Středověký obraz z dílny Mistra vyšebrodského oltáře se na aukci ve Francii prodal za pět milionů eur (127,7 milionu korun). Cena i s přirážkou činila 158 milionů. Zpravodaj ČT Jan Šmíd informoval, že ho koupilo Metropolitní muzeum umění v New Yorku. O obraz nazvaný Trůnící Panna Marie s dítětem měla zájem i česká Národní galerie.
Dílo Mistra vyšebrodského oltáře vydražilo Metropolitní muzeum. Národní galerie má smůlu
Před dražbou se cena odhadovala na 400 až 600 tisíc eur (10,2 milionu až 15,3 milionu korun). Konečná částka se však po dramatickém přihazování v aukční síni v Dijonu vyšplhala na více než osminásobek.
„Mluvil jsem se zástupkyní Metropolitního muzea a řekla, že byli připraveni jít v případě potřeby ještě výše,“ informoval Šmíd z aukční síně.
Náhodný nález
Obraz malovaný temperou na dřevě byl dlouhá léta v domě dijonské rodiny, která neměla tušení, že se mezi nimi po generace dědí dílo jednoho z nejvýznamnějších českých představitelů vrcholné gotiky. „Majitelé obraz považovali za obyčejný dekorativní panel a chtěli ho prodat společně s nepříliš hodnotnými stříbrnými předměty a koupelnovým nábytkem,“ popsal šťastný objev znalec Hugues Cortot ze skupiny Turquin, která aukci pořádala.
Experti, včetně pracovníků Národní galerie a Ústavu dějin umění Akademie věd, potvrdili, že se jedná o dílo anonymního českého malíře vrcholné gotiky Mistra vyšebrodského oltáře. Ten byl pojmenován podle svého nejvýznamnějšího díla – devíti deskových maleb na hlavním oltáři v klášterním kostele cisterciáků ve Vyšším Brodě.
Zájem o nákup středověkého obrazu byl enormní. České instituce v aukci neuspěly. „Je nám to líto… cena ale podle ministerstva neodpovídá reálné hodnotě,“ uvedla mluvčí českého ministerstva kultury Michaela Lagronová.