AI může způsobit revoluci, řekl Pavel na pařížském summitu

3 minuty
Události: Summit v Paříži o AI
Zdroj: ČT24

Umělá inteligence (AI) může způsobit revoluci, pokud se bude využívat zodpovědně. Může pomoci k průlomům ve zdravotnictví, vzdělání či v energetice, řekl prezident Petr Pavel na summitu o AI, který hostí Francie. Události se účastní lídři dalších států, při své první zahraniční cestě na něj zavítal americký viceprezident JD Vance.

Pavel se domnívá, že by Evropa měla do využití umělé inteligence investovat mnohem víc. Každý technologický pokrok podle něj s sebou nese také rizika, AI není výjimkou. Zmínil hrozby od organizované sítě kybernetické kriminality až po státem sponzorovanou hybridní válku. „Některé autoritářské režimy činí z AI zbraň pro sledování a ovládání svých občanů,“ uvedl prezident. Zároveň se podle něj některé vlády snaží ovlivňovat třeba i volební procesy v jiných zemích.

Pavel proto uvítal, že Evropská unie dříve přijala akt o umělé inteligenci obsahující pravidla pro fungování AI. Jakožto první legislativa na světě podle Pavla zakazuje takzvaný social scoring známý z Číny. Ten lidem přičítá nebo odečítá body v závislosti na tom, zda jejich chování splňuje nebo nesplňuje stanovené normy. „To je zásadní krok k ochraně demokracie a základních práv,“ dodal k aktu.

7 minut
Studio ČT24: Projev Petra Pavla na summitu o AI
Zdroj: ČT24

Pavel varoval také před tím, že umělá inteligence může „nabídnout návod na sestavení bomby, na výrobu psychotropní látky nebo návod, jak se vlomit do počítačové sítě států nebo vlády“.

Česko bylo na summit o AI přizváno poprvé, akce se účastní zástupci téměř sta zemí. Pavel zdůraznil, že Česko má v oblasti AI co nabídnout. Využití podle něj věnuje velkou pozornost také česká armáda. Během summitu se prezident setká se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim nebo indickým premiérem Nárendrou Módím, jehož země událost spolupořádá.

V pondělí se Pavel sešel s Christopherem Lehanem, viceprezidentem pro globální záležitosti společnosti OpenAI, která vyvinula jazykový model s prvky AI ChatGPT. „Mluvili jsme nejen o dalším vývoji a budoucnosti jazykových modelů, ale i oboru jako celku. Je důležité, aby vlády a technologické firmy spolupracovaly na bezpečném zavádění umělé inteligence a jejím správném a bezpečném používání,“ podotkl prezident na síti X.

Jedním z výsledků summitu je spuštění projektu Current AI, což je partnerství zemí jako Francie či Německo a průmyslových hráčů, jako jsou například firmy Google nebo Salesforce. Počáteční investice činí 400 milionů amerických dolarů (9,7 miliardy korun) a partnerství má stát v čele projektů veřejného zájmu, jako je zpřístupnění vysoce kvalitních dat pro AI a investice do nástrojů s otevřeným zdrojovým kódem. V příštích pěti letech chce projekt získat až 2,5 miliardy amerických dolarů (60,7 miliardy korun).

V pondělí by se na konferenci měli sejít kromě předních politiků také zástupci firem, občanské společnosti, výzkumníků, umělců a novinářů. Zúčastní se i šéf společnosti OpenAI Sam Altman, doplnil zahraniční zpravodaj ČT Jan Šmíd. V úterý se s JD Vancem setká předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Míra evropské regulace

Spolu s tím, jak americký prezident Donald Trump odstranil regulace AI prosazené jeho předchůdcem Joem Bidenem, aby podpořil produktivitu USA, sílí tlak na Evropskou unii, aby prosazovala volnější přístup k AI a pomohla tak zdejším firmám udržet krok s americkou a čínskou konkurencí, napsala Reuters.

„Chceme-li růst, pracovní místa a pokrok, musíme umožnit inovátorům inovovat, konstruktérům stavět a vývojářům vyvíjet,“ zdůraznil Altman před summitem v článku v deníku Le Monde.

Kritika EU kvůli regulaci je podle Pavla zjednodušená a neférová. Jsou podle něj potřeba jak zodpovědná omezení, tak podpora inovací. „Bez etických a právních záruk nelze dovolit, aby samotná technologie utvářela naši budoucnost. Jako s každou silou, i s velkou technologickou silou přichází velká zodpovědnost,“ dodal prezident.

„Existuje riziko, že se někteří rozhodnou nemít žádná pravidla, a to je nebezpečné. Ale existuje i opačné riziko, pokud si Evropa dá pravidel příliš mnoho,“ míní francouzský prezident Emmanuel Macron.

Místopředsedkyně Evropské komise Henna Virkkunenová uvedla, že Evropa bude AI regulovat způsobem, který bude vstřícný vůči inovacím. Dodala, že v současnosti má EU příliš regulací, přičemž některé se překrývají.

