Kdo je Benedikt XVI.? Nálepka „kontroverzní“ rozhodně nestačí

Vatikán - Papež Benedikt XVI. oznámil, že opustí svůj úřad. Chystá se rezignovat 28. února. Pětaosmdesátiletý Němec Joseph Ratzinger zastával úřad římského biskupa od dubna 2005, kdy nahradil zesnulého Jana Pavla II. a stal se tak již 265. mužem v čele katolické církve. Záhy získal obraz papeže podstatně kontroverznějšího. Poklidné vatikánské vody rozbouřila i informace, že byl členem Hitlerjugend. Sám Ratzinger se popisuje jako prostý muž, ostatní o něm mluví jako o inteligentním a poněkud stydlivém. Kdo je Benedikt XVI.?

Joseph Ratzinger se narodil 16. dubna 1927 v bavorském městečku Marktl nad Innem do rodiny četníka a kuchařky. V mládí byl krátce členem Hitlerjugend, kam se údajně musel zapsat proti své vůli. Tato skutečnost se také stala nejdiskutovanější částí jeho života poté, co nastoupil ve Vatikánu do papežského úřadu. Členství v organizaci bylo přitom definované zákonem a prakticky povinné.

„V 50. letech a 60. letech byl každý, kdo žil v České republice, pionýrem nebo v SSM. Nikdo se nás na to neptal. Stejně tak to bohužel bylo i za nacismu,“ hájí papeže kněz Jan Balík. Na konci války Ratzingera neminul ani Wehrmacht - z něj ovšem dezertoval a nakonec upadl na několik měsíců do amerického zajetí. Po válce vystudoval teologii a filozofii v Mnichově, v roce 1951 byl vysvěcen na kněze. V roce 1959 získal profesuru na univerzitě v Bonnu, ve svých padesáti letech se stal mnichovským arcibiskupem i kardinálem. Patřil mezi nejbližší poradce svého předchůdce. 

Pancéřový kardinál - konzervativec, způsobující rozruch

Benedikt XVI. se řadí mezi konzervativní členy katolické církve. Díky svému odporu vůči ženskému svěcení, homosexuálním kněžím, potratům, rozvodům a životu bez Boha si vysloužil přízvisko pancrkardinál. Jako nejlepší zbraň proti chorobě AIDS doporučil sexuální zdrženlivost. Na druhou stranu reprezentuje i klasické křesťanské postoje: Kritizoval trest smrti, válku v Iráku a narůstající rozpory mezi bohatými a chudými. „Náboženství může a mělo by přispět k odpouštění a usmíření. Ale také k potírání násilí, rasismu, totalitarismu a extremismu,“ řekl papež.

Mýlil by se ten, kdo by se domníval, že duchovní úřad papeže nemůže způsobit rozruch. Benedikt XVI. to dokázal po pouhém roce ve funkci, kdy svými výroky o islámu popudil muslimskou obec. Při projevu na řezenské univerzitě papež citoval byzantského císaře ze 14. století: „Ukažte mi, co Mohammed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem.“ Následnou aféru se snažil utišit návštěvou mešit v Turecku, Jordánsku i Izraeli.

Pozdvižení vzbudilo i rozhodnutí o rehabilitaci britského biskupa Richarda Williamsona, který popřel rozsah holocaustu a existenci plynových komor. V souvislosti s podobnými kroky či výroky je papeži vytýkána jistá „neobratnost“, staví jimi církev do středu zájmu a zároveň se tím Benedikt XVI. odlišuje od Jana Pavla II.

Papež Benedikt XVI. je dodnes srovnáván se svým předchůdcem Janem Pavlem II. Ten, jakožto první neitalský papež od 16. století, který navíc přispěl k rozbití železné opony, byl zvlášť ve východní Evropě ikonickou postavou. To se Ratzingerovi, původem z Německa, zatím nepodařilo. Obě hlavy katolického světa přitom mají stejné cíle: navrátit lidi k Bohu, obhajovat manželství, bránit nenarozené a utlačované a modlit se za mír, spravedlnost a vykoupení chudých. Rozdíl je především v povaze obou papežů.

Lidé obdivují jeho intelekt, vzdělání a vědeckou i církevní kariéru

„Papež Benedikt XVI. je člověk, který především studuje. Který se noří do ticha. Do samoty. A přemýšlí. To neznamená, že by nekomunikoval, papež samozřejmě komunikuje víc, než je schopný kdokoliv z nás, ale samozřejmě nemá tolik kontaktů, takových těch lidských, protože je jiné nátury,“ poznamenal kněz Jan Balík.

Stávající přínos Benedikta XVI. je v navázání oficiálních vztahů s Čínou a také v zájmu o osud křesťanských komunit v muslimských zemích. Navzdory kontroverzím kvůli zmiňovanému projevu v Řezně Benedikt XVI. také inicioval výraznější dialog mezi křesťanstvím a islámem. V Římě se pravidelně scházejí smíšené komise mohamedánských učenců a katolických teologů. 

