Čína zatkla australskou novinářku, podezírá ji z vyzrazení státního tajemství

6 minut
Horizont ČT24: Mediální konflikty s Čínou
Zdroj: ČT24

Čínské úřady formálně zatkly novinářku čínského původu s australským pasem, kterou již před půl rokem zadržely kvůli podezření z vyzrazování státních tajemství. Australská občanka Čcheng Lej pracovala jako moderátorka významné čínské státní televize CGTN v Pekingu a často se účastnila oficiálních akcí a událostí pro australskou komunitu ve městě.

„Australská vláda opakovaně vyjádřila obavy ohledně zadržení Čcheng Lej, včetně jejího zdraví a podmínek zadržení, a to i na nejvyšších místech,“ stojí v prohlášení ministryně zahraničí Marise Payneové.

Čcheng Lej se narodila v Číně, jako dítě se však přestěhovala s rodiči do Austrálie. Devětačtyřicetiletá novinářka má dvě děti ve věku devět a jedenáct let, které byly na návštěvě u prarodičů v Austrálii, když ji čínské úřady loni v srpnu zadržely. Zatčena byla oficiálně až minutý týden.

„Ačkoliv je dlouholetou občankou Austrálie, Lej svou rodnou zemi velmi miluje a je uznávána po celé planetě,“ uvedla novinářčina rodina v prohlášení s tím, že „je absolutně přesvědčena o její nevině“.

„Respektujeme postupy čínské justice a úřady vyzýváme, aby tento případ dovedly k rychlému, soucitnému a příhodnému závěru a zároveň respektovaly její práva s vědomím, že je matkou dvou mladých a zranitelných dětí, které ji potřebují,“ dodali příbuzní.

Napětí mezi Čínou a Austrálií narostlo v posledním roce poté, co Canberra vyzvala k mezinárodnímu vyšetřování původu koronaviru SARS-CoV-2. Peking reagoval zavedením obchodních cel. Letos v červenci vydala vláda v Canbeře varování svým občanům před zvýšeným nebezpečím svévolného zatčení v Číně.

Mediální spory vede Peking i s Londýnem

Diplomatické spory vidí pozorovatelé i v pozadí kampaně proti britské veřejnoprávní BBC. S Londýnem se Peking dostal do sporu kvůli Hongkongu nebo Huawei. Vysílání BBC v Číně běžně cenzuruje, tentokrát ale stanici napadá ze šíření dezinformací. „Mám podezření, že BBC navedly tajné služby USA a Velké Británie. Stala se baštou války západního veřejného mínění proti Číně,“ uvedl Chu Si-ťin, šéfredaktor čínského listu Global Times. 

Čínu rozzuřily zejména zprávy o autonomní oblasti Sin-ťiang na západě země. Odlehlý ujgurský region patří mezi nejcitlivější témata a novináři tam nemají volný přístup. V rozsáhlé síti internačních táborů Čína zadržuje od roku 2017 skoro dva miliony Ujgurů a příslušníků dalších muslimských menšin. Po mezinárodní kritice je úřady začaly posílat na práci do okolních továren a zařízení vydávají za výcviková centra, kde si Ujguři zlepšují kvalifikaci.

BBC přinesla mimo jiné závažné svědectví ujgurských žen v exilu, že tam dochází k systematickému a hromadnému znásilňování. Čína to popírá.

Britský telekomunikační regulátor Ofcom zase odebral vysílací licenci čínské státní televizi CGTN. Regulátor došel k závěru, že televizi neprovozuje vydavatelská společnost, ale politické uskupení – v konkrétním případě čínská komunistická strana. To je podle britského regulátora nepřípustné, zakazuje to podle něj britský zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. 

Britský úřad jednal na podnět diváků, kteří si stěžovali, že stanice neposkytuje vyvážené a fakticky správné zpravodajství. Diváci poukazovali na tendenční zpravodajství o protestech v Hongkongu, ale i na to, že stanice odvysílala vynucená doznání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 47 mminutami

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 1 hhodinou

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 6 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 7 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...