Irové hlasují o další modernizaci konzervativní ústavy. Referenda se týkají postavení žen a nesezdaných párů

V Irsku má v pátek 3,5 milionu registrovaných voličů možnost se vyjádřit ve dvou referendech, která mají vést k modernizaci pohledu na ženy a rodinu v konzervativní katolické ústavě. Pokud vládní návrhy uspějí, z ústavy zmizí formulace o ženách v domácnosti a nesezdané páry budou nově uznávány jako rodiny. Sčítání začne v sobotu ráno a výsledky se očekávají v sobotu večer.

Hlasovací místnosti se otevřely v 7:00 místního času (8:00 středoevropského času), odevzdat hlas je možné do 22:00. Sčítání začne v sobotu ráno a výsledky se očekávají v sobotu večer.

V jednom z referend Irové hlasují o tom, zda z ústavy vypustit zastaralou a podle kritiků sexistickou formulaci o „povinnostech matek v domácnosti“ a nahradit ji větou, že péči si mají navzájem poskytovat členové rodiny.

V článku 41.2 ústavy se píše, že stát uznává, že „žena svým životem v domácnosti poskytuje státu podporu, bez níž nelze dosáhnout obecného blaha“, a že „matky nesmějí být ekonomickou situací nuceny vykonávat práci na úkor svých povinností v domácnosti“.

Druhým hlasováním Irové rozhodnou, zda chtějí zachovat formulace, které stát zavazují ke zvláštní ochraně instituce manželství, „na němž stojí rodina“. Reforma by rozšířila definici domácnosti na všechny „trvalé vztahy“ s dětmi, místo jen sezdaných dvojic s dítětem. Zhruba třetina dětí v dnešním Irsku se rodí nesezdaným rodičům, napsal server Politico.

Od začátku roku se nově zaregistrovalo 86 tisíc voličů. Všichni registrovaní na své poštovní adresy dostali informace o referendech i o místech, kde hlasovat. Tam pak dostávají zelené a bílé lístky se dvěma otázkami, popsal deník The Irish Times.

Studio ČT24: Referendum v Irsku (zdroj: ČT24)

Katolická církev je proti

Referendum nemění fungování státních institucí, ale jedná se o silný symbol u příležitosti Mezinárodního dne žen. Mezi iniciátory referenda patří i politici irské vlády, připomněl zpravodaj ČT ve Velké Británii Lukáš Dolanský.

„Politici se neobávají samotného výsledku referenda. Podle průzkumů se zdá, že drtivá většina společnosti je pro, ale mají obavy s účastí,“ řekl Dolanský. Žádná kvóta podle něj pro platnost referenda není potřeba, ale nízká účast by vyslala špatný signál.

Katolická církev v Irsku je jednoznačně proti, protože by přijetí referenda podle jejího mínění „snížilo jedinečné postavení manželství ve společnosti“, dodal novinář.

Irsko teprve v roce 2018 povolilo potraty

V Irsku jsou změny ústavy z roku 1937 možné pouze referendem. Tak došlo k zásadním změnám v roce 2015, kdy Irové schválili sňatky osob stejného pohlaví, nebo v roce 2018, kdy zrušili zákaz potratů.

Interrupce byla v zemi dlouho povolena pouze v případech, kdy je ohrožen život matky. Pro zrušení zákazu potratů se v referendu v květnu 2018 vyslovilo 66,4 procenta zúčastněných voličů, proti 33,6 procenta hlasujících. Ze všech hrabství byl mírně proti jen velmi konzervativní rurální Donegal. Volební účast dosáhla rekordních 64,13 procenta, tedy 2,16 milionu lidí z celkového počtu 3,37 milionu zapsaných voličů.

Následné zákonné opatření umožnilo irským ženám přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později.

Načítání...