Wilhelmshaven - Z Německa vyplula bojová loď, která v půlce srpna převezme velení v unijní protipirátské misi Atalanta. U afrických břehů bude fregata pojmenovaná Bayern čtyři měsíce řídit námořní operace, kterých se účastní dalších osm zemí. Ke svému cíli – somálským břehům – popluje přes dva týdny.
Fregata Bayern vyplula do boje proti pirátům
Výprava začíná v přístavu, který dřív taky používali piráti. To ale bylo už ve 14. století. Fregata Bayern vystřídá v tažení proti pirátům loď Niedersachsen. „Není to běžná mise. Trénovali jsme všemožné scénáře. Obtížné je třeba rozlišit, kdo je kdo, když piráta nechytíte in flagranti. Nejsou to žádné neškodné romantické figury, neváhají použít násilí,“ upozorňuje kapitán Andreas-Peter Graf von Kielmansegg.
Operace má bránit přepadením lodí u somálského pobřeží. „Bude to zajímavé. Nebezpečí k tomu patří. Je to občas náročné i v tom, že jste na malém prostoru, denně ty samé tváře, historky,“ přemítá technik z Bayernu.
- Námořníci z lodi Bayern se loučí s příbuznými autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2724/272390.jpg
- Fregata Bayern autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2724/272391.jpg
- Fregata Bayern autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2724/272387.jpg
- Boj proti pirátství zdroj: Americké námořnictvo / www.navy.mil http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2127/212608.jpg
- Protipirátská mise autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2079/207877.jpg
Loď pobere 240 členů posádky, z toho je dvacet žen. Dlouhou chvíli mají námořníkům na palubě ukrátit tělocvična nebo půjčovna filmů. „V naší kajutě jsme dvě. Mužstvo ale jinak spí i po osmi, po deseti. Konflikty přijdou, ale vyříkají si to mezi sebou. Alkohol na palubě máme. Třetinku piva na osobu a den. Mužstvo musí být kdykoli akceschopné. Není to výletní parník,“ usmívá se nadporučice Svenja Ehrecková.
„Jsme dobře vyzbrojeni a vycvičeni. Problém v boji s piráty ale je ta obrovská plocha. Je to stejné, jako kdybyste celý prostor Evropy hlídali s 15 policejními auty,“ popisuje nadporučík Michael Klöfkorn.
Protipirátské mise ATALANTA se účastní armády Belgie, Francie, Německa, Řecka, Itálie, Lucemburska, Nizozemska, Španělska a Švédska.