Indonésie pokračuje v pátrání po ponorce, námořníci mají kyslík do soboty

Indonésie pokračuje v pátrání po armádní ponorce, se kterou ztratila kontakt v úterý večer SELČ při vojenském cvičení. Na palubě plavidla se nacházelo 53 osob. Podle šéfa armády vystačí námořníkům kyslík do soboty. Indonésie požádala o pomoc Indii, Austrálii a Singapur, s nabídkou pomoci přišly už i Spojené státy, Francie a Německo.

Podle serveru BBC se do pátrání po zmizelém plavidle zapojilo šest indonéských válečných lodí a vrtulník. V akci jsou čtyři stovky lidí. Ponorka KRI Nanggala-402 se v úterý účastnila vojenského cvičení. „Po nácviku torpédování ale nenahlásila výsledky, jak bylo plánováno,“ uvedl mluvčí námořnictva. Ve středu se po ponorce bezvýsledně pátralo v oblasti 96 kilometrů od ostrova Bali.

Už ve středu našlo indonéské námořnictvo ropné skvrny v oblasti, kde se měla ponorka cvičně ponořit. Podle námořnictva mohou skvrny naznačovat, že ponorka měla problémy, nebo mohou být signálem vyslaným posádkou. Místo dál prozkoumává sonar.

Jak hluboko se ponorka ponořila?

Indonéské námořnictvo uvedlo, že se plavidlo pravděpodobně ponořilo podstatně hlouběji, než je pro něj bezpečné. „Je možné, že při ponoru došlo k výpadku elektřiny, posádka ztratila nad ponorkou kontrolu, nemohla provést záchranné kroky a plavidlo kleslo do hloubky 600 až 700 metrů,“ napsalo v prohlášení ve středu námořnictvo. Ponorka se může ponořit bez negativních následků do hloubky 250 až 500 metrů pod hladinou moře. „Větší hloubka může být už nebezpečná či smrtelná,“ uvedl viceadmirál Julius Widjojono. V oblasti může hloubka mořského dna dosahovat až 1500 metrů.

Ponorka KRI Nanggala-402, která byla vyrobena v roce 1977 v Německu, se v úterý účastnila vojenského cvičení. „Po nácviku torpédování ale nenahlásila výsledky, jak bylo plánováno,“ uvedl mluvčí námořnictva.

Indonéské námořnictvo má pět ponorek, žádné havárie je až dosud nepotkaly.

Okolní země nabídly záchranné lodě

Na žádost Indonésie o pomoc reagovaly okolní země kladně. Singapur a Malajsie již vyslaly své záchranné lodě, které by na místo měly doplout mezi sobotou a pondělím. Pomoc nabídly i Austrálie, USA, Německo, Francie, Rusko, Indie, Turecko či Jižní Korea.

V souvislosti se zmizením indonéského plavidla připomněla BBC nehodu argentinské ponorky z roku 2017. Plavidlo se 44 lidmi na palubě se podařilo najít ve vodách jižního Atlantiku až rok po zmizení, podle vyšetřovatelů se ponorka pod vysokým tlakem vody zhroutila do sebe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při útoku na minibus v Sumské oblasti zabila ruská armáda devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo ráno o život a sedm dalších utrpělo zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, informoval šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Moskva tvrdí, že terčem byla ukrajinská vojenská technika. Útok, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, už odsoudili ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho český protějšek Jan Lipavský (nestr.).
07:00Aktualizovánopřed 21 mminutami

Střelec útočil ve fitness centru v Las Vegas

Útočník při páteční střelbě ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada zabil jednoho člověka a tři zranil. Po smrti je i střelec, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
07:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelské údery v Gaze za tři dny podle tamních úřadů zabily přes tři sta Palestinců

Při dalších izraelských vzdušných úderech v Pásmu Gazy v noci na sobotu zahynulo nejméně 58 Palestinců, napsala agentura Reuters s odvoláním na tamní nemocnici. Za poslední tři dny počet palestinských obětí v důsledku úderů, zjevně nejintenzivnějších od ukončení příměří v polovině března, podle zdravotníků přesáhl tři sta. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás a údaje není možné nezávisle ověřit.
před 1 hhodinou

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 7 hhodinami

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 7 hhodinami

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 8 hhodinami

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 14 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 14 hhodinami
Načítání...