7 minut
Horizont ČT24: Expert Viliam Lisý o umělé inteligenci
Zdroj: ČT24

Podle architekta umělé inteligence Viliama Lisého budou regulace zpomalovat pokrok, a proto „je potřeba dávat pozor, kde mají smysl, a kde ne“. Domnívá se, že co se týká existenčních rizik, „nemají smysl regulace, na kterých se nedohodnou všichni“. „V lokálnějších věcech, například na pracovním trhu nebo v dopadech na ekonomiku, dává smysl se zamyslet nad tím, jaké dopady mohou být, a pokusit se regulovat věci, aby skončily co nejlépe, například dezinformace,“ dodal Lisý.

Francouzské plány pro AI

Francie chce v příštích letech do AI investovat 109 miliard eur (více než 2,7 bilionu korun), prohlásil v neděli Macron. „Pro Francii je to ekvivalent toho, co Spojené státy oznámily se Stargate. Je to stejný poměr,“ dodal.

Macron na summitu poté vyzval účastníky, aby si pro své obchodní potřeby vybrali Evropu. Uvedl, že při řešení obrovské spotřeby energie umělou inteligencí se Francie vyznačuje čistou elektrickou energií. Francie a Evropa se podle Macrona musí zbavit byrokratické zátěže, aby při rozvoji AI nezaostávaly za Spojenými státy a Čínou, píše agentura AFP. Evropská strategie pro AI bude představena v úterý, dodal.

V roce 2023 stanovil Macron strategii pro vytvoření šampionů v oblasti umělé inteligence. Země se také snaží přilákat zahraniční investice. Macron uvedl, že Francie našla 35 nových lokalit pro datová centra a snaží se investory přilákat právě na to, že nabízí čistou, stabilní a levnou elektřinu díky svým jaderným elektrárnám.

V čele technologického závodu o náskok ve vývoji AI stojí nyní Spojené státy a Čína. Evropa, v čele s Francií, se je snaží dohnat a získat v této oblasti významnější postavení. „Nebudeme mít nikdy tolik zdrojů, abychom mohli investovat miliardy dolarů do výstavby obrovských datových center a do veškeré infrastruktury související s širokým využitím umělé inteligence,“ míní Pavel. Za zásadní považuje investice do lidí, kteří budou pracovat na vlastních AI modelech, jež bude následně možné exportovat.

EU a USA by podle českého prezidenta měly hledat společná řešení. „Budeme-li dělit naše zdroje, ať už finanční, nebo vědecké, tak z toho budou profitovat právě země, jako je Čína nebo některé další,“ dodal. Za dobré by považoval spolupracovat velice intenzivně i s Indií.

Předchozí summity o AI

Předchozí ročníky summitu o AI, které se konaly v roce 2023 ve Velké Británii a loni v Jižní Koreji, se podle Pražského hradu věnovaly primárně bezpečnosti. Tentokrát se chtějí organizátoři zaměřit i na přínosy a příležitosti ve zdravotnictví, vzdělávání, v klimatu či bezpečnosti. Hlavními tématy tak letos jsou AI ve veřejném zájmu, budoucnost práce, inovace a kultura, důvěra v AI a globální správa AI.

Odboroví předáci se také obávají dopadu AI na pracovníky. Včetně toho, co se stane se zaměstnanci, jejichž práci převezme AI, a oni tak budou vytlačeni na jiná místa.

8 minut
Zpravodaj ČT Jan Šmíd reportuje o pařížském summitu o umělé inteligenci
Zdroj: ČT24

Plenární jednání hlav států a vlád se podle webu Elysejského paláce uskuteční v úterý ve Velkém paláci, diskuse se povedou o společných krocích, které je třeba podniknout v oblasti AI. Mezi tématy bude dopad AI na životní prostředí nebo trh práce, možná regulace AI a její využití ve zdravotnictví. Šmíd zmínil například česko-francouzsko-německý projekt, který se týká neurodegenerativních onemocnění.

Pavel navštívil Francii na konci roku 2023, s protějškem Emmanuelem Macronem tehdy mluvili nejen o zahraničněpolitických otázkách, ale také o česko-francouzské spolupráci v energetice nebo ve vědě a kultuře. Macron byl v Praze naposledy v březnu 2024, s českými představiteli se shodl na potřebě další podpory Ukrajiny, vyzval i k jednání o řešení konfliktu v Pásmu Gazy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřeli čtyři lidé, přes pět set se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtyři oběti. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o nejméně 516 lidech. Tamní média mluví o tom, že exploze zřejmě nastala ve skladu chemických látek.
13:35Aktualizovánopřed 4 mminutami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
před 5 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Oba státníci přicestovali kvůli pohřbu papeže Františka.
07:24Aktualizovánopřed 18 mminutami

Rakev s tělem papeže Františka dorazila do baziliky Panny Marie Sněžné

Kolona s rakví s tělem papeže Františka dorazila k bazilice Panny Marie Sněžné, kde bude pohřben. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let, příčinou jeho smrti byla mozková mrtvice. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 5 hhodinami

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu Hannah Duganovou. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociální síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Duganová už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování řízení.
před 5 hhodinami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...