Kat „amerického snipera“ půjde na doživotí

Stephenville (USA) – Vrah známého odstřelovače a veterána z Afghánistánu Chrise Kylea půjde definitivně sedět na doživotí. Trest potvrdila porota v americkém Texasu, podle které bývalý člen amerického námořnictva Eddie Routh jednal při střelbě vědomě, a nikoliv v nezvladatelném afektu. Případ byl v USA ostře sledován právě kvůli zastřelenému Kyleovi. On sám zabil svou zbraní rekordní množství protivníků v historii americké armády. Jeho osudy a životopis inspirovaly divácky úspěšný snímek Americký sniper.

Routh podle obžaloby zabil 2. února 2013 Kylea a jeho přítele Chada Littlefielda na střelnici Glen Rose, asi 110 kilometrů jihozápadně od města Fort Worth. Obhajoba tvrdí, že sedmadvacetiletý Routh zabíjel Kylea nekontrolovaně a v psychickém afektu. Podle soudců ale jednal chladně a s rozmyslem, když čekal, až Kyle na střelnici vyprázdní svou zbraň, a pak jej i Littlefielda zastřelil.

Právě obhajoba Routha dlouhodobě tvrdila, že její klient kvůli účasti ve válce trpěl těžkým stresem a obě jeho oběti ho prý v den střelby rozčílily. Soudní psychologové pouze připustili, že Routh zřejmě trpěl paranoiou kvůli silnému užívání alkoholu a marihuany.

Routh byl v Iráku a na Haiti a z námořnictva odešel v roce 2010. Poté, co zabil oba bývalé vojenské druhy Kylea a Littlefielda, odjel v Kyleově autě k sestře a k vraždám se přiznal, jeho vyjadřování bylo ale často zmatené.

Poté, co Kyle odešel z armády, začal pomáhat veteránům s posttraumatickým syndromem a dalšími psychickými problémy. Tomu, kdo ho připravil o život, už ale pomoci nestihl.

2 minuty
Routh dostal doživostí bez možnosti předčasného propuštění
Zdroj: ČT24

V Texasu, kde se celý soud odehrával, je Kyle považován za legendu a jeho rakev leží na státním hřbitově vedle nejslavnějších texaských rodáků. Zatímco konzervativní část Ameriky ke Kyleovi spíše vzhlíží, liberálové připomínají jeho svérázné názory na protivníky i kontroverzní výroky. Ve své knize například tvrdí, že „nepřátelé jsou divoši a opovrženíhodné zlo“ a „jediné, čeho lituje, je to, že nezastřelil více lidí“. Právě proto byl Eastwoodův film vnímán částí veřejnosti jako „nepatřičný pomník chladnokrevnému vrahovi“.

Elitní odstřelovač
Zdroj: Paul Moseley/AP Photo

Případ přitáhl ohromný zájem, zejména proto, že film inspirovaný Kyleovým příběhem s názvem Americký sniper (režie Clint Eastwood) je v Americe velmi populární a za necelé dva měsíce promítání vydělal kolem 300 milionů dolarů (7,3 miliardy Kč). Dostal se i mezi kandidáty na Oscara a získal cenu za zvukové efekty.

Chris Kyle byl elitní příslušník amerických Navy SEAL. Podle mnohých je odstřelovačem, který vlastní zbraní zabil nejvíce protivníků v moderní vojenské historii USA. Prokazatelně jeho rukou zemřelo 160 lidí – spolu s nepotvrzenými oběťmi může jít až o 250 lidí. Čtyřikrát sloužil v irácké misi a získal za to několik vysokých vojenských medailí. Z armádních služeb odešel před šesti lety, aby se mu nerozpadlo manželství. Posléze vydal autobiografii s názvem American Sniper, podle které Clint Eastwood natočil aktuální film.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump s Ruttem dospěli k rámci dohody o Grónsku, USA cla nezvýší

Americký prezident Donald Trump se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Trump to po jednání v Davosu oznámil ve středu večer SEČ na sociální síti Truth Social s tím, že díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. Ta měla začít platit za necelé dva týdny. Šéfka švédské diplomacie Maria Malmerová Stenergardová i dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen to uvítali. Lídři států EU se přesto ve čtvrtek sejdou na mimořádném summitu.
20:53Aktualizovánopřed 58 mminutami

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 1 hhodinou

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Spojené státy nadále počítají s tím, že získají Grónsko, nepoužijí k tomu ale sílu, prohlásil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu americký prezident Donald Trump. Grónsko je autonomním územím Dánska. Večer pak Trump oznámil, že se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. V Davosu také slíbil, že USA budou vždy stát při Severoatlantické alianci, zároveň ale zpochybnil závazky spojenců k NATO a kritizoval evropské země.
13:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet obětí vlakové nehody ve Španělsku vzrostl na 43, pátrání pokračuje

Počet obětí nedělní srážky vlaků na jihu Španělska vzrostl na 43 poté, co záchranáři ve středu odpoledne v troskách nalezli další tělo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na andaluské úřady. Zásah na místě nadále pokračuje i s využitím těžké techniky. Odbory španělských strojvedoucích zároveň pohrozily stávkou, požadují zajistit bezpečnost na železnici.
13:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
14:36Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 5 hhodinami

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda ohledně úmrtí novinářů uvedla, že byli podezřelí z obsluhy dronu napojeného na teroristické hnutí Hamás. Už dříve sdělila, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
16:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...