Milovník koček, který se nebrání pokroku

V soukromí je prý papež, který plynně hovoří šesti jazyky, člověkem mírné a starostlivé povahy. Sám sebe považuje za pokorného dělníka na vinici Páně, ale rád si vyslechne vtipy, které kolují po farnostech. Milovník koček relaxuje hrou na klavír, v oblibě má především Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena.

Při plnění svého poslání se nebrání moderním technologiím a využívá je k lepší prezentaci. Na mladé věřící se obrací prostřednictvím internetové komunikační sítě Facebook, zavést nechal také vlastní videokanál na síti YouTube. Hned po nástupu do funkce zahájil modernizaci vatikánského deníku. 

Papež navštívil před 4 lety i Česko

26. září roku 2009 navštívil Benedikt XVI. i Českou republiku. V chrámu Panny Marie Vítězné se poklonil Pražskému Jezulátku, v Brně jeho mši sledovalo 120 000 lidí. Na svátek patrona českých zemí svatého Václava pak zavítal do Staré Boleslavi. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump jmenoval guvernéra Landryho zvláštním vyslancem pro Grónsko

Americký prezident Donald Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, jímž bude guvernér Louisiany Jeff Landry. Šéf Bílého domu to v neděli večer uvedl na své síti Truth Social. Landry na sociálních sítích napsal, že jeho cílem v nové funkci bude připojení Grónska k Americe. Trump dal letos opakovaně najevo, že by Spojené státy měly ostrov, který je autonomní oblastí Dánského království, získat. Kodaň to opakovaně odmítla.
05:24Aktualizovánopřed 47 mminutami

Výbuch zabil v Moskvě ruského generála, který se účastnil invaze na Ukrajinu

Při výbuchu nálože nastražené v autě v Moskvě zahynul ruský generál Fanil Sarvarov, který byl náčelníkem oddělení operačního výcviku generálního štábu ruských ozbrojených sil. Uvedl to ruský vyšetřovací výbor, který má funkci kriminální ústředny. Výbor nevyloučil, že za explozí stojí ukrajinské speciální jednotky. Sarvarov se podle médií účastnil ruské invaze na Ukrajinu.
před 1 hhodinou

Polsko začíná stavět svou první jadernou elektrárnu

V Polsku roste zájem o jadernou energetiku, i díky přispění Evropské unie se tam začíná stavět jaderná elektrárna. Země prochází energetickou transformací. Ještě před deseti lety bylo téměř devadesát procent výroby elektřiny založeno na uhlí. V současnosti jeho podíl klesl zhruba na polovinu, naopak téměř na třetinu vzrostly obnovitelné zdroje. Odklon od uhlí je tak čím dál viditelnější.
před 4 hhodinami

Australský státní parlament jedná o zpřísnění pravidel pro držení zbraní

Parlament australského státu Nový Jižní Wales se znovu sešel k hlasování o návrzích zákonů, které by výrazně omezily vlastnictví střelných zbraní. Připravovaná legislativa počítá také se zákazem zobrazování symbolů teroru a zpřísněním pravidel pro protesty. Australský spolkový stát tak reaguje na nedávný útok na pláži Bondi v Sydney, který si vyžádal patnáct obětí.
před 8 hhodinami

Jednání ukrajinské delegace označil Witkoff za konstruktivní

Za produktivní a konstruktivní označil v neděli zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff rozhovory, které ukrajinská delegace v posledních třech dnech vedla na Floridě se zástupci Spojených států a Evropy. Američané v Miami jednali také se zástupci Kremlu, který rusko-ukrajinskou válku téměř před čtyřmi roky napadením sousední země odstartoval. Jako „produktivní“ zhodnotil Witkoff také rozhovory s ruskou stranou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

USA zasahují proti tankeru směřujícímu do Venezuely

Spojené státy v neděli v mezinárodních vodách u pobřeží Venezuely zasahují proti dalšímu tankeru, píší agentury Bloomberg a Reuters. První zprávy hovořily o nalodění amerických vojáků na palubu lodi, později agentura Reuters napsala, že ji americká pobřežní stráž pronásleduje. V sobotu se americké ozbrojené síly jednoho tankeru zmocnily, což venezuelská vláda odsoudila jako únos a pirátství.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Křesťané v Izraeli slaví advent po dvou letech války v klidnější atmosféře

Po dvou letech války prožívají i křesťané v Izraeli advent a vánoční svátky v poněkud klidnější atmosféře. V klášteře Latrun na pomezí židovského státu a Západního břehu se koledy zpívají arabsky. Arabové totiž tvoří většinu křesťanů v zemi. Nejrozšířenější světové náboženství je v Izraeli menšinovým. Kvůli populačnímu nárůstu židů a muslimů se podíl křesťanů dále snižuje.
před 13 hhodinami

V Nigérii se podařilo osvobodit 130 žáků unesených ozbrojenci

V Nigérii se podařilo osvobodit na 130 žáků, které v listopadu unesli ozbrojenci z katolické školy na východě této více než dvěstětřicetimilionové země, píše agentura AFP.
před 14 hhodinami
Načítání...