovaným investorem, jehož cílem je vytvořit z Royal Mail úspěšného moderního poštovního operátora s vysoce kvalitními službami a produkty pro jeho zákazníky,“ nechal se slyšet Křetínský. „Uvědomuji si, jak velká zodpovědnost to je a chovám vůči tomu hluboký respekt, přesto ale opravdu věřím, že je to pro dobro Královské pošty, její budoucnosti, jejích zaměstnanců i zákazníků,“ uvedl podnikatel.
Fungování Royal Mail
Royal Mail v současné době zaměstnává více než 150 tisíc lidí. Křetínský už dříve prohlásil, že má k její historii a tradici „maximální respekt“. Sám plánuje, že se bude soustředit spíše na balíkovou službu a nevyloučil ani zdražování.
Křetínský dokončením transakce rozšiřuje svou rozsáhlou síť průmyslových, obchodních, finančních nebo mediálních firem v Česku i zahraničí. V Británii dříve investoval do supermarketů Sainsbury's i fotbalového klubu West Ham United.