Egyptský soud potvrdil trest smrti pro Badího

Káhira – Vůdce zakázaného Muslimského bratrstva Muhammad Badí a dalších 13 členů islamistického hnutí zřejmě trestu smrti neuniknou. Egyptský soud potvrdil v březnu vynesený rozsudek za údajné podněcování k vraždám při protestech z roku 2013. Po konzultacích s náboženskou autoritou vyhlásil soudce konečný verdikt ve státní televizi. Odsouzení se ještě mohou odvolat k nejvyššímu civilnímu soudu.

Trest smrti vynesl soud nad obviněnými 16. března. Poté o svém rozhodnutí jednal s egyptským velkým muftím, který dohlíží na udílení hrdelních trestů. Dnes byl konečný verdikt formálně zveřejněn. Na doživotí soud zároveň poslal do vězení dalších 23 osob. Je mezi nimi i Muhammad Sultán, odsouzený za podporu bratrstva a šíření nepravdivých zpráv.

Sultán, jenž má egyptské a americké občanství, je synem kazatele z řad Muslimského bratrstva Saláha Sultána, který je jedním ze skupiny osob odsouzených k smrti. Muhammad Sultán je ve vazbě od srpna 2013 a v současnosti podle AFP drží protestní hladovku.

Muslimské bratrstvo vyhrálo volby po svržení někdejšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 a vládlo Egyptu dva roky. Po vojenském převratu, který k moci vynesl současného prezidenta Abdala Fattáha Sísího, bylo zakázáno jako teroristická organizace.

Muslimské bratrstvo svůj podíl na násilnostech z roku 2013 odmítá. Tvrdí, že ho mají na svědomí jiné skupiny a že celý proces je čistě politický. V současné době nemá hnutí v Egyptě téměř žádný vliv.

„Muslimské bratrstvo je nefunkční už více než rok. Samotný rozsudek na tom zřejmě nic nezmění. Policii a bezpečnostním složkám se podařilo vedení a celou organizační strukturu Muslimského bratrstva rozpustit takovým způsobem, že už před tím rozsudkem nebylo vůbec akceschopné,“ popsal blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

„Muslimské bratrstvo skutečně nemá téměř žádnou popularitu. Ale je to organizace, která se pořád těší podpoře jistých států, třeba Turecka, Kataru, Saúdské Arábie,“ poznamenal novinář Yaser Daniel Reizk.

Poslední možností odsouzených je odvolat se k nejvyššímu civilnímu soudu. „Odvolací soud může trvat ještě dlouhou dobu, třeba celá léta. Takže vykonání trestu smrti skutečně není na pořadu dne,“ uzavřel Macháček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael útočí na Teherán, Emiráty hlásí zraněné. Katar vyhlásil stav nouze

Íránské drony zranily v Abú Dhabí v Emirátech šest lidí. Katarské úřady vyhlásily stav nouze po explozích v Dauhá, uvedla katarská stanice al-Džazíra. Izraelské letectvo ráno udeřilo na pozice režimu v Teheránu. Írán opakovaně vyslal balistické rakety na židovský stát, podle agentury AFP byly v Jeruzalémě slyšet výbuchy. Mohutná exploze se ozvala i na tankeru kotvícím u břehů Kuvajtu, jeho posádka je ale v bezpečí, uvedla Britská vojenská námořní služba (UKMTO).
05:02Aktualizovánopřed 8 mminutami

Kurdové v Iráku popřeli průnik milic do Íránu

Kurdské opoziční strany v severním Iráku popřely zprávy o tom, že jejich síly překročily hranici s Íránem. Píše to server BBC News. Několik amerických médií včetně Fox News tvrdilo, že kurdsko-íránské milice zahájily pozemní operaci v severozápadním Íránu. Stanice CNN už ve středu s odkazem na své zdroje informovala, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) pracuje na vyzbrojení kurdských sil s cílem vyvolat lidové povstání v islámské republice.
00:33Aktualizovánopřed 19 mminutami

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánském Nachičevanu, uvedlo Baku

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánské exklávě Nachičevan, sdělilo ve čtvrtek dopoledne středoevropského času ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí. V prohlášení informovalo také o dvou zraněných a dopadu jiného dronu u budovy školy. Baku incident odsoudilo a předvolalo si íránského diplomata. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany ve svém vyjádření napsalo, že takové údery neponechá bez odpovědi. Íránská armáda podle AFP dronový útok na Ázerbájdžán popřela a vinu svalila na Izrael.
10:19Aktualizovánopřed 52 mminutami

Za útok u památníku holocaustu v Berlíně poslal soud Syřana na 13 let do vězení

Na třináct let poslal německý soud ve čtvrtek do vězení Syřana, který loni v únoru zranil u památníku holocaustu v centru Berlína nožem španělského turistu. Podle generálního státního zastupitelství byl motiv tehdy devatenáctiletého mladíka radikálně islamistický a antisemitský. Útok se odehrál dva dny před předčasnými parlamentními volbami.
před 2 hhodinami

Tři klíčové grafiky o demografii Íránu ukazují mladou a rozdělenou zemi

Útok Spojených států a Izraele na Írán souvisí s dynamickými změnami, které v této zemi probíhají. Velká data ukazují, jak velkou roli tato země hraje na Blízkém východě.
před 2 hhodinami

Kubu zasáhl rozsáhlý blackout

Masový výpadek elektřiny zasáhl většinu Kuby, uvedla ve středu kubánská státní energetická společnost. Tamní komunistická vláda v poslední době čelí tlaku Trumpovy administrativy, která omezila dodávky ropy do země a ovlivňuje tak i jejich energetiku. Kuba však zažila několik velkých blackoutů ještě před americkými ropnými restrikcemi. Výpadek donutil vládu přerozdělovat klíčové služby jako vývoz odpadu a dopravu. Omezení energií však nezastavilo život ostrovního státu.
před 3 hhodinami

Srí Lanka zachraňuje posádku další íránské lodi

Srílanské úřady se snaží zachránit posádku z další íránské lodi, která se nachází u břehů ostrova. Píše to agentura Reuters s odkazem na mluvčího místní vlády. Íránské revoluční gardy tvrdí, že ráno v Perském zálivu zasáhly americký tanker, který poté vzplál, uvedla íránská agentura Tasním.
před 4 hhodinami

VideoÍrán dopadne na naši ekonomiku, míní Skopeček. Schillerová varuje před unáhlenými závěry

Je zřejmé, že konflikt v Íránu bude mít dopad na českou ekonomiku, míní místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Zmínil rostoucí cenu ropy a s tím spojené zdražování pohonných hmot. Dodal, že jde jenom o to, jak velký dopad bude a jak dlouho konflikt potrvá. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) má za to, že je v tuto chvíli třeba vyčkat na to, jak se konflikt vyvine a není podle ní čas na unáhlená rozhodnutí. Politici diskutovali také o okolnostech repatriačních a evakuačních letů z Blízkého východu. Debata se věnovala také návrhu státního rozpočtu, v němž opozice i prezident Petr Pavel apelují na navýšení výdajů na obranu. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 4 hhodinami
Načítání...