Evropská komise navrhuje snížit spotřebu plynu o patnáct procent

Země Evropské unie by měly kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezit během nadcházející topné sezony spotřebu plynu o patnáct procent. Navrhla to Evropská komise. Brusel by podle návrhu mohl po konzultaci s členskými zeměmi vyhlásit stav plynové nouze, který by vyžadoval povinná omezení spotřeby v celé EU.

Evropská komise přišla s návrhem v rámci sady opatření, která mají členským zemím mimo jiné prostřednictvím vzájemné solidarity zajistit dostatek plynu pro domácnosti a klíčové provozy. Aby pravidla vstoupila v platnost, musí je nejprve schválit členské země, které zatím dávaly najevo rozdílné postoje.

„Rusko nás vydírá. Rusko využívá plyn jako zbraň,“ prohlásila během prezentace návrhu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Unijní exekutiva podle ní neočekává, že by Moskva ve čtvrtek po skončení pravidelné údržby plynovodu Nord Stream 1 plně obnovila dodávky. Evropský blok by se měl připravit i na možnost úplného odstřižení od plynu z Ruska, řekla šéfka Komise. 

Evropská komise: Státy EU by měly omezit spotřebu plynu (zdroj: ČT24)

Úspory se mají týkat období od konce letošního srpna do konce března 2023. Počítat se budou z průměrné spotřeby jednotlivých zemí v tomto období za posledních pět let. Omezit používání plynu by měli podle EK všichni spotřebitelé, od domácností přes úřady či firmy po elektrárny.

Pokud bude některá země chtít požádat další státy o solidaritu, bude muset nejprve dokázat, že sama sáhla k potřebným úsporám. Státy by do konce září měly aktualizovat své národní energetické plány a jasně vytyčit, jak chtějí úspor dosáhnout.

Odborník na plynárenství Jaroslav Kocůrek o doporučení Evropské komise (zdroj: ČT24)

Síkela: Chceme řešení dosažitelné pro všechny

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) před oznámením Komise uvedl, že společný postup unijních států v případě nedostatku ruského plynu, který EK představila, by nemusel být jen doporučením. Věří tomu, že se podaří najít shodu na řešení, které bude pro všechny unijní země dosažitelné.

„Budu se snažit vyjednat takové řešení, které bude akceptovatelné a vlastně schůdné pro všechny ekonomiky, protože nemůžeme přijmout opatření, které bude pro někoho nedosažitelné,“ řekl Síkela. Doplnil, že byl zapojen do přípravy návrhu.

Účinnější než doporučení by podle zástupců některých unijních států bylo legislativní ukotvení konkrétního postupu. Hledání řešení bude pravděpodobně provázet bouřlivá diskuze, protože státy, které mají plynu dostatek, s plošným nařízením o omezování spotřeby nesouhlasí.

Načítání...