Dostala litevské občanství, získala medaile, pak ale bruslila na ruské propagandistické akci. Ve Vilniusu debatují, co se sportovkyní dál

3 minuty
Kauza litevské krasobruslařky Drobjazkové
Zdroj: ČT24

Margarita Drobjazková byla hvězdou litevského krasobruslení. Veřejnost i stát si ale znepřátelila loni v létě, když vystoupila na krasobruslařském představení v ruském Soči, které pořádala žena kremelského mluvčího. Prezident Gitanas Nausėda už bývalé vrcholové sportovkyni ruského původu odebral státní vyznamenání, a teď by mohla přijít i o občanství. Takový trest podporují i poslanci, kteří v úterý vyzvali k posouzení jejího případu.

Už 30 let bruslí Margarita Drobjazková v litevských barvách. Baltská země jí dala výjimku a udělila občanství. Talentovaná sportovkyně byla partnerkou litevského krasobruslaře. A jako občanka Litvy mohla bruslit spolu s ním na mezinárodních soutěžích.

S pozdějším manželem na přelomu tisíciletí získali bronzovou medaili na světovém šampionátu. Tehdejší prezident je ocenil rytířským křížem. Setkávali se s premiéry a reprezentovali Litvu na desítkách soutěží.

Oblibu ztratili až po začátku obnovené ruské invaze na Ukrajinu. Litevcům se nelíbilo, že Drobjazková s manželem dále vystupovali v ruské televizi. A hlavně: že bruslili na akci v Soči, kterou zorganizovala žena mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Ten mimo jiné šíří propagandu hlásající, že Ukrajina nemá právo na samostatnou existenci.

Podle litevských poslanců by krasobruslařka po takovém vystoupení měla o občanství přijít. „Účast na této akci narušuje hlavní pravidlo vztahující se na občany Litevské republiky. To je povinnost být věrný státu, který vám udělil občanství,“ vysvětlila svůj postoj poslankyně Dalia Asanavičiuteová.

Odebrání občanství čelí stovky lidí

Nové litevské zákony umožňují odebrat občanství lidem, kteří ho získali urychleně díky státní výjimce. Kromě Drobjazkové je jich asi 800. Pokud se Litva své bývalé hvězdy zřekne, bude to jasný signál i pro početnější ruskou menšinu: Že není přijatelná žádná podpora Putinova režimu.

„Cílem je ukázat nebo simulovat boj proti národním bezpečnostním hrozbám. A to tak, že připraví o občanství jednoho člověka,“ říká bývalý předseda nejvyššího soudu Litvy Dainius Žalimas.

Podle Žalimase ale krasobruslení v Soči žádnou bezpečnostní hrozbu neznamenalo a trest pro sportovkyni je protiústavní. O budoucnosti krasobruslařky teď rozhodne litevský prezident Nauséda. Ten se už po vystoupení v Soči nechal slyšet, že občanství nikdy neměla dostat – ať už pro Litvu získala sebevíc trofejí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 17 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 22 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
včera v 08:00

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
29. 3. 2025Aktualizováno29. 3. 2025
Načítání...