Japonský premiér navštívil svatyni Jasukuni – ke vzteku Číny i Koreje

Tokio – Do tokijské svatyně Jasukuni, která připomíná 2,5 milionu válečných obětí včetně čtrnácti válečných zločinců, zavítal japonský premiér Šinzó Abe. Rozzlobil tak čínské a korejské představitele, kteří svatyni považují za symbol japonské militaristické minulosti. Abe uvedl, že návštěva svatyně nebyla míněna jako urážka sousedů. Vláda později vydala prohlášení, podle kterého byl premiér ve svatyni soukromně, nikoli jako vrcholný státní představitel – a to přesto, že jeho návštěvu živě vysílala televize.

Šinzó Abe se vydal do kontroverzní svatyně připomínající oběti čínsko-japonských válek, rusko-japonské války a dalších konfliktů z druhé poloviny 19. a počátku 20. století, ale také druhé světové války. „Vyjádřil jsem respekt všem, kteří obětovali svůj život pro Japonsko. Pomodlil jsem se, aby jejich duše odpočívaly v míru,“ řekl Abe po návštěvě svatyně. V Jasukuni jsou ale pohřbeni i odsouzení váleční zločinci a zejména Čína a Jižní Korea ji považují za symbol japonské výbojné minulosti. V době, kdy se mezi Japonskem, Čínou a Jižní Koreou stupňují územní spory o tichomořské oblasti, svatyni navštívilo již několik vrcholných japonských představitelů a nakonec přišel i premiér.

Návštěvu Šinzó Abeho odsoudilo čínské ministerstvo zahraničí, jehož mluvčí Čchin Kang vyzval Tokio, aby dodrželo své sliby a poučilo se ze své agresivní válečné minulosti. „Vyzýváme Japonsko, aby dodrželo své závazky a poučilo se ze svých útočných dějin, aby napravilo své chyby a konkrétními kroky si získalo důvěru svých asijských sousedů a světového společenství,“ uvedl Čchin Kang. Představitel ministerstva zahraničí Luo Čao-chuej potom varoval, že Tokio za premiérské uctění obětí výbojných válek ponese následky. Soul rovněž varoval před poškozením vztahů mezi oběma zeměmi. „Japonská vláda říká, že je otevřená dialogu, a zatím se klaní ve svatyni Jasukuni. To je nepřijatelné a měli bychom se zamyslet nad tím, kdo vzájemným rozhovorům staví překážky,“ uvedl mluvčí korejského ministerstva zahraničí. Velvyslanci Japonska v obou zemích již museli „na kobereček“.

Kromě rivalů a současně nejbližších sousedů Japonska se ale proti Abeho kroku ohradily i Spojené státy. „Jsme zklamaní z toho, že japonská vláda učinila tento krok, který vyhrotí napjaté vztahy s jejich sousedy,“ uvedla americká ambasáda v Tokiu. Podle ní premiérova návštěva svatyně vyhrotí vztahy v oblasti. Japonská vláda se nakonec pokusila bouři uklidnit prohlášením, že premiér navštívil Jasukuni soukromě, nikoli jako zástupce vlády.

Svatyně Jasukuni je šintoistická svatyně v Tokiu. Je věnována památce vojáků a civilistů, kteří zemřeli v boji za Japonské císařství. Svatyni postavil císař Meidži v roce 1869. Postupně se ale stala nejvýznamnější svatyní pro japonské válečníky. Kromě 2,5 milionu vojáků jsou tady uctěni i někteří váleční zločinci z druhé světové války, což dodnes vyvolává kontroverze.

Šinzó Abe ve funkci premiéra navštívil Jasukuni poprvé, ale již politoval, že tak neučinil i v době, kdy stál v čele vlády poprvé v letech 2006 a 2007. Kritiku odmítl, návštěva svatyně podle něj nebyla namířena proti sousedním státům. „Doufám, že budu mít příležitost vysvětlit Číně a Jižní Koreji, že posilování našich vztahů je v jejich národním zájmu,“ řekl japonský premiér. Šinzó Abe ale není prvním předsedou japonské vlády, který tak učinil. Naposled válečné oběti uctil tehdejší premiér Džuniciró Koizumu v roce 2006.

Abeho návštěva ovšem přišla v době zesíleného napětí v oblasti, které je ještě stupňované ohlášeným zvýšením japonského vojenského rozpočtu. Vláda v polovině prosince oznámila, že zvrátí desetiletý trend snižování výdajů na obranu a v příštích pěti letech je zvýší o 2,6 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Manželé se pokusili zastavit střelce v Sydney. Stali se prvními oběťmi

Manželé Boris a Sofia Gurmanovi se pokusili zastavit jednoho ze střelců při nedělním teroristickém útoku na oslavě židovského svátku chanuka na oblíbené pláži Bondi Beach v australském Sydney. Incident zachytila autokamera, informuje BBC. Podle deníku The Sydney Morning Herald se židovští manželé stali prvními oběťmi útoku, při němž bylo zabito patnáct lidí.
před 3 mminutami

Útočníci v Sydney se zřejmě inspirovali Islámským státem, uvedla policie

Útočníci, kteří při nedělních oslavách židovského svátku chanuka na pláži Bondi Beach v Sydney zabili 15 lidí a na 40 dalších zranili, se zřejmě inspirovali ideologií Islámského státu (IS). Na úterní tiskové konferenci to podle agentur poprvé připustila australská policie, přičemž potvrdila, že v automobilu jednoho z útočníků se vedle výbušnin našly také dvě podomácku vyrobené vlajky této teroristické organizace.
06:01Aktualizovánopřed 11 mminutami

Trump zažaloval BBC, žádá odškodné až deset miliard dolarů

Americký prezident Donald Trump zažaloval stanici BBC za údajnou pomluvu kvůli sestříhanému záznamu projevu ze 6. ledna 2021, který vyvolával dojem, že vyzýval své příznivce k útoku na Kapitol. Podle žaloby Trump po britské veřejnoprávní stanici žádá odškodné pět miliard dolarů za každý ze dvou bodů žaloby, tedy celkem až deset miliard dolarů (207 miliard korun). BBC se hodlá bránit.
02:17Aktualizovánopřed 33 mminutami

Čína teď obří urychlovač částic nepostaví. Evropský projekt má zelenou

Projekt téměř stokilometrového evropského urychlovače částic má budoucnost. Poté, co Čína vzdala plány na vlastní podobné zařízení, má tato výjimečně drahá stavba podle Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) opět smysl.
před 1 hhodinou

Silný vítr v Brazílii sfoukl repliku sochy Svobody

Silný vítr v pondělí vyvrátil repliku sochy Svobody před nákupním centrem ve městě Guaíba na jihu Brazílie. Incident se obešel bez zranění. Replika ikonické sochy stála od roku 2020 před tehdy nově otevřeným obchodním střediskem řetězce Havan.
před 2 hhodinami

Ukrajina zlikvidovala podvodními drony ruskou ponorku, tvrdí SBU

Ukrajina zasáhla v ruském přístavu Novorossijsku podvodními bezposádkovými plavidly ruskou ponorku třídy Varšavjanka (v kódu NATO označovanou třída Kilo) a prakticky ji vyřadila z provozu, uvedla ukrajinská tajná služba SBU. Moskva podle státní agentury TASS označila útok za pokus o sabotáž, který selhal. Žádné ruské plavidlo podle ní není poškozeno.
před 4 hhodinami

Údery USA na plavidla údajně pašující drogy zabily v Tichomoří osm lidí

Americká armáda podnikla v mezinárodních vodách východního Tichomoří další útok na lodě, které údajně pašovaly drogy. Při vzdušných úderech proti třem plavidlům zahynulo na jejich palubách osm mužů, oznámila armáda v noci na úterý.
před 6 hhodinami

Zelenskyj: Mírový plán zatím není hotov, Ukrajina neuzná Donbas za ruský

V tuto chvíli není hotov žádný ideální mírový plán, současný návrh je stále jen pracovní verze, řekl v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. USA podle něj chtějí pokročit k mírové dohodě rychle, Ukrajina však potřebuje zajistit kvalitu takového míru, dodal podle agentury Reuters. Zelenskyj po jednání s představiteli evropských zemí a USA v Berlíně dle Reuters také sdělil, že Ukrajina neuzná východoukrajinský Donbas za ruské území ani de iure ani de facto a že tam nevznikne žádná svobodná ekonomická zóna pod kontrolou Moskvy, jak zněl jeden z bodů americko-ruského plánu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...