Homosexualita je v Polsku před volbami opět tématem. Varšava se snaží LGBT komunitu hájit

2 minuty
Události: V Polsku se před volbami dostává do popředí téma sexuálních menšin
Zdroj: ČT24

Kampaň před květnovými volbami do europarlamentu ovládlo v Polsku téma sexuálních menšin. Sledované je i proto, že zemi čekají na podzim volby místních zákonodárců. Vítězství chce obhájit konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS).

„Jedna z poslankyň strany Právo a spravedlnost řekla, že Polsko bude zemí bez sexuálních menšin. To je naprosto skandální, z normální strany by ji vyloučili,“ říká varšavský zastupitel Marek Szolc, který se otevřeně hlásí k homosexualitě a často se kvůli tomu setkává s nenávistnými projevy. Ty zaznívají i ve vrcholné politice.

Konzervativní vládní strana akcentuje na předvolebních setkáních tradiční katolické hodnoty. Legalizaci registrovaného partnerství zásadně odmítá. „Na tohle říkáme ne. A obzvlášť pokud jde o děti. Ruce pryč od našich dětí!“ uvedl letos v březnu předseda PiS Jarosław Kaczyński.

Vládní strana odsuzuje i Deklaraci LGBT+, kterou podepsal varšavský primátor. „Jsme městem pro všechny a úkolem radnice je stát na straně diskriminovaných,“ píše se v ní.

Varšavská radnice chce šířit osvětu nebo řešit psychologickou a právní pomoc obětem násilí. To v nějaké formě zažije podle průzkumů organizace s názvem Kampaň proti homofobii na 70 procent příslušníků sexuálních menšin. Na policii útok nahlásí jen 4 procenta z nich.

Podle koordinátorky projektů organizace mohou mít tito lidé v Polsku problém třeba i s pronájmem bytu. „Je to skupina, která je potenciálně ohrožená a taky potenciálně využitelná k dělení (společnosti) a vyvolávání strachu,“ podotýká politoložka Anna Materska Sosnowska.

Zesměšňování na internetu čelí i Robert Biedroń, který neskrývá homosexuální orientaci a jehož nová strana Jaro vystupuje proti spojení státu s církví. Příkladů urážlivých komentářů ve veřejném prostoru je ovšem nepočítaně – objevují se v konzervativních týdenících spojených s vládou, na fotbalových utkáních, ale i na sociálních sítích některých vládních politiků.

Před volbami v roce 2015 PiS s úspěchem vsadila na protiimigrační rétoriku. „Nyní sázejí na strach, tak jako to udělali s migrací. Jen tentokrát nejde o migranty a muslimské země, ale o šíření západních hodnot,“ řekl agentuře Reuters politolog Aleksander Smolar z nadace Stefana Bátoryho.

V Polsku, které má asi 38 milionů obyvatel, se až 90 procent lidí hlásí ke katolické církvi. Každou neděli chodí na mši 12 milionů lidí. Podle průzkumu agentury CBOS z konce roku 2017 si více než polovina dotázaných myslela, že homosexualita není normální, ale lze ji tolerovat. Čtvrtina lidí byla toho názoru, že ji v žádném případě tolerovat nelze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 10 mminutami

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky zemřelo přes sto lidí

Počet obětí po zřícení střechy v nočním klubu v Dominikánské republice vzrostl na 113 mrtvých, informovali podle agentury AFP místní záchranáři. Dalších nejméně 150 lidí utrpělo zranění. Zármutek a soustrast v souvislosti s neštěstím vyjádřil český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
06:21Aktualizovánopřed 44 mminutami

Němečtí konzervativci a sociální demokraté se dohodli na vládě, píší média

Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se dohodly na koaliční vládě, informují německá média. Podle rozeslané pozvánky představí koaliční smlouvu na tiskové konferenci v 15:00. Bulvární list Bild napsal, že se podařilo vyřešit i poslední spor, který se týkal daní. Rozdělená jsou už i ministerstva.
12:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko zasáhlo drony Dnipro, Charkov a Kramatorsk

Ruské síly v úterý večer pomocí dronů udeřily na ukrajinská města Dnipro, Charkov a Kramatorsk. Po útocích zůstaly skoro dvě desítky zraněných, informovaly ukrajinské úřady podle ruskojazyčného servisu BBC. Podle nich po útocích zemřeli lidé, drony cílily hlavně na civilní budovy.
před 2 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 6 hhodinami

Reuters: Trumpova vláda obnovuje šest nedávno zrušených humanitárních programů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obnovuje nejméně šest teprve nedávno zrušených humanitárních programů. Agentuře Reuters to řeklo několik zdrojů obeznámených s touto věcí.
05:49Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...