Každý pátý Brit, který volil v loňských červencových volbách konzervativce, by nyní dal svůj hlas protiimigrační pravicové straně Reform UK Nigela Farage. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov, o kterém informovala stanice Sky News. Poprvé tak v průzkumu YouGov strana, která bývá označována za populistickou, těsně předstihla vládnoucí labouristy i opoziční konzervativce, kteří se dlouhodobě střídají u moci.
Farageova strana Reform UK u britských voličů podle průzkumu poprvé vede
Pro Farageovu stranu by nyní hlasovalo 25 procent Britů, o jeden procentní bod méně by získali labouristé a jednadvacet procent voličů by dalo svůj hlas konzervativcům. Liberálové se v průzkumu umístili na čtvrtém místě se čtrnácti procenty a na posledním místě skončili Zelení s procenty devíti.
V oblíbenosti politiků pak mezi lídry stran vede Ed Davey z Liberálních demokratů. Za ním je Farage, který tak předstihl šéfku konzervativců Kemi Badenochovou. Ta si pohoršila oproti průzkumu z minulého měsíce, píše Sky News. Ještě hůře si však vede současný britský premiér Keir Starmer. Ten se umístil za Faragem i Badenochovou.
Výsledky průzkumu tak pravděpodobně znovu oživí debatu uvnitř konzervativců, zda by se neměli sloučit s Farageovou stranou, píše Sky News. To ale Badenochová opakovaně odmítla.
Sloučení těchto stran nicméně podpořilo 43 procent dotazovaných, kteří v červencových volbách hlasovali pro konzervativce. Proti je 31 procent. Opačný výsledek je u voličů Reform UK – čtyřicet procent je proti sloučení, pro je 31 procent, píše Sky News.
Od konzervativců se odklání voliči i sponzoři
Británie má většinový volební systém, který zvýhodňuje hlavní dvě politické strany, tedy labouristy a konzervativce. V důsledku toho se v zemi už řadu let střídají u moci pouze tyto dvě strany. Právě to je předmětem dlouhodobé kritiky ze strany menších stran, včetně Reform UK.
Podle zpravodaje ČT ve Velké Británii Lukáše Dolanského výsledky průzkumu, které podle něj nejsou překvapivé, neznamenají pro samotného premiéra Starmera politicky nic. „Když se podíváme na průzkumy a trendy, tak se ukazuje, že reformistům v Británii skutečně podpora krok po kroku roste,“ řekl.
Je však podle něj potřeba říci, že to neznamená, že by reformisté v případě konání voleb obsadili parlament. Důvodem je jiný způsob hlasování než například v Česku. „Tady (v Británii) musí každá strana zvítězit v každém malém volebním obvodě. Může se stát to, co se stalo po volbách, když reformisté získali přes čtyři miliony hlasů, což je polovina toho, co získala vládnoucí labouristická strana – nakonec ale měli jenom pět poslanců, na rozdíl od labouristů, kteří jich mají čtyři sta,“ vysvětlil zpravodaj.
Příznivci Reform UK se podle Dolanského rekrutují ze dvou skupin – příznivců protiimigrační politiky a dřívějších voličů konzervativců. „To je pro tuto stranu velký problém, protože zaznamenala velký odliv příznivců a voličů, kteří se buď rozprostřeli do toho prostoru, nebo začali hlasovat pro samotné reformisty,“ tvrdí Dolanský s tím, že „skutečně velký problém“ pro konzervativce představuje odliv sponzorů.