Akcie čínského developera China Evergrande Group, který se potýká s problémy, se v pondělí na burze v Hongkongu propadly až o 87 procent. Burza obchodování s akciemi silně zadlužené realitní společnosti pozastavila loni v březnu a nyní ho obnovila.
Čínský realitní gigant Evergrande má obří dluhy i ztrátu, akcie se propadly o 87 procent
Evergrande je nejzadluženější developer na světě a nachází se v centru krize čínského realitního sektoru. Společnost uvedla, že „adekvátně“ splnila všechny pokyny hongkongské burzy.
Od konce roku 2021 firma nezaplatila řadu dluhů. Příští měsíc budou soudy rozhodovat o plánu společnosti na restrukturalizaci zahraničních dluhových závazků v hodnotě téměř 32 miliard dolarů (712,6 miliardy korun). Na konci minulého roku firma oznámila, že její dluh se zvýšil na 340 miliard dolarů.
Kvůli tažení Pekingu proti realitním firmám ztratily akcie společnosti za poslední tři roky více než 99 procent své hodnoty. V roce 2020 začala v zemi platit pravidla, na základě kterých se kontroluje objem peněz, které si mohou velké realitní podniky půjčovat.
Hodnota firmy se v pondělí snížila až na 2,9 miliardy hongkongských dolarů (8,2 miliardy korun). Během posledního obchodování s akciemi firmy, tedy před necelými 18 měsíci, měla hodnotu 21,8 miliardy hongkongských dolarů. Maximálního tržního ocenění společnost dosáhla v roce 2017, a to téměř 420 miliard hongkongských dolarů.
Obchod na burze firma potřebuje
Obchodování s akciemi burza pozastavila 21. března 2022. Její hongkongské divize, China Evergrande New Energy Vehicle a Evergrande Property Services, obnovily obchodování v uplynulém měsíci po šestnáctiměsíční přestávce.
Obnovení obchodování s akciemi všech tří společností je pro skupinu Evergrande klíčové, protože její plán restrukturalizace zahraničního dluhu zahrnuje výměnu části dluhu za jimi kryté kapitálové nástroje. Pokud by pozastavení obchodování s akciemi dosáhlo 18 měsíců, hrozilo by Evergrande vyřazení z burzy.
„Je jen malá naděje, že Evergrande bude moci spoléhat při splácení dluhu na prodej domů, protože kupci nemovitostí budou dávat přednost státním developerům, a firma nebude moci využívat stimulační politiky,“ uvedl Steven Leung, který řídí hongkongskou banku UOB Kay Hian.
V neděli firma vykázala za prvních šest měsíců roku ztrátu 33 miliard jüanů (bezmála 101 miliard korun). Ve stejném období loni měla ztrátu 66,4 miliardy jüanů.
Finanční problémy Evergrande se rozšířily po celém realitním odvětví Číny. Řada dalších developerů nesplácí své dluhy a zanechává po sobě nedokončené stavební projekty po celé zemi.
Číňané jsou opatrní s koupí bytů
Problémem realitního trhu je nižší poptávka. Čínští spotřebitelé se nehrnou do nákupu bytů ze dvou důvodů. Tím prvním je možná nepřesnost uváděných informací.
Oficiální státní statistiky naznačují, že trh s nemovitostmi byl překvapivě odolný vůči selhání developerů. Ukazují, že ceny nových domů klesly pouze o 2,4 procenta z maxima v srpnu 2021, zatímco ceny stávajících domů klesly o šest procent.
Rozdílná jsou ovšem data, která si vyhotovují realitní agentury a soukromé statistické firmy. Podle nich ceny stávajících domů například ve čtvrtích velkoměst Šanghaj nebo Šen-čen údajně klesly výrazněji, tedy o patnáct procent. Domy ve městě Chang-čou, poblíž firem významných v oblasti informačních technologií, pak prý ztratily čtvrtinu na své hodnotě od roku 2021.
„Údaje o cenách bydlení jsou v mnoha zemích založeny na celkových tržních transakcích, ale Čína používá selektivní vzorky,“ uvedl vedoucí výzkumu pro Asii a Tichomoří ve společnosti CBRE Henry Chin. „Číňané jsou ostražití, že ceny v této době ještě víc klesají, a nekupují nemovitosti. Vláda si tak ničí její vlastní zájem,“ dodala Alicia García Herrerová z investiční banky Natixis.
Nedostatečné sociální programy, v popředí stavebnictví
Druhým důvodem nižšího zájmu o koupi mimo opatrnost je také nedostatek financí obyvatelů. Podle New York Times byla Čína několikrát varována předními ekonomy, aby více podporovala spotřebitelskou ekonomiku jako cestovatelský ruch či gastronomii.
Navíc vláda v Pekingu nedokázala zavést silné programy pro sociální pomoc obyvatelům. Investovala spíše do budování infrastruktury a do silného odvětví stavebnictví. Výsledkem je přebytek nových bytů. Čína nashromáždila prázdné byty, které pokryjí podle New York Times poptávku na sedm let.