Karel III. oslavil svou korunovaci ve Skotsku

Britský král Karel III. oslavil svou korunovaci ve Skotsku. Panovník a jeho manželka Camilla oficiální ceremonii absolvovali v londýnském Westminsterském opatství v květnu. Jako souhlas s historickým spojením Anglie a Skotska se teď ale v Edinburghu konala ještě jedna potvrzující slavnost. Na ceremonii, stejně jako na květnovou v Londýně, přišli také podporovatelé i odpůrci monarchie.

Karel a Camilla byli v květnu korunováni v londýnském Westminsterském opatství před zraky asi stovky světových představitelů v rámci největší britské slavnostní události za posledních sedm desetiletí. Čtyřiasedmdesátiletý Karel vystřídal svou matku ve funkci panovníka Spojeného království a dalších 14 zemí, když v září zemřela královna Alžběta II.

Na znamení historické skutečnosti, že Anglie a Skotsko měly až do sjednocení korun v roce 1603 různé panovníky, se ve středu konají samostatné skotské oslavy jeho korunovace.

Davy lidí se shromáždily na slavné ulici Royal Mile v Edinburghu kolem lidového průvodu s asi stovkou lidí reprezentujících různé aspekty skotského života a kolem královského průvodu složeného z vojáků.

Při děkovné bohoslužbě v katedrále svatého Jiljí si Karel prohlédl skotské korunovační klenoty. Patří k nim skotská koruna, která byla zhotovena pro skotského krále Jakuba V. v roce 1540 a kterou byla v roce 1543 korunována Marie, královna Skotská, a žezlo, o němž se předpokládá, že je v roce 1494 daroval Jakubovi IV. papež Alexandr VI. Součástí je také nový Alžbětin meč, pojmenovaný po jeho matce a vyrobený jako náhrada za meč, který skotskému králi Jakubovi IV. daroval papež Julius v roce 1507, ale který je nyní příliš křehký.  

Také spolupracovník ČT v Londýně Ivan Kytka připomněl, že obřad jako takový nemá příliš velkou tradici. „Královna Alžběta II. ho obnovovala po několika stoletích. Naposledy se myslím konalo něco podobného někdy až počátkem 18. století za krále Viléma I., to znamená nejde o nějakou dlouhodobou tradici, ale o připomínku toho, že v rámci monarchie je Skotsko součástí Spojeného království,“ popsal Kytka. 

8 minut
Spolupracovník ČT Ivan Kytka v Londýně
Zdroj: ČT24

Marek Bičan z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity upozornil, že rozhodně není na místě o oslavách mluvit jako o korunovaci. Nejedná se totiž podle něj o proceduru, kdy by Karlovi III. položil biskup nebo nejvyšší představitel skotské církve korunu na hlavu. „Je to jakési uctění toho, že přece jenom původní unie vznikla jako personální unie, kdy skotský král Jakub VI. se stal v roce 1603 Jakubem I. a přesunul se do Londýna, kde vládl Anglii a Skotsku a v roce 1707 došlo k unii těch dvou korun a dvou států a vzniklo Spojené království Británie a v roce 1801 vzniklo Spojené království Velké Británie a Irska,“ popsal Bičan.

Skotové nemusí podle něj ceremonii vnímat úplně vřele jako obyvatelé Londýna, kteří jsou na podobné akce zvyklejší. „Ne každý Skot je unionistou. Je tam poměrně silné republikánské hnutí, ale přece jenom královská rodina má velmi silné a osobní pouto ke Skotsku,“ podotkl Bičan.  

10 minut
Marek Bičan z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
Zdroj: ČT24

Britská média ceremonii správně nazývají „Díkuvzdáním,“ připomněla Pavlína Flajšarová z katedry anglistiky a amerikanistiky z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zároveň popsala, že jde o akt spíše symbolický. „Král tím dává najevo, že si je vědom, že Spojené království netvoří jen Anglie, ale i Skotsko, Wales a Severní Irsko,“ poznamenala s tím, že Karel III. nemá na sobě ani klasické korunovační roucho.

Flajšarová také vzpomenula, že v britské veřejnosti zaznívají hlasy, že takové ceremoniály jsou přežité a nejsou vůbec potřeba. Zmínila také odpůrce instituce krále jako takové – skotské republikány, kteří u katedrály drží transparenty, kterými dávají najevo, že Karel III. není jejich králem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
20:25Aktualizovánopřed 4 mminutami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 39 mminutami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
před 1 hhodinou

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
17:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Mluvčí německé vlády popřel, že by Merz vyhlásil nouzový stav kvůli migraci

Mluvčí nové německé vlády ve čtvrtek pozdě odpoledne dementoval, že by kancléř Friedrich Merz vyhlásil národní nouzový stav v migračních a azylových otázkách. Takovou informaci předtím přinesl deník Die Welt s odvoláním na své zdroje. Cílem opatření podle listu mělo být pozastavení platnosti takzvané dublinské dohody, která mimo jiné stanoví, že za vyřízení žádosti o azyl je zodpovědná ta země Evropské unie, v níž podal cizinec žádost o azyl jako v první. To by se dotklo také Česka, které s Německem sdílí hranici dlouhou 817 kilometrů.
17:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
10:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
15:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...