Kyjev - Žalobou u civilního soudu v Doněcku bylo dnes napadeno rozhodnutí ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka jmenovat národním hrdinou problematického politika a bojovníka za ukrajinskou nezávislost Stepana Banderu. Jak oznamuje ruská agentura ITAR-TASS, další žalobu na prezidentský dekret přijal soud ve východoukrajinském Luhansku.
Hrdinu Ukrajiny Stepana Banderu budou řešit ukrajinské soudy
Juščenko, který po volebním neúspěchu zanedlouho prezidentský úřad opustí, jmenoval minulý pátek Banderu Hrdinou Ukrajiny za jeho zásluhy o ukrajinskou nezávislost. Jeho rozhodnutí vyvolalo kritiku zejména v Rusku, ale i v Polsku, Slovensku, Česku, Izraeli a dalších zemích. Bandera za druhé světové války bojoval proti nacistům, ale spolu s jednotkami německého wehrmachtu i proti Rudé armádě. Bojovníci jeho Ukrajinské povstalecké armády (UPA) v západní Ukrajině brutálně pronásledovali příslušníky jiných národností, zejména Poláky a Židy.
Doněcký advokát Volodymyr Olencevyč dnes svou žalobu opřel o tvrzení, že Juščenko při jmenování porušil řadu ukrajinských zákonů. Čestný titul Hrdina Ukrajiny může podle Olencevyče převzít jen ukrajinský občan, jakým Bandera, který se narodil jako poddaný rakousko-uherského mocnářství, nebyl. Titul rovněž předpokládá „hrdinský skutek nebo vynikající pracovní úspěch“, jehož podle doněckého právníka zakladatel UPA nedosáhl.
Další žalobce, šéf Luhanské oblasti Valerij Golenko, zdůvodnil své podání událostmi z roku 1946, kdy Ukrajina jako součást Sovětského svazu oficiálně žádala orgány OSN o Banderovo vydání. Žádost tehdy byla odmítnuta s tím, že Bandera není občanem Ukrajiny, a tudíž nepodléhá repatriačním zákonům. Stepan Bandera se narodil v lednu 1909 v obci Staryj Uhryniv v Haliči, jež byla součástí rakousko-uherské monarchie.