Česká skleněná plastika se vrátí po půl století z Japonska domů

2 minuty
Události: Návrat skleněné plastiky z Japonska
Zdroj: ČT

Do České republiky se vrací jedno z uměleckých děl z expozice na Světové výstavě v Ósace v roce 1970. Skleněný mrak výtvarníka Reného Roubíčka byl přes půlstoletí v lázeňském zařízení v Japonsku. O záchranu se zasloužilo české velvyslanectví v Tokiu ve spolupráci s firmou Lasvit. Ta dílo přepraví a po renovaci pravděpodobně vystaví ve veřejném prostoru. Informovala o tom zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.

Mrak Reného Roubíčka, jedna ze stěžejních skleněných plastik úspěšného československého pavilonu na Expo 1970 v Ósace, se po padesáti třech letech  vrací domů.

Po výstavě ho zakoupil hotel v lázeňském městě Kirišima na ostrově Kjúšú. Hotel čeká rekonstrukce a osud Mraku byl nejistý. Podle manažera se na vedení obrátilo české velvyslanectví v Tokiu, které projevilo zájem památku zachránit a vrátit do České republiky.

„Hosté u nás obdivovali Mrak padesát dva let, od chvíle, kdy jsme otevřeli. Máme tu i výstavu o tvůrci a historii. Jsme hrdí, že jsme tu měli takový historický skvost,“ řekl manažer hotelu Kirishima Kokusai Hiroši Hajašida. 

Z rozřezané Řeky se podařilo najít dva zbývající díly

V Japonsku pak dál zůstává Řeka od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Původně byla 22 metrů dlouhá. Po Světové výstavě byla rozřezaná na tři kusy. Jeden zůstal v areálu bývalého Expa, ale kam zmizely další dva, se dlouho nevědělo, říká zpravodajka. 

Plány československého pavilonu totiž vznikaly v atmosféře Pražského jara roku 1968, ale výsledek už ovlivnila normalizace. Z Řeky komunisté nechali odstranit stopy vojenských bot jako symbolu sovětské invaze. Kam ji po výstavě rozprodali, tvůrci nevěděli. Obrátili se proto na přítelkyni obou tvůrců a galeristku Masae Nakamu, aby to vypátrala.

„Chtěla jsem to zjistit. Jednoho dne jsem v japonské televizi viděla pořad o panu Libenském. Kontaktovala jsem produkčního a ten slíbil pomoc,“ říká Masae Nakama. První kus objevil v sídle japonského pivovaru. Další dvě části – v parku bývalého EXPA a depozitáři muzea umění – našla reportérka ósackého deníku. „Od té doby uplynulo třináct let a toto mistrovské dílo je pořád rozdělené na tři části. Doufám, že jednoho dne se je podaří zase spojit,“ uvedla reportérka Mainichi Shimbun Mai Suganuma.

To je však málo pravděpodobné, dodává Šámalová. Podle znalců totiž přinejmenším jednu část poškodilo zemětřesení v roce 2011 a renovace je složitá. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jižní Súdán je po zatčení viceprezidenta na prahu války

V nejmladší zemi světa hrozí druhá občanská válka. Opozice po zatčení viceprezidenta Rieka Machara mluví o porušení křehké mírové dohody z roku 2018 o sdílení moci. Experti vyzývají mezinárodní společenství, aby zabránilo vyhrocení situace ve státě sužovaném etnickým pnutím