Čína se rozloučila s mocným exprezidentem Ťiang Ce-minem. Hold mu vzdal i Si Ťin-pching

3 minuty
Události: Čínští komunisté pochovali Ťiang Ce-mina
Zdroj: ČT24

V Pekingu se v úterý konal pohřeb Ťiang Ce-mina, bývalého mocného čínského prezidenta z let 1993 až 2003 a generálního tajemníka komunistické strany v letech 1989 až 2002. Čínské úřady vyzvaly veřejnost, aby pohřeb sledovala v přímém televizním přenosu a vyjádřila tak zesnulému úctu, napsala agentura Kjódó.

Ťiang byl pohřben v Pekingu ve Velkém sále lidu za přítomnosti vysoce postavených stranických i vojenských funkcionářů včetně prezidenta Si Ťin-pchinga. Poplašné sirény v moment začátku pohřbu (ve 3:00 našeho času) se rozezněly na tři minuty. Po tuto dobu se také zastavil obchod na finančních i akciových trzích.

Bývalý prezident zemřel minulý týden v 96 letech na leukémii a mnohočetné selhání orgánů. „Byl velkým marxistou a velkým proletářským revolucionářem, státníkem, vojenským stratégem, diplomatem,“ ocenil zesnulého prezident Si.

Do čínských dějin se zapsal především díky ekonomickým reformám. Přivedl Čínu do Světové obchodní organizace (WTO) a umožnil soukromé podnikání. Země za jeho vlády zažila své nejdelší období hospodářského růstu.

Za hranicemi ovšem Ťiang Ce-minovi zůstala nálepka tvrdého autoritářského vůdce. Čínská vláda za jeho éry tvrdě pronásledovala všechny disidenty, kteří se odvážili zpochybnit monopol komunistické strany, nechávala uvěznit bojovníky za lidská práva a zakázala duchovní hnutí Fa-lun-kung, jež vnímala jako hrozbu.

„Osmdesátá a devadesátá léta byla u nás i v zahraničí obdobím politických bouří, světový socialismus prošel mnoha komplikacemi. Některé západní země na Čínu uvalily takzvané sankce,“ řekl obecenstvu na pohřbu současný prezident Si.

„Ťiang ale pokračoval v prosazování reforem, otevírání a posilování stranického pouta vůči lidu. Podporoval čínskou nezávislost, důstojnost, bezpečnost a stabilitu,“ dodala úřadující hlava státu.

Na internetu se Ťiang Ce-min stal ikonou i přes zásahy čínské cenzury. Fanoušci obdivují jeho schopnost improvizovat, což kontrastuje se stylem současného šéfa čínské komunistické strany.

Sinolog David Gardáš připomněl, že Ťiang do jisté míry stál také u zrodu lepších rusko-čínských vztahů. V 50. letech krátce po studiích pracoval v Moskvě, naučil se plynule rusky. „On byl ten, který otevřel dveře tomu sbližování, které můžeme vidět například i teď v posledních měsících od invaze na Ukrajinu,“ sdělil.

9 minut
Horizont ČT24: Sinolog David Gardáš o bývalém čínském prezidentovi
Zdroj: ČT24

Pocta už v pondělí

V pondělí se vysocí čínští představitelé poklonili tělu Ťiang Ce-mina, které bylo – zakryté státní vlajkou – vystaveno ve vojenské nemocnici v Pekingu. Tělo bylo následně převezeno ke kremaci na Papaošanský revoluční hřbitov v Pekingu, kde je uložena řada zemřelých vysokých čínských činitelů.

Na úterním smutečním obřadu i v pondělí ve vojenské nemocnici byl vidět také exprezident Chu Ťin-chao, který se neobjevil na veřejnosti od 22. října, kdy byl nečekaně odveden ze sálu během sjezdu komunistické strany. To vyvolalo množství spekulací, napsala agentura AFP.

Devětasedmdesátiletý bývalý čínský vůdce Chu na sjezdu působil unaveně a oficiální tisková agentura Nová Čína tehdy napsala, že sál opustil, protože se necítil dobře. Podle jiných názorů ale Chuova viditelná nelibost při odchodu svědčila o politických motivech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších pět zranil, oznámil šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Výbuchy byly také slyšet ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
před 16 mminutami

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 7 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 10 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 10 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 11 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 14 hhodinami
Načítání...