Kolumbie v šoku. Lidé řekli „ne“ historické mírové dohodě s povstalci

Kolumbijci v referendu těsně odmítli mírovou dohodu mezi vládou a radikálním levicovým hnutím FARC. Kritikům smlouvy se nelíbilo, že je k rebelům příliš měkká, protože jim umožňuje znovu vstoupit do společnosti, vytvořit politickou stranu a uniknout trestu. Země se tak ocitá na prahu nejistoty, zda nebude desítky let trvající válka pokračovat.

Historickou dohodu podepsaly obě strany na konci září a oficiálně tak ukončily 52 let trvající konflikt, jenž si vyžádal 260 tisíc obětí a sedm milionů uprchlíků. Jde o vůbec nejdelší válku v Latinské Americe.

Celkem 50,2 procenta kolumbijských voličů ale nyní podmínky dohody odmítlo. Předvolební průzkumy přitom ukazovaly, že dohodu podporují téměř dvě třetiny voličů. „Je to bezpochyby komplikace. Myslím, že velká část kolumbijské společnosti, a možná ještě více mezinárodní veřejnosti je opravdu velmi překvapená výsledky,“ poznamenala děkanka Filozofické fakulty v Hradci Králové Pavlína Springerová.

Kritici smlouvy tvrdí, že podmínky byly nastaveny vůči rebelům příliš shovívavě. „Hlasoval jsem ne. Nechci učit mé děti, že vše může být odpuštěno,“ řekl agentuře Reuters pětatřicetiletý Alejandro Jaramillo, kterého rozčílilo hlavně to, že rebelové nebudou souzeni. 

Všichni jsme oběti FARC a chceme novou dohodu, ne jim dát do rukou celou zemi.
Kolumbijka Claudia

Kampaň namířenou proti dohodě vedl exprezident Alvaro Uribe. Všichni Kolumbijci podle něj touží po míru, ale dohoda nutně potřebuje úpravy. „Chceme přispět k národní dohodě a být vyslyšeni,“ řekl. 

„V kampani bylo trochu hysterie. Uribe varoval, že se vůdce rebelů může stát dalším prezidentem. Ano, dojde k transformaci FARC na politickou stranu, dle mého názoru by ale ve volbách nedopadla dobře. Že by se strana vzešlá z guerrily nějakým způsobem podílela na politickém fungování v Kolumbii, to se nejspíš nestane,“ míní odborník na Latinskou Ameriku Martin Rey. Zdůraznil také, že zločiny proti lidskosti by i podle stávající dohody trestány byly.

V mírovém procesu chce pokračovat vláda i povstalci

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos prohlásil, že výsledky respektuje a příměří bude pokračovat. S politickými stranami bude hledat způsoby, jak pokračovat v mírovém procesu. Vyšle také vyjednavače zpět na Kubu, kde dohoda vznikala. „Nevzdám se. Budu se snažit o mír do poslední chvíle, než mi vyprší mandát, protože jedině tak zanecháme našim dětem lepší zemi,“ konstatoval Santos.

Kolumbijské referendum
Zdroj: Jaime Saldarriaga/Reuters

V jednání o míru se chce angažovat i FARC, sdělil velitel rebelů Timoleon Jimenéz zvaný Timošenko. Lituje prý toho, co nazval „destruktivní sílou těch, kteří zaseli nenávist a zášť a ovlivnili stanovisko kolumbijské populace“.

S ohledem na dnešní výsledek víme, že výzvy pro naše politické hnutí jsou větší než kdy v historii a vyžadují více snahy pro vytvoření trvajícího a stabilního míru.
Timoleon Jimenéz
velitel rebelů

Účast v referendu byla jen 37 procent - zřejmě i kvůli hurikánu Matthew, který přinesl do oblasti silné deště. Podle Springerové přišlo málo lidí i kvůli tomu, že průzkumy hovořily tak jednoznačně pro dohodu, že lidé v klidu zůstali doma.

Plán B chybí, odzbrojování rebelů pozastaveno

Odmítnutí dohody v referendu podle agentur uvrhá zemi do nejistoty a je velkou porážkou pro prezidenta. Ten ještě před hlasováním prohlásil, že nemá žádný plán B a v případě odmítnutí dohody se Kolumbie vrátí do války. Po referendu se ale snažil Kolumbijce uklidnit, že stabilita země není ohrožena.

Přerušen ale nyní bude proces odzbrojování příslušníků FARC, který začal minulý týden. Jedním z možných scénářů dalšího vývoje je ratifikace dohody v parlamentu nebo ve zvláštním ústavním shromáždění, napsala agentura AP.

