Fico na sjezdu: Opozice Směru je alternativou nenávisti

Nitra – Slovenská opozice je atomizovaná a představuje alternativu nenávisti. Naopak Směr-SD nabízí politickou stabilitu. Na slavnostním sjezdu vládní strany to prohlásil premiér Robert Fico. Při této příležitosti znovu kritizoval západní sankce vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi. Sociální demokraté si připomínají 15. výročí založení strany. Na setkání přijel i český premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle zpravodaje ČT Davida Miřejovského Fico minulost moc neřešil. Ve svém projevu se soustředil v první řadě na následujících 15 měsíců, které čekají stranu do parlamentních voleb. „Směr je hegemonem středolevého spektra slovenské politické scény. I dva roky poté, co sestavil jednobarevnou vládu, má podporu voličů na úrovni přes 35 procent. Za poslední měsíc ale vrcholní představitelé strany nasbírali několik skandálů, které podle Fica mohou volební výsledek negativně ovlivnit,“ konstatoval Miřejovský. Fico tak apeloval na 900 delegátů, aby jejich práce v regionech byla daleko více vidět a aby chodili více za voliči. 

Opozice podle Fica nedokáže soupeřit s vládní stranou na poli politiky. Za podpory některých médií prý nabízí pouze nenávist a usiluje o to, aby o Směru-SD vytvořila co možná nejhorší obraz. Kritizoval opoziční politiky také za organizování protivládních mítinků, které přirovnal k „balkanizaci slovenské politiky“.

„V březnu 2016 budou voliči rozhodovat, zda chtějí politickou stabilitu, nebo slepenec. Zda chtějí reálnou politickou alternativu vyzkoušenou dvěma (obdobími) vládnutí Směru-sociální demokracie, nebo alternativu nenávisti bez jakékoliv programové a hodnotové politiky,“ prohlásil Fico. Protipólem stabilní strany Směr-SD je podle něj „atomizovaná a zdevastovaná opozice“.

Zmiňované demonstrace na protest proti korupci zorganizovali opoziční poslanci v uplynulých týdnech v reakci na údajně předražený nákup techniky pro jednu státem kontrolovanou nemocnici, kvůli kterému podala demisi ministryně zdravotnictví. Po protestech lidí odstoupil z postu šéfa sněmovny místopředseda Směru-SD Pavol Paška, kterého opozice kvůli jeho dřívějším podnikatelským aktivitám označila za nekorunovaného krále slovenského zdravotnictví.

Fico v projevu před delegáty sněmu také obhajoval balík opatření na zvýšení životní úrovně lidí, který kromě jiného zahrnuje snížení povinných odvodů pro zaměstnance s nízkými příjmy nebo zavedení bezplatné dopravy ve vlacích pro děti, studenty a seniory. Příští rok chce jeho vláda prosadit další podobná opatření.
  
Slovenský premiér jako už několikrát v minulosti i tentokrát kritizoval sankce, které na Rusko uvalila EU. „Cesta nevede přes přijímaní jednostranných kroků. Sankce nejsou cílem, ale musejí být jen nástrojem k hledání řešení,“ řekl slovenský premiér. Krizi na Ukrajině je podle něj třeba řešit jednáními za účasti představitelů Ruska, které prý nelze ignorovat.

Sobotka se pustil do české pravice

Na sjezdu Směru-SD vystoupil také šéf ČSSD Sobotka, který označil slovenskou sociální demokracii za nejstabilnější politickou stranu na Slovensku. Český premiér také kritizoval české pravicové strany. „I u nás neúspěšná pravice, která skončila v opozici, nám dává 'dobré' rady, jak to máme dělat. Sami neuspěli, zklamali, selhali. O rady neúspěšných politiků pravice nestojíme a vám bych doporučoval to samé,“ konstatoval Sobotka.

Směru-SD se podle politologů daří udržovat vysokou popularitu i díky tomu, že pravicová opozice nedokázala vytvořit alternativu k vládní straně. Naopak, hned několik stran pravého středu od posledních parlamentních voleb čelilo vnitřnímu rozkolu, který vyústil v odchod několika poslanců z mateřských stran.

Vydáno pod