Iráčané vzali útokem íránský konzulát v Karbale. Žádají konec sektářského systému

Bezpečnostní složky v irácké metropoli začaly v pondělí střílet do davu demonstrantů a nejméně pět lidí zabily. Dalších 60 lidí bylo zraněno. Desítky demonstrantů v neděli v šíitském městě Karbalá zaútočily na íránský konzulát, kde dav nahradil íránskou vlajku iráckou. Bezpečnostní složky zabily tři protestující, dalších 26 lidí utrpělo zranění. Už páteční demonstrace v Bagdádu cílila na kritiku Íránu, který se podle řady Iráčanů vměšuje do vnitřních záležitostí země.

Agentura Reuters uvádí, že má video, na němž bezpečnostní složky v Bagdádu zastřelily demonstranta. Podle agentury byla použita ostrá munice. Kameraman Reuters mezitím uvedl, že viděl, jak byli zabiti nejméně čtyři další lidé. Podle agentury AP zemřel při střetech v irácké metropoli i jeden příslušník bezpečnostních složek.

Střety vypukly na jednom ze tří hlavních mostů v centru Bagdádu, když se příslušníci bezpečnostních složek snažili zabránit protivládním demonstrantům, aby se dostali přes řeku Tigris směrem k takzvané Zelené zóně. V přísně střežené oblasti sídlí některé vládní úřady a velvyslanectví.

Podle agentury AP se demonstranti dostali až k sídlu státní televize a na vzdálenost 500 metrů od úřadu premiéra. Někteří z nich na vojáky házeli kamení, vojáci proti nim použili slzný plyn, vodní dělo a ostrou munici.

Od října zemřelo na 250 lidí

Komentátoři přirovnávají události v Iráku k protestům, které začaly 17. října v Libanonu. V obou zemích se lidé bouří proti korupci a ekonomickému strádání, v obou zemích má značný vliv Teherán.

Při protivládních protestech v Iráku zemřelo od října na 250 lidí, další devět tisíc utrpělo zranění. Násilnosti vyvolávají obavy z možného zásahu Íránu a milicí v Iráku, jež islámská republika podporuje. Lidové mobilizační síly vydaly už v pátek prohlášení, v němž se staví za demonstranty a nabízejí jim ochranu.

Írán však vyzval demonstranty, aby žádali změny v rámci legálních struktur, které chtějí nepřátelé zničit. „Spojené státy a západní tajné služby s finanční podporou některých států regionu šíří nepokoje,“ prohlásil minulý týden nejvyšší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí.

Násilí se přitom v minulých dnech nevyhnulo ani městu Karbalá, které je pro šíity jedním z nejposvátnějších. Na konci října v tomto městě jižně od Bagdádu zahynuly dvě desítky protestujících.

V neděli demonstranti přelezli betonovou bariéru, která konzulát chrání, a vyměnili íránskou vlajku za iráckou. Snažili se také budovu podpálit a házeli zápalné lahve, píše Reuters. „Karbalá je svobodné (město), Íráne, odejdi!“ křičeli někteří z protestujících. Bezpečnostní jednotky během incidentu střílely do vzduchu ve snaze dav rozehnat.

Páteční demonstrace v Bagdádu byly vůbec největším protivládním protestem od pádu bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003, uvádí Reuters. Téhož dne v městě Basra, které leží zhruba 60 kilometrů severozápadně od přístavu Umm Kasr, protestovalo pět tisíc lidí.

Revoltující mládež

V posledních dnech protesty dramaticky nabraly na síle, v ulicích jsou lidé různých náboženských a etnických pozadí. V denních hodinách jsou shromáždění poměrně pokojná, po setmění ale přechází ve srážky policie se samozvanou „revoluční“ mládeží.

Cíle demonstrantů nově obsahují i požadavek rezignace vlády a změny politického systému ustaveného po roce 2003. „Chceme konec sektářského sdílení moci, pracovní místa by neměla být rozdávána podle toho, jestli jste šíita, nebo sunnita. Chceme, aby všechny tyhle strany zmizely a nahradil je prezidentský systém,“ řekl Reuters dvaadvacetiletý student práv.

Většina nepokojů se odehrává na jihu země, kde se soustředí i produkce takzvaného černého zlata. Irák je sice na ropu velmi bohatou zemí, ale Iráčané se potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti a velmi špatnými veřejnými službami.

I když se po invazi amerických jednotek změnil politický systém a pravidelně se konají volby, občané vnímají politiky jako pevně zakotvenou elitu, připomíná agentura AP.

Irák směřuje k dalším volbám

Irácký premiér před více než týdnem ve svém projevu k národu prohlásil, že provede změny ve vládě a přijme reformy. Uvedl také, že lidé mají právo demonstrovat, ale že násilí nebude tolerováno. Rezignaci kabinetu, kterou demonstranti požadují, odmítl.

Irácký prezident Barham Sálih slíbil, že vyhlásí předčasné volby, až bude schválen nový volební zákon. Minulý týden vyjádřil sympatie s demonstrujícími a řekl, že premiér Ádil Abdal Mahdí je připraven odstoupit, jakmile za něj bude nalezena náhrada.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu, píší agentury

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 9 mminutami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 23 mminutami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 3 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 3 hhodinami

Soud nařídil Trumpově vládě doplatit Rádiu Svobodná Evropa dubnové finance

Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit dvanáct milionů dolarů (244 milionů korun) pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze, uvádí agentura AP. Peníze mají sloužit na dubnový provoz stanice, jejíž financování chtěl Trump zcela ukončit, soud to však jiným předběžným opatřením zakázal.
před 4 hhodinami

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 4 hhodinami
Načítání...