Filipínská policie zatkla exprezidenta Duterteho, míří k soudu v Haagu

Filipínská policie zatkla bývalého prezidenta země Rodriga Duterteho a posadila jej do letadla směřujícího do Haagu. Učinila tak na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC). Ten potvrdil, že na Duterteho vydal zatykač kvůli vraždám a zločinům proti lidskosti v letech 2011 až 2019, informoval Reuters.

Duterte byl zatčen ráno místního času na mezinárodním letišti v Manile po příletu z Hongkongu a poté strávil chvíli ve vazbě, uvedla podle agentury Reuters kancelář současného prezidenta země Ferdinanda Marcose. Devětasedmdesátiletý politik při zatýkání podle videí zveřejněných na sociálních sítích policistům řekl, že ho budou muset zabít.

Exprezident je nyní na palubě letadla směřujícího do Haagu, kde má ICC sídlo. Jeho dcera Sara Duterteová, která je filipínskou viceprezidentkou, zatčení svého otce odsoudila a zároveň potvrdila, že je bývalá hlava státu na cestě do Nizozemska.

„Mému otci byla upřena jeho základní práva, když jej poslali do vazby. (...) V době, kdy píšu tyto řádky, je násilně převážen do Haagu. To není spravedlnost, to je útlak a pronásledování. Světu to ukazuje, že tato vláda je ochotna opustit vlastního občana a zradit podstatu naší suverenity a národní důstojnosti,“ citoval Duterteovou deník Philstar.

Zatykač ze 7. března konstatuje, že existuje důvodné podezření, že útok za Duterteho vlády „byl rozsáhlý a systematický“ a zřejmě si vyžádal životy tisíců lidí. Zatčení exprezidenta bylo podle ICC nutné, protože jinak by podle všeho ignoroval předvolání k soudu. Zatykač také konstatoval, že i když už není Duterte ve funkci, jeví se, že má stále značnou moc.

Agentura AP napsala, že Duterteho zadržení mnozí lidé oslavovali v ulicích. „Je to velký a dlouho očekávaný den pro spravedlnost,“ prohlásil Randy delos Santos, jehož dospívající synovec se stal jednou z obětí protidrogového tažení.

Tvrdý boj proti drogám

„Válka proti drogám“ byla ústředním bodem předvolební kampaně, která Duterteho v roce 2016 vynesla do prezidentské funkce. Tehdejší starosta města Davao v ní otevřeně sliboval, že nechá zabít tisíce drogových dealerů.

Podle policie během protidrogových operací, které často končily přestřelkami, zemřelo 6200 podezřelých. Podle aktivistů byl však počet obětí represí mnohem vyšší, za nevyjasněných okolností byly zabity tisíce uživatelů drog z chudinských čtvrtí. Podle aktivistů byla řada z nich bez soudu popravena. Policie popírá, že by se na tom jakkoliv podílela.

Zatčení filipínského exprezidenta přivítala například nezisková organizace Human Rights Watch, podle níž může rodiny obětí přiblížit spravedlnosti a také vysílá jasný signál, že nikdo nestojí nad zákonem.

Filipíny v roce 2019 z Duterteho iniciativy odstoupily od římského statusu ICC. Stalo se tak poté, co se soud začal zabývat obviněními ze systematických vražd během prezidentova protidrogového tažení. Až do loňského roku ostrovní stát s vyšetřovateli ICC odmítal spolupracovat.

Načítání...