Kopilot letadla, jež se po požáru zřítilo, si v kabině vyskládal mobil, tablet a parfémy

Vyšetřovatelé se při zkoumání příčin pádu letu MS804 egyptských aerolinek zaměřují i na možnou souvislost s mobilem a tabletem položenými na přístrojové desce. Informoval o tom francouzský list Le Parisien. Snímky z kamer ukazují, že kopilot si před vzletem položil do pravého rohu přístrojové desky iPhone 6S a tablet iPad mini 4 s lithiovými bateriemi. První varování, která před zmizením letadla vyslal varovný systém ACARS, se týkala právě pravého okna u kopilota.

Kopilot měl spolu s telefonem a tabletem na přístrojové desce položenou i taštičku s parfémy, přičemž dva byly ve spreji. Parfémy si koupil před nástupem do letadla. Kamery na letišti Charlese de Gaulla v Paříži, které jsou namířené přímo do kabiny letadla, pak zachytily, že je spolu s telefonem a tabletem položil před sebe na přístrojovou desku.

Vyšetřovatelé nevyloučili, že zahřívání těchto přístrojů mohlo být rizikovým faktorem.

„Lithiové baterie jsou zpravidla spolehlivé. Mohou se ovšem zahřívat, což může způsobit i jejich výbuch. Zahřátí může vzniknout například při dobíjení nabíječkou, která není původní,“ uvedl bývalý vyšetřovatel. Je evidováno už několik případů, kdy se mobily vznítily na palubě letadla.

Apple uvedl, že všechny výrobky důsledně testuje

Oslovený výrobce iPhonu a iPadu firma Apple reagovala takto: „Nebyli jsme kontaktováni jakýmkoliv úřadem, který vyšetřuje tuto tragickou událost. Neměli jsme ani přístup k vyšetřovací zprávě. Podle nás však neexistuje žádný důkaz spojující tuto událost s produkty společnosti Apple. Jsme připraveni vyšetřovatelům odpovědět na jakékoliv dotazy. Naše výrobky přísně testujeme, aby bylo zajištěno, že splňují mezinárodní bezpečnostní normy.“

Naposledy problém se samovznícením telefonu řešila firma Samsung, a to s modelem Galaxy Note 7. Řada světových aerolinek včetně těch českých zakázala přepravu těchto telefonů na palubě letadel.

Detektory před pádem zaznamenaly kouř

Letadlo odstartovalo z Paříže loni 18. května. Letělo za jasného počasí, krátce poté, co vstoupilo do egyptského vzdušného prostoru, zmizelo z radarů.

Piloti sice nevyslali nouzový signál, ale z nahraného hovoru z kokpitu vyplynulo, že se před nehodou snažili uhasit plameny. Údaje ze záznamové skříňky egyptského airbusu už dříve potvrdily, že detektory před zřícením stroje zaznamenaly kouř. Nalezené trosky nesly známky působení vysoké teploty a na přední části byly stopy po sazích.

Vyšetřovatelé z egyptského ministerstva pro civilní letectví v prosinci oznámili, že v troskách letadla byly nalezeny stopy po výbušninách.

Při neštěstí zahynulo všech 66 osob na palubě. Skříňku, která zaznamenávala hovory posádky v kokpitu, našly pátrací týmy ve Středozemním moři jako první. Poté byla vyzvednuta i druhá černá skříňka se záznamem letových dat. Obě ale byly poškozené.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

NATO čeká špatná budoucnost, pokud nepomůže v Hormuzském průlivu, řekl Trump

Severoatlantickou alianci čeká „velmi špatná budoucnost“, pokud se spojenci USA nebudou podílet na zajištění plavby v Hormuzském průlivu. V rozhovoru pro deník Financial Times (FT) to řekl americký prezident Donald Trump. K otevření úžiny podle něj musí přispět také Čína, v opačném případě pohrozil zrušit summit s tamním vládcem Si Ťin-pchingem. Teherán se pokouší zablokovat průliv klíčový pro vývoz ropy z Peského zálivu poté, co USA spolu s Izraelem zahájily útoky na Írán.
00:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Irácký Kurdistán kvůli útokům milic přestává vyvážet ropu

V irácké autonomní oblasti Kurdistánu byla kvůli útokům milic pozastavena veškerá produkce ropy a zemního plynu. Podle ministerstva přírodních zdrojů už není možné ropu vyvážet. Resort zároveň obvinil federální vládu v Bagdádu z nečinnosti i z toho, že někteří z útočníků dostávají výplaty právě od této vlády. Proíránské irácké milice útočí v odvetě za izraelsko-americké údery na Írán na různé cíle v Iráku, míří na kurdské vojenské cíle a ropnou infrastrukturu.
před 3 hhodinami

Ve Francii skončilo první kolo místních voleb, uspěl expremiér Philippe

Ve Francii skončilo první kolo místních voleb, ve kterých občané rozhodují o starostech a zastupitelích ve zhruba 35 tisících městech a vesnicích. Ve městě Le Havre uspěl podle předběžných výsledků bývalý francouzský premiér Édouard Philippe, kterému tak vzrostly šance pro prezidentské volby plánované na rok 2027, uvedla agentura AFP. Volby jsou považovány za test síly krajní pravice a odolnosti mainstreamových stran. Druhé kolo se uskuteční 22. března.
před 5 hhodinami

Příznivci Orbána i Magyara vyšli do ulic Budapešti

Ulice Budapešti zaplnily davy lidí. Jak maďarský premiér Viktor Orbán, tak i jeho politický soupeř Péter Magyar předtím vyzvali své stoupence, aby vyšli a tím předvedli svou sílu před dubnovými volbami. Akce pořádané Orbánovou vládnoucí národněkonzervativní stranou Fidesz a středopravou stranou Tisza vedenou Magyarem jsou podle agentury AP vnímány jako ukazatel podpory, kterou mohou oba tábory očekávat v posledním měsíci kampaně. Obou akcí se podle agentury AFP zúčastnily desítky tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V Moldavsku je pohotovost kvůli kontaminaci Dněstru po ruském útoku na Ukrajinu

Moldavsko vyhlásilo pohotovost kvůli úniku paliva do řeky Dněstr po ruském vzdušném útoku na Ukrajinu, oznámila podle agentury AFP a ruské služby BBC moldavská vláda. Za kontaminaci zřejmě může několik dní starý ruský vzdušný útok na ukrajinskou Dněsterskou vodní elektrárnu. Server RBK-Ukrajina před několika dny uvedl, že do Dněstru unikly z tohoto zařízení technické oleje a že se znečištění šířilo do Moldavska.
před 5 hhodinami

Přechod v Rafahu má být podle Izraele znovuotevřen ve středu

Hraniční přechod Rafah, nad kterým má kontrolu Izrael a který vede z Pásma Gazy do Egypta, bude znovuotevřen ve středu, oznámil úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti (COGAT). Židovský stát přechod uzavřel, když spolu se Spojenými státy 28. února zaútočil na Írán a zažehl regionální válku. Přechod bude otevřen v obousměrném provozu, ale pouze pro pohyb lidí, uvedla agentura AFP.
před 6 hhodinami

Izrael vyloučil přímé jednání s Libanonem v příštích dnech

Jeruzalém se v příštích dnech nechystá vést přímé rozhovory s Libanonem, prohlásil podle deníku Ha'arec izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar. Izrael po začátku války s Íránem obnovil útoky v Libanonu, které zdůvodňuje likvidací vojenských kapacit tamního proíránského teroristického hnutí Hizballáh. Libanon mezitím vyjadřuje ochotu zahájit přímé rozhovory ve snaze válku mezi Hizballáhem a Jeruzalémem ukončit.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ropa z nouzových rezerv bude na trhu v Evropě až koncem března

Ohlášená ropa z nouzových rezerv se v Evropě a v Americe dostane na trh až koncem března, zatímco v Asii to bude okamžitě, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ta se rozhodla uvolnit rekordních 400 milionů barelů kvůli dopadům války na Blízkém východě, jež paralyzovala lodní dopravu v Hormuzském průlivu.
před 10 hhodinami
Načítání...