FARC se svým způsobem vyčerpal. Budou se chtít dohodnout nadále, protože už s tím nepočítali, už se připravovali na odzbrojování, je ale otázka, kam až budou ochotni ustupovat. Silné trumfy ale v rukou nemají.
Martin Rey
odborník na Latinskou Ameriku

Trvalý mír není udržitelný bez spravedlivého rozdělení pozemků a nerostného bohatství. Z Česka do Kolumbie míří odborníci na problematiku restitucí půdy, kteří nabídnou své znalosti a zkušenosti v této oblasti. Mise probíhá na základě už dříve odsouhlaseného zákona, odmítnutí mírové dohody ji proto neovlivní.

„Myslím, že největší problém je v tom, že organizacím, které spáchaly největší zločiny, byly nabídnuty velmi liberální tresty. Navíc jim byly nabídnuty posty ve vysokých politických místech. Podle konzula lidí, kteří nebyli vůbec postiženi (válkou), je velmi málo. Myslím, že je velmi těžké smířit se s tím, že někdo, kdo vám někoho zabil, ublížil mu, tak se mu víceméně nic nestane,“ poznamenala ředitelka Krajského pozemkového úřadu pro Jihočeský kraj Eva Schmidtmajerová.

Rebelové z FARC v roce 1999
Zdroj: Reuters

Financování FARC? Třeba z drog a výkupného

Radikálně levicové hnutí FARC má v současnosti zhruba 7000 členů. Založil ho v roce 1964 Manuel Marulanda, zvaný Tirofijo (Přesná rána), který povstalce vedl až do své smrti v březnu 2008. Tehdy mělo hnutí asi 16 tisíc členů a ovládalo zhruba třetinu Kolumbie, zejména jih země. Finance získávalo z obchodu s drogami a prostřednictvím únosů a vydírání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Spojené státy zatím neuvažují o odložení cel, prohlásil Trump

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí jednal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Netanjahu po rozhovoru sdělil, že Izrael odstraní cla a vyrovná obchodní přebytek se Spojenými státy. Trump prohlásil, že měl s izraelským premiérem „skvělou diskusi“ o Íránu i obchodu. Spojené státy podle Trumpa s Teheránem jednají o tamním jaderném programu. O odložení cel podle Trumpa ale USA zatím neuvažují. Podle šéfa Bílého domu mohou být trvalá, nevylučuje ale zároveň jednání.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Jsme aktivní v Bělgorodské oblasti, chráníme tím pohraničí, přiznal poprvé Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí večer poprvé jednoznačně potvrdil, že ukrajinské jednotky jsou aktivní v Bělgorodské oblasti na západě Ruska, aby chránily obce v ukrajinském pohraničí, upozornila agentura Reuters. Ukrajinský prezident uvedl, že jej o situaci na frontě a o bojích ukrajinských sil v pohraničí a na území nepřítele v Bělgorodské a Kurské oblasti informoval hlavní velitel ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.
před 6 hhodinami

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Slovensko kvůli nákaze obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem

Slovensko od úterý kvůli nákaze slintavky a kulhavky obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem, rozhodla vláda. Potrvají do 7. května. Podle ministra zemědělství Richarda Takáče (SMER) země zároveň do jmenovaných států uzavře sedmnáct malých hraničních přechodů. Slovenská policie informovala, že nově už nebude možné do Česka přepravovat zvířata a další určené zboží přes hraniční přechod Makov / Bílá-Bumbálka.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Památník ve Srebrenici je kvůli napětí v zemi poprvé v historii uzavřený

Kvůli napjaté situaci v Bosně a Hercegovině se poprvé v historii uzavřel veřejnosti památník genocidy ve Srebrenici. Jeho vedení mluví o reakci na zhoršení bezpečnosti. Dlouholetý lídr bosenských Srbů Milorad Dodik kritizovaný za separatistické snahy čelí obviněním z napadení ústavního pořádku. Soudy na něj vydaly lokální i mezinárodní zatykač.
před 7 hhodinami

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump hrozí Číně dalším clem ve výši padesát procent, s dalšími zeměmi chce jednat

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši padesáti procent, pokud Peking nezruší svá odvetná opatření vůči americkým clům, oznámil v pondělí odpoledne středoevropského času prezident USA Donald Trump na své sociální síti Truth Social. Dodal, že Washington zároveň přeruší s Čínou rozhovory ohledně jí požadovaných setkání. Jednání s ostatními zeměmi, které v reakci na americká cla rovněž požádaly o schůzky, začnou podle něj okamžitě.
před 9 hhodinami
Načítání...