Kolumbie prodloužila příměří s rebely z FARC do konce roku

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos prodloužil ve čtvrtek příměří s rebely z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) až do konce letošního roku. Rozhodnutí má umožnit oběma stranám dopracovat novou mírovou dohodu. Kolumbijci před dvěma týdny v referendu těsně odmítli návrh té původní.

Santos k rozhodnutí prodloužit příměří, které mělo vypršet koncem října, dospěl po setkání se studenty, kteří ve čtvrtek uspořádali v Bogotě mnohatisícovou demonstraci na podporu mírové dohody.

„Jeden z těch studentů mi připomněl, že v armádě i mezi povstalci jsou mladí lidé, čekající co se stane, kteří doufají, že už nebudou muset vypálit ani ránu. Kvůli tomu, a na žádost studentů, jsem se rozhodl prodloužit příměří do 31. prosince,“ uvedl Santos podle agentury Reuters.

Juan Manuel Santos
Zdroj: Reuters

Příměří potom může ještě dál prodlužovat. Santos však prohlásil, že doufá v ukončení obnovených havanských rozhovorů ještě v letošním roce.

  • V listopadu 2012 byly mírové rozhovory zahájeny. Během posledních pěti let se vyjednavačům podařilo dosáhnout dohody v šesti oblastech: pozemkové reformě, zapojení FARC do společné strategie omezení obchodu s drogami, spravedlnosti pro oběti, odzbrojení, budoucím zapojení rebelů do politického procesu a implementaci dohody.

Odpůrci dohody, kteří v referendu začátkem měsíce překvapivě těsnou většinou hlasů zvítězili, chtějí docílit tvrdšího přístupu k velitelům a bojovníkům FARC odpovědným za zabíjení, k nimž byl podle nich původní text smlouvy příliš mírný.

Santos za snahu ukončit více než půlstoletí trvající ozbrojené povstání minulý týden získal Nobelovu cenu za mír.

Bojovník FARC v Kolumbii
Zdroj: John Vizcaino/Reuters