Irsko řeší záhadu Cobalt. Moskva údajně zverbovala politika s pomocí „volavky“

Irsko řeší, kdo je Cobalt. Podle médií je tak označován nejmenovaný irský vládní politik, který se prý nechal prostřednictvím krásné agentky zverbovat pro spolupráci s Moskvou. Řada irských zákonodárců tak tento týden raději ujišťovala, že oni Cobaltem nejsou. Dotyčného politika podle médií ze spolupráce s Ruskem dlouho podezírají i irské tajné služby.

O totožnosti politika Irové spekulují už několik dní. Debatu vyvolal článek v britském týdeníku The Sunday Times, podle něhož ruské tajné služby s pomocí „krásné volavky“ zverbovaly irského politika, aby Kremlu pomohl rozvracet vztahy mezi Británií, Irskem a Evropskou unií během jednání o brexitu, tedy britském odchodu z Evropské unie. Měl rovněž pořádat tajné schůzky s radikálními probritskými loajalisty v Severním Irsku.

Britský list uvádí, že dotyčný se scházel se Sergejem Prokopjevem, ruským zpravodajským důstojníkem, který v letech 2019 až 2022 působil z ruského velvyslanectví v Dublinu. Na jedné schůzce mimo Dublin politik, který měl být sledován armádou a irskou policií, údajně nabídl, že zařídí kontakty mezi Rusy a loajalistickými radikály v Severním Irsku, a to v citlivé době jednání o brexitu. Loajalističtí radikálové přitom hrozili násilím kvůli brexitovým dohodám z let 2019 a 2020, které by vytvořily celní hranici v Irském moři, a chtěli zabránit vzniku pozemní hranice mezi Severním Irskem a Irskem.

Zatímco irská veřejnost byla těmito zprávami šokována, irský premiér Simon Harris podle serveru The Moscow Times řekl, že zprávy o „krtkovi“ v irském parlamentu, naverbovaném ruskou tajnou službou, pro něj nejsou překvapením. Vláda a irská policie podle něj berou tato obvinění „extrémně vážně“. „Musíme být ostražití, nejsme imunní vůči ruskému vlivu,“ upozornil dále dle Irish Independent předseda vlády.

Už od roku 2022 irské bezpečnostní úřady upozorňovaly dotyčného politika na ruské úsilí získat jej ke spolupráci. On se prý však takovým varováním vysmál. Ačkoli vyšetřovatelé údajně nenašli žádné důkazy, že by byl podezřelý za svou spolupráci placen, může být osobně kompromitován jiným způsobem. Mohl se na něj najít nepříjemný materiál v jeho internetové historii při cestách do zahraničí, zvláště do oblastí, v nichž ruské tajné služby svobodně operují, píše The Moscow Times.

Irský server Irish Independent popisuje, jak se někteří senátoři tuto středu ve svých projevech dušovali, že oni ruskými agenty nejsou. Jako první takové prohlášení učinil Timmy Dooley z vládní strany Fianna Fáil (FF). „Objevily se zvěsti, že členové horní komory jsou zapleteni s Ruskem a že mezi námi může, ale nemusí být špion. Myslím, že je důležité, (...) aby členové komory dobrovolně učinili prohlášení, že nejsou předmětem žádného vyšetřování nebo že nikdy nebyli ve spárech Ruska,“ řekl.

„A ani já, stejně jako vy, senátore Dooley, nejsem jedním z těch lidí,“ ujišťoval i předseda Senátu Jerry Buttimer. Potřebu ujistit kolegy o tom, že není agentkou, měla například i senátorka z FF Fiona O’Loughlinová.

„Irsko je pro ruské špiony hřištěm“

Peadar Tóibín, předseda irské konzervativní strany Aontú, tento týden připustil, že mu v roce 2017 jistá konzultační firma nabídla výlet do Moskvy, kde měl pobývat v pětihvězdičkovém hotelu a setkat se i s ruským vládcem Vladimirem Putinem. „To mě zarazilo jako velmi zvláštní a poněkud neuvěřitelné. Vzhledem k protidemokratické povaze Putinova režimu jsem dal najevo, že nemám zájem,“ dodal Tóibín.

Poslanec a bývalý armádní velitel Cathal Berry prohlásil, že Irsko je „hřištěm“ pro ruské špiony díky svému rozsáhlému majetku a nedostatečné bezpečnostní kultuře, píše The Guardian. Rusové podle něj ani nemusejí vynaložit příliš mnoho úsilí.

Spisovatel a expert na ruskou armádu Keir Giles serveru stanice BBC řekl, že nejen politici by měli být obezřetní, co se ruského vlivu týče. Přesvědčení některých obyvatel Irska, že Moskva nebude mít o tak malý národ zájem, je podle něj činí zranitelnými. Terčem pro ruské tajné služby jsou všichni, kteří mají vliv, včetně například novinářů, akademiků a vysoce postavených podnikatelů, upozornil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12Aktualizovánopřed 2 mminutami

Rubio ujistil, že USA jsou součástí NATO a chtějí Alianci silnější

Spojené státy jsou součástí NATO a přejí si Severoatlantickou alianci silnější, řekl ministr zahraničí USA Marco Rubio v Bruselu, kde se koná dvoudenní jednání šéfů diplomacií NATO. Členské země, včetně USA, by podle něj měly své obranné výdaje zvýšit na úroveň pěti procent svého hrubého domácího produktu, také vzhledem k současným bezpečnostním výzvám. Čtvrteční a páteční schůzka je prvním aliančním jednáním, kterého se Rubio jako nový americký ministr zahraničí účastní.
09:24Aktualizovánopřed 5 mminutami

Pokud chce žít Evropa v bezpečí, musí dávat více na obranu, míní Pojar

Evropa musí dávat víc peněz na svou obranu, pokud chce uchovat transatlantickou vazbu a žít v příštích desetiletích v bezpečí, řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na čtvrteční konferenci Bezpečná budoucnost pořádané premiérem Petrem Fialou (ODS). Řečníci se během projevů i následné diskuze věnovali různým bezpečnostním aspektům, včetně evropské spolupráce či ruské války na Ukrajině.
před 15 mminutami

Části USA decimují tornáda, hrozí historické srážky

Americká Národní meteorologická služba (NWS) varovala ve čtvrtek před nebezpečím velmi silných záplav části amerického Jihu a Středozápadu poté, co se regionem od Texasu po Michigan prohnaly velmi silné bouře doprovázené tornády. Vyžádaly si životy nejméně čtyř lidí, píše server televize CNN.
12:23Aktualizovánopřed 19 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 30 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 30 mminutami

Trump obviňuje státy z vysokých cel vůči USA, data WTO ale ukazují jiné údaje

Americký prezident Donald Trump ve středu představil cla namířená na zboží z celého světa. Výši tarifů přitom zdůvodňoval údajnými vysokými cly, kterým má čelit americké zboží. Tento výpočet ale vyvolal řadu otázek. Grafika v tomto článku nabízí přehledné porovnání výše nově oznámených cel ze strany USA, údajné tarify na vývoz z USA podle výpočtu Bílého domu a pak výše cel, které USA mají čelit v jednotlivých zemích podle dat Světové obchodní organizace (WTO).
před 44 mminutami

Podoba mírových vojsk na Ukrajinu zatím jasná není, říká francouzský velvyslanec

Jakou podobu by měla mít vyslaná mírová vojska na Ukrajinu zatím jasné není, uvedl francouzský velvyslanec v Česku Stéphane Crouzat. V pořadu Události, komentáře připomněl, že stále není vyjednané ani příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, které podle něj „nereaguje na požadavky ze strany světa“. Proto je nutné zajistit, aby se napadená země mohla bránit zejména v krátkodobějším horizontu, míní Crouzat. Francie oznámila dvě miliardy eur (téměř padesát miliard korun) další pomoci pro Ukrajinu, dodal s tím, že do země je dodáváno vojenské vybavení, ale Francie cvičí také například ukrajinské vojáky.
před 51 mminutami
Načítání...