Indonésie slaví nezávislost, poprvé v budoucí metropoli

Indonésie slaví 79 let od vyhlášení nezávislosti na Japonsku, poprvé v budoucím hlavním městě Nusantaře. Nové město vzniká uprostřed eukalyptového lesa na ostrově Borneo. O přesunu metropole z Jakarty rozhodl v roce 2019 končící prezident Joko Widodo. Dokončení projektu za třicet miliard dolarů (685 miliard korun) se ale oddaluje kvůli nedostatku zahraničních investic nebo nedávné rezignaci vedoucích výstavby, píší zahraniční agentury.

Původní plán oslav počítal s osmi tisíci hosty, nakonec jich ale bylo pozváno jen třináct set, aby byli pořadatelé schopni zajistit pro ně ubytování a občerstvení. Limitující byla také kapacita nejbližšího letiště ve městě Balikpapan.

Spolu s končícím prezidentem Widodem se oslav účastnil také jeho nástupce, dosavadní ministr obrany Prabowo Subianto a několik dalších členů kabinetu. Menší část oslav se konala také ve starém hlavním městě Jakartě a obě akce byly propojeny pomocí videopřenosu, píše agentura Kjódó.

Widodovi končí mandát 20. října a v červenci už začal úřadovat z nové kanceláře v Nusantaře. Výstavbu nového chytrého zeleného města prezident zamýšlel jako odkaz svého desetiletého působení v čele země.

„Nusantara se rozvíjí podle konceptu lesního města, města plného zeleně, nikoli města z betonu nebo skla. Je to ale také chytré město plné technologií, ve kterém se příjemně žije,“ citovala prezidenta agentura DPA. Podle plánů budou dopravu ve městě zajišťovat létající taxíky. Lokace byla vybrána, aby odrážela Widodovu geopolitickou vizi a symbolicky zdůrazňovala jednotu Indonésie jako ostrovního státu. Stejně symbolický je název města, který v překladu ze staré javánštiny znamená „vnější ostrovy“ či „souostroví“.

Oblast, kde město vyrůstá, by zároveň měla být odolnější vůči propadům půdy a záplavám, ale třeba také vůči zemětřesením, kterým Jakarta často čelí.

Město Nusantara by mělo být dokončeno do roku 2045. Indonéská vláda chce do výstavby investovat jen dvacet procent celkových nákladů, zbytek by měly pokrýt zahraniční investice. Zatím je podle úřadů dokončena první z pěti etap výstavby. Vláda slíbila, že ekologicky udržitelná metropole přispěje k uhlíkové neutralitě země, které chce Indonésie dosáhnout do roku 2030.

Kritika a problémy

Projekt však čelí kritice a problémům. Ekologické organizace varují, že výstavba urychlí odlesňování v oblasti jednoho z nejrozsáhlejších a nejstarších tropických deštných pralesů a má negativní dopad na původní obyvatelstvo.

8 minut
Ondřej Pokorný z katedry asijských studií Univerzity Palackého v Olomouci o novém indonéském městě
Zdroj: ČT24

Termín dokončení také podle agentury Reuters nabral zpoždění, a to vlivem nedostatku financí způsobeném pandemií covidu, nedostatku zahraničních investic a v poslední době také kvůli rezignaci vedoucích projektu. Agentura AP také informovala, že většina budov ve městě stále není dokončena, v řadě ministerstev lze například užívat pouze spodní patra. Prezidentský palác má být hotový z 88 procent.

Widodo se v posledních měsících snažil upevnit důvěru občanů a v novém prezidentském paláci uspořádal první zasedání vlády. Řekl však také, že plány na přesídlení tisíců státních zaměstnanců do Nusantary by mohly být odloženy, pokud nebude hlavní město připraveno. Už dříve ale nařídil, aby se zaměstnanci připravili v září na stěhování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Bulhary usvědčené ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musejí změnit. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan označil rozhodnutí PKK za historickou etapu, prezident Recep Tayyip Erdogan pak za důležitý krok a novou éru.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 6 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis, ale zaplatit to má Evropa

Americký prezident Donald Trump podepsal v pondělí exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak Unie neučiní, projeví se to na clech.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu dál útočí

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku bezpodmínečné třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí. Evropa hrozí novými sankcemi, pokud útoky neustanou do půlnoci na úterý.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...