Indonésie poprvé v historii sčítá mešity. Chce mít přehled o radikálech

3 minuty
Horizont: Indonésie se snaží zjistit, kolik je v zemi mešit
Zdroj: ČT24

V Indonésii žije skoro třináct procent všech vyznavačů islámu na světě. Největší muslimská země přitom netuší, kolik má mešit. Úřady proto vyslaly stovky úředníků modlitebny najít, aby včas podchytily a eliminovaly případné šíření radikálních myšlenek.

Na tisíc úředníků pátrá po mešitách už sedm let. Pomáhají jim třeba drony. „Nikdo neví, kolik mešit v Indonésii je. O mnohých nikdo neví, hlavně v oblastech, kde jsou muslimové v menšině,“ říká člen vedení mešity Su'ada Muhammad Ramli Abdulláh.

Možná až milion mešit

K islámu se ve čtvrtém nejlidnatějším státě světa hlásí na 90 procent z 260 milionů obyvatel. Odhaduje se, že mešit v zemi vyrostlo kolem milionu. Tým úředníka Fakhryho Affana zatím fyzicky našel zhruba polovinu. Kromě polohy zaznamenává i kdo svatá místa vede, pod koho spadají a třeba i jestli mají stavební povolení.

Z vládní databáze by časem měla vzniknout aplikace pro chytré telefony, která by věřícím vyhledala nejbližší mešitu. Hlavní důvod, proč chtějí mít úřady svatá místa pod kontrolou, je ale ohlídat, aby se tam nešířily radikální názory. „Údaje o tom, zda se v mešitě objevují radikální názory, zapisujeme taky. A zároveň, kdo ji navštěvuje,“ popisuje Affan.

Po pádu autoritářského režimu před dvaceti lety se v dřív tolerantní zemi objevily desítky islamistických extremistů, skupin loajálních organizacím jako Al-Káida, Džamá islámíja nebo Islámský stát.

V roce 2002 zemřelo při teroristickém útoku na Bali cíleném na zahraniční turisty skoro dvě stě lidí. Úřady následně pozavíraly stovky radikálů a spustily program na jejich integraci do společnosti, což se ale příliš nepodařilo.

Před dvěma roky zaútočily celé rodiny včetně dětí na kostely v druhém největším městě Surabája. Zemřelo 28 lidí včetně sebevražedných atentátníků – nejmladšímu bylo pouhých sedm let.

Radikálové v indonéské společnosti zatím nemají širší podporu. Své myšlenky, že islám má být jediným náboženstvím i politickým zřízením a že násilí k dosažení tohoto cíle je ospravedlnitelné, se ale snaží šířit právě v mešitách.

„Každý měsíc nebo tři by sem měli úředníci z Jakarty přijet a podělit se s námi o novinky ohledně radikální ideologie – na co dávat pozor,“ míní islámský duchovní Sjihanuddín.

Indonéský viceprezident Ma'ruf Amin, který je sám duchovní, plánuje, že vláda začne vydávat imámům a kongregacím osvědčení, aby radikály podchytila a eliminovala. Na to ovšem potřebuje právě kompletní databázi mešit. Ta by mohla být dokončena již letos.

Indonésie – demografie
Zdroj: Businessinfo.cz

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 8 mminutami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 44 mminutami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 2 hhodinami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 6 hhodinami

Tisíce věřících proudí k hrobu papeže Františka v Římě

Asi dvacet tisíc lidí se v neděli podle italské televize Sky TG24 přišlo poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, z toho třináct tisíc se už dostalo dovnitř, ostatní čekají ve frontě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 8 hhodinami
Načítání...