Itálií otřásají protesty. Hnutí vidlí žádá změnu

Řím - V italských městech znovu protestovaly tisíce lidí. K demonstracím se připojili malí dopravci, živnostníci a podnikatelé. Studenti a příznivci takzvaného Hnutí vidlí požadují radikální reformy a konec současné politické reprezentace. Při střetech byly zraněny desítky demonstrantů i policistů. Vláda násilnosti odsoudila.

Hnutí vidlí protestuje hlavně proti úsporným opatřením, členství Itálie v eurozóně a zhoršení životní úrovně. Země se stále utápí v nejhorší recesi od skončení druhé světové války. Situace se pravděpodobně projeví na výsledcích voleb do Evropského parlamentu.

Hnutí vidlí založili v roce 2011 farmáři a řidiči kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Od té doby se do něj zapojily různorodé skupiny – od živnostníků, důchodců až po studenty, kteří v současné Itálii nevidí budoucnost – nezaměstnanost mladých se nyní pohybuje kolem 40 procent.

Hnutí vidlí protestuje v ulicích italských měst
Zdroj: ČTK/ZUMA/Paolo Gargini

Spolupracovnice ČT v Itálii Vědunka Lunardi:

„Jsou to v podstatě protesty zoufalých lidí. Jsou to malí dopravci a živnostníci, které neustálé zvyšování daňové zátěže doslova dovádí na mizinu. Každý týden zavírá 93 živností. Desítky a desítky podnikatelů za minulý rok právě z tohoto důvodu spáchaly sebevraždu. Jsou to také důchodci – důchody jsou tak nízké, že jim ani nestačí na celý měsíc. Natož na placení daně za byt, na který si šetřili celý život.“

Policisté na důkaz solidarity sundávají helmy

Hnutí vidlí si získalo sympatie i mezi bezpečnostními složkami – na internetu se objevují videa, kde si policejní těžkooděnci sundávají před demonstranty helmy na projev solidarity. Policisté i příslušníci karabinieri si stěžují na to, že si musí kupovat uniformy ze svého. Časté jsou i případy, kdy si sami platí benzin do hlídkových vozů.

Beppe Grillo, lídr protestního Hnutí pěti hvězdiček, které v únorových parlamentních volbách skončilo na třetím místě, apeloval na policii, aby přestala chránit politiky a připojila se k demonstrantům. „Italové jsou na vaší straně. Připojte se k nim. Sundejte na příští demonstraci helmy a přidejte se k lidem. Bude to jasný signál a Itálie se změní,“ nabádá Grillo na svém populárním blogu.

Podle něj je náhlý vzestup Hnutí vidlí výsledkem „podrážděnosti lidí z jejich životních podmínek, arogance, hluchoty a nezájmu politiků, kteří se nehodlají vzdát svých privilegií.“

3 minuty
Telefonát Vědunky Lunardi
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Brazilští poslanci schválili zákon, který může zkrátit trest pro Bolsonara

Dolní komora brazilského Kongresu ve středu schválila návrh zákona, který by mohl výrazně snížit trest bývalému prezidentu Jairu Bolsonarovi. Informovala o tom agentura AFP. Bolsonaro si od listopadu odpykává trest sedmadvacet let vězení za plánování státního převratu. Pokud návrh schválí i Senát, mohl by bývalý prezident strávit za mřížemi méně než tři roky, píší brazilská média. Zákon by se vztahoval i na další lidi odsouzené spolu s Bolsonarem.
09:29Aktualizovánopřed 8 mminutami

Soud povolil odtajnění části spisů z Epsteinovy kauzy

Americké ministerstvo spravedlnosti může odtajnit přepisy jednání velké poroty v případu sexuálního obchodování s lidmi ze strany odsouzeného zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina z roku 2019, rozhodl ve středu okresní soudce Richard M. Berman. Podle agentury AP se tak připojil ke dvěma dalším soudcům, kteří vyhověli žádostem ministerstva spravedlnosti o odtajnění materiálů z vyšetřování týkajícího se Epsteina.
před 36 mminutami

Po letech demokrat a poprvé žena. Miami má novou starostku

Eileen Higginsová se stala prvním demokratickým kandidátem, který vyhrál volby starosty v Miami od roku 1997. Podařilo se jí porazit republikána Emilia Gonzaleze podporovaného prezidentem Donaldem Trumpem. Voleb se v dosud republikánské baště s hispánskou většinou zúčastnilo celkem třináct kandidátů.
před 1 hhodinou

EU odložila zavedení emisních povolenek ETS 2

Zavedení emisních povolenek ETS 2 se odkládá na rok 2028. Počítá s tím právně závazný text Evropské unie o klimatických cílech, shodu členských zemí oznámil Evropský parlament. Změnu v návrhu unijní ministři životního prostředí dojednali už minulý měsíc. Do roku 2040 pak mají členské země snížit emise skleníkových plynů o 90 procent oproti úrovni z roku 1990. Změny ještě musí formálně potvrdit Evropský parlament i členské státy.
01:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Střety mezi Thajskem a Kambodžou vyhnaly z domovů půl milionu lidí

Obnovené střety mezi armádami Thajska a Kambodže od neděle vyhnaly z domovů na obou stranách společné hranice přes půl milionu lidí, s odvoláním na úřady to napsala agentura AFP. Nový konflikt zemí, které po pětidenním ozbrojeném konfliktu v červenci uzavřely příměří, si dosud vyžádal nejméně jedenáct mrtvých, čtyři thajské vojáky a sedm kambodžských civilistů.
10:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Japonsko vyslalo stíhačky kvůli ruským a čínským letadlům

Japonsko v úterý vyslalo stíhačky, aby sledovaly jedenáct ruských a čínských vojenských letadel provádějících společné hlídky kolem souostroví. S odvoláním na japonské ministerstvo obrany to napsala agentura Reuters. Ruské a čínské letouny tentýž den narušily i jihokorejský vzdušný prostor.
před 2 hhodinami

Machadová prý dorazí do Osla, Nobelovu cenu za mír zatím převzala dcera

Nobelovu cenu za mír, kterou letos obdržela venezuelská opoziční představitelka María Corina Machadová, v Oslu převzala v zastoupení její dcera Ana Corina Sosaová, píší tiskové agentury. Machadová předeslala, že přicestuje do Osla, nebude však schopna se zúčastnit ceremonie. Její dcera místo ní pronesla tradiční přednášku laureátů.
08:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Austrálii začal platit zákaz sociálních sítí do šestnácti let

V Austrálii začal platit zákon, který zakazuje dětem mladším šestnácti let přístup na sociální sítě, jako jsou TikTok, Instagram, Facebook, ale i videoplatforma YouTube. Hned první den po zavedení si někteří rodiče stěžují na nová opatření, kvůli nimž se prý jejich děti ocitly v zoufalé situaci, uvedla ve středu agentura AP. Odborníci hovoří o pozitivní změně, kterou by měly zvažovat i státy Evropy.
před 3 hhodinami
Načítání...