Japonsko plánuje vypustit vodu z Fukušimy do moře. Jihokorejci v obavách skupují mořskou sůl

3 minuty
Horizont ČT24: Jihokorejci skupují mořskou sůl
Zdroj: ČT24

Jižní Korea a Čína se obávají japonských plánů ohledně fukušimské elektrárny. Úřady chtějí vypustit do moře velký objem upravené radioaktivní vody po havárii, která se stala v roce 2011. Jihokorejští obyvatelé v návaznosti na to skupují v obchodech velké množství mořské soli a trvanlivé mořské plody. Tokio opakovaně ujišťuje, že zpracovaná voda jejich zdraví nijak neohrozí.

Zdraví svých dvou dětí nenechává jejich matka Lee Young-min náhodě. Vaří jim polévku z mořských chaluh, když je přesvědčena, že zakoupené suroviny jsou nezávadné. Jako jedna z mnoha obyvatel Jižní Koreje nakupuje osmatřicetiletá matka v posledních dnech potraviny mořského původu ve velkém.

„Kdybych měla víc místa, koupila bych toho ještě víc. Dokonce jsem zvažovala koupi nové ledničky,“ popisuje Lee Young-min.

Poloha Jaderné elektrárny Fukušima I
Zdroj: ČT24

Japonsko své sousedy vyděsilo plánem vypustit přes milion tun vody, kterou před dvanácti lety po vlně tsunami použilo ke chlazení poškozených reaktorů fukušimské jaderné elektrárny. Opakovaně ujišťuje, že je voda bezpečná. Filtrace podle tamních úřadů odstranila většinu škodlivých izotopů. Zbyla jen stopová množství těžko oddělitelného tricia, izotopu vodíku, který se užívá například ve svítících bodech na ciferníku hodinek.

Sůl ze strategických zásob

Jihokorejci přesto překotně skupují výrobky mořského původu, v Soulu v obchodech vymizela třeba mořská sůl. Nad zlato ale není, i když za poslední dva měsíce zdražila téměř o třetinu. „Neměli ji už posledně, když jsem tu byla, a ani dnes. Asi sem budu muset jít ještě jednou,“ líčí situaci Kim Myung-ok, zákaznice jedné ze samoobsluh v Soulu.

Vláda chce zmíněný nedostatek kompenzovat tím, že do 11. července uvolní každý den 50 tun soli ze strategických zásob. „Toto množství se prodá za cenu zhruba o dvacet procent nižší, než je současná cena ve třech žádaných řetězcích samoobsluh a na tradičních trzích,“ deklaroval náměstek jihokorejského ministerstva rybolovu a oceánů Song Sang-keun.

Vláda bude také monitorovat radioaktivitu na odsolovacích farmách, zakázala rovněž prodej ryb z vod u východního pobřeží Japonska, kde Fukušima leží. Vypuštění vody z obrovských zásobních nádrží do Pacifiku se očekává brzy, ačkoli Tokio žádné datum nestanovilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 10 mminutami

Rusko fakticky začalo novou ofenzivu, řekl Syrskyj

Rusko už fakticky začalo se svou ofenzivou na příhraniční Sumskou a Charkovskou oblast. V rozhovoru zveřejněném ve středu na serveru LB.ua to prohlásil velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Potvrdil tak dřívější vyjádření prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusko se na ofenzivu ve dvou ukrajinských oblastech připravuje.
před 22 mminutami

Němečtí konzervativci a sociální demokraté se dohodli na vládě, píší média

Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se dohodly na koaliční vládě, informují německá média. Podle rozeslané pozvánky představí koaliční smlouvu na tiskové konferenci v 15:00. Bulvární list Bild napsal, že se podařilo vyřešit i poslední spor, který se týkal daní. Rozdělená jsou už i ministerstva.
12:25Aktualizovánopřed 34 mminutami

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 36 mminutami

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky zemřelo přes sto lidí

Počet obětí po zřícení střechy v nočním klubu v Dominikánské republice vzrostl na 113 mrtvých, informovali podle agentury AFP místní záchranáři. Dalších nejméně 150 lidí utrpělo zranění. Zármutek a soustrast v souvislosti s neštěstím vyjádřil český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko zasáhlo drony Dnipro, Charkov a Kramatorsk

Ruské síly v úterý večer pomocí dronů udeřily na ukrajinská města Dnipro, Charkov a Kramatorsk. Po útocích zůstaly skoro dvě desítky zraněných, informovaly ukrajinské úřady podle ruskojazyčného servisu BBC. Podle nich po útocích zemřeli lidé, drony cílily hlavně na civilní budovy.
před 3 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 6 hhodinami
Načítání...