EU chce chránit sluch posluchačů empétrojek

Brusel - Několik desítek expertů se sešlo v belgickém Bruselu, aby posoudili, jak nejúčinněji ochránit evropské spotřebitele před negativními vlivy příliš hlasitého poslechu hudby z osobních hudebních přehrávačů. Mezi hosty jsou zdravotníci, výrobci elektroniky, obhájci práv spotřebitelů a další odborníci. Akce, kterou organizuje Evropská komise, chce zamezit současnému trendu v EU, kdy až deseti procentům majitelů osobních hudebních přehrávačů hrozí následkem poslechu na příliš vysokou hlasitost trvalá ztráta sluchu.

„Čím více člověk hudební přehrávač používá a čím hlasitěji hudbu poslouchá, tím více mu hrozí, že nějak ublíží svému sluchu,“ vysvětluje zpravodajka ČT v Bruselu Eva Hrnčířová. Podle odhadů poslouchá v EU hudbu denně 50 milionů až 100 milionů lidí. Vědecký výbor pro vznikající a nově zjištěná zdravotní rizika (SCENIHR) na podzim upozornil, že trvalou ztrátou sluchu je tak ohroženo mezi 2,5 milionu až deseti miliony osob. Výbor přitom do kategorie osobních hudebních přehrávačů zařazuje i vyspělou generaci mobilních telefonů, přes něž lze poslouchat hudbu.

„Mám obavy, že až deset milionů lidí… může nevědomky poškozovat svůj sluch. Mnoho z nich jsou děti a dospívající, kteří si toto nebezpečí ještě neuvědomují,“ řekla dnes na úvod konference eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Meglena Kunevová. V současnosti evropské standardy omezují hladinu hluku z přehrávačů hudby na 100 decibelů. Ztráta sluchu přitom hrozí už tehdy, poslouchá-li člověk pravidelně více než hodinu denně hudbu hlasitější než 89 decibelů.

Omezení na 100 decibelů však není v rámci EU závazné, informovali dnes účastníky konference odborníci z EK. Podle nich unijní pravidla v současnosti jen vyžadují, aby byli spotřebitelé o rizicích příliš hlasitého poslechu varováni.

Evropská komise nyní podle Kunevové zvažuje, zda nezavést nové regulace zvukových hladin přehrávačů, jak to nyní například navrhují zákonodárci v Portugalsku. Podle odborníků z komise ale při zavedení nových regulací elektroniky může být ohrožen volný trh.

Z dnešní diskuse expertů vyplynulo, že ani osvěta spotřebitelů se vždy nesetkává s kýženým efektem. Několik vědeckých studií totiž ukazuje, že lidé, a zejména dospívající obecně věnují malou pozornost varovným nápisům. Nelly Joussetová z francouzského ministerstva zdravotnictví uvedla, že ve Francii se o nebezpečí poškození sluchu z přehrávačů dovídají děti a dospívající v rámci školní výuky.

Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) na světě žije téměř 280 milionů lidí se středně až těžce poškozeným sluchem a tento počet stále vzrůstá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Elysejský palác odmítl vpustit vyšetřovatele, kteří přišli provést prohlídku

Elysejský palác odmítl vpustit vyšetřovatele na domovní prohlídku spojenou s možnou korupcí a střetem zájmu při udílení veřejných zakázek, informovaly v úterý agentury Reuters a AFP, podle nichž úřady prohledaly také několik dalších budov. Případ podle Národní finanční prokuratury souvisí mimo jiné s pořádáním obřadů při uvádění významných osobností do Panthéonu.
před 2 hhodinami

Macinka chce znovu otevřít téma přesunu ambasády do Jeruzaléma

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) by rád znovu otevřel diskuzi o přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Macinka to řekl v úterý během návštěvy Izraele po jednání se svým izraelským protějškem Gideonem Sa'arem. Šéf diplomacie židovského státu označil Macinku za přítele a Česko za jednoho z největších přátel Izraele na světě. Macinka se Sa'arem se rovněž poklonili obětem holocaustu v památníku Jad vašem během dne Jom ha-šoa (Den holocaustu a hrdinství).
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Magyar po volebním úspěchu řeší uvolnění zmrazených eurofondů i veřejnoprávní média

Evropská komise podmiňuje uvolnění zmrazených eurofondů Maďarsku 27 reformami. Podle deníku Financial Times žádá třeba souhlas s unijní půjčkou Ukrajině, zrušení proruských vet nebo reformy justice a bezpečnostních složek. Vítěz nedělních voleb Péter Magyar slibuje lepší vztahy s Unií, ale zároveň i respekt k zájmům své země. Ve středu ho čeká jednání s prezidentem země Tamásem Sulyokem, kde mají řešit hlavně termíny pro předání vlády.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Sankcionovaný čínský tanker i přes blokádu USA proplul Hormuzským průlivem

Čínský tanker, který podléhá sankcím Spojených států, navzdory americké blokádě proplul Hormuzským průlivem. Podle agentury Reuters to ukazují údaje o lodní dopravě od poskytovatelů dat LSEG, MarineTraffic a Kpler. Je to první loď, která touto vodní cestou proplula a opustila Perský záliv od začátku americké blokády tohoto strategického námořního bodu. Za první den blokády íránských přístavů neproplula podle velení americké armády CENTCOM jediná loď.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

USA nechaly přivřít „oko NATO na obloze“ pro Blízký východ

Přední americká firma Planet Labs zabývající se satelitními snímky na žádost Washingtonu omezila na neurčito přístup k fotografiím z Íránu a velké části Blízkého východu. Opatření ztěžuje práci humanitárním skupinám a novinářům, kteří se snaží ověřovat informace na místě. Určitou míru kontroly naznačily i další americké společnosti. USA už dekády omezují snímky z Izraele a palestinských území.
před 7 hhodinami

Do roku 2050 budou mít metabolické onemocnění jater téměř dvě miliardy lidí, uvádí studie

Onemocnění jater spojené s poruchou metabolismu (MASLD), při němž se v játrech hromadí tuk, bylo diagnostikováno u 1,3 miliardy lidí. Studie zveřejněná ve vědeckém časopise The Lancet uvádí, že do roku 2050 bude metabolickými onemocněními jater postiženo 1,8 miliardy lidí, což představuje nárůst o 42 procent oproti roku 2023.
před 7 hhodinami

Vance vyzval papeže, aby se nevměšoval do amerických záležitostí

Americký viceprezident JD Vance se zastal prezidenta Donalda Trumpa, který obvinil papeže z toho, že je příliš liberální a slabý v otázce kriminality. Vance dle serveru The New York Times papeže vyzval, aby se „nevměšoval do amerických záležitostí“ a aby se zaměřil na dění v katolické církvi. Papež v minulosti v souvislosti s kritikou z úst šéfa Bílého domu prohlásil, že se „Trumpovy administrativy nebojí“.
před 9 hhodinami

Účastníci Pochodu živých si připomněli oběti holocaustu

Studenti celého světa se zúčastnili 3,5 kilometru dlouhého Pochodu živých, který se koná každoročně v Den památky holocaustu. Trasa vede z koncentračního tábora Osvětim do Osvětimi II Březinky. Připomněli si tak pochody smrti, které se koncem války konaly na řadě míst. Letošního ročníku se zúčastnil i izraelský ministr školství Jo'av Kiš.
před 9 hhodinami
Načítání...