Erdoganova strana nevzdává boj o Istanbul. Chystá žádost o nové volby

2 minuty
Události ČT: (Po)volební boj o Istanbul
Zdroj: ČT24

Boj o post starosty Istanbulu nejspíš zamíří do dalšího kola. Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dokončuje žádost o kompletní opakování komunálních voleb v největším městě Turecka. Podat ji chce, až se přepočítají hlasy v jednotlivých okrscích. Podle průběžných výsledků stále těsně vede kandidát opozice.

AKP v místních volbách z konce března sice celkově zvítězila a se svým spojencem, nacionalistickou Stranou národní akce (MHP), ovládla v zemi přes polovinu radnic. Prohrála ale mimo jiné v Ankaře, Izmiru a podle dosud zveřejněných výsledků i v Istanbulu, úhrnem tedy ve třech největších městech země.

Vládní strana výsledky v Ankaře a v Istanbulu napadla kvůli údajným nesrovnalostem. Ústřední volební komise už přiřkla radnici v Ankaře kandidátovi opoziční Lidové republikánské strany (CHP). V Istanbulu AKP žádala přepočítání všech hlasů, čemuž komise nevyhověla, ale přepočítávají se některé okrsky a kontrolují se hlasy původně označené za neplatné.

Dozvuky komunálních voleb nepociťují jen v Istanbulu. Například v obci Yenidogan se promítly do hádky o místní dětské hřiště, které nechal týden před volbami postavit tehdejší starosta za AKP. Poté, co hlasování prohrál, ho nařídil odříznout.

AKP dala najevo, že požádá o nové volby

Zásadní drama se ale odehrává tam, kde je ve hře nejvíc, tedy v Istanbulu. Příznivci vlády v pátek narušili přepočítávání hlasů v jedné z posledních čtvrtí, kde se ještě čeká na výsledky.

Ani ty ale nemusí přinést rozuzlení souboje o nejbohatší a největší město Turecka. „Využijeme práva na odvolání a požádáme o opakování voleb v Istanbulu,“ oznámil už v úterý Ali Hasan Yavuz, místopředseda vládní strany AKP.

AKP stupňuje své požadavky. Po jejích předchozích stížnostech se sice průběžné vedení kandidáta opozice ztenčilo, stále ale činí zhruba patnáct tisíc hlasů. „Podmínkou demokracie je, že poražený potřese rukou vítězi. Je to gentlemanské a morální a měli by to udělat,“ podotkl právě Ekrem Imamoglu, opoziční kandidát na starostu Istanbulu.

O opakování rozhodne volební komise

Rozhodnutí o případném opakování hlasování má v rukou volební komise. Jak by mělo vypadat, dal jasně najevo prezident země. „Nikdo nemá právo slavit vítězství ve městě s deseti miliony voličů, když vede o třináct čtrnáct tisíc hlasů,“ uvedl Erdogan.

Vládní kandidát se přitom před čtrnácti dny prohlásil vítězem, když vedl o tři tisíce hlasů a ještě nebylo sečteno. Od té doby po městě visí billboardy, na kterých děkuje za svůj úspěch. AKP se snaží o to, aby slogan nakonec platil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo několik lidí

Ve Vancouveru v Kanadě zemřelo několik lidí a řada dalších utrpěla zranění poté, co řidič v sobotu večer tamního času (v neděli nad ránem) najel autem do davu na pouličním festivalu. Na síti X to oznámila policie s tím, že řidiče zadržela. Okolnosti incidentu nejsou známé.
08:04Aktualizovánopřed 23 mminutami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marka Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 1 hhodinou

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 10 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 14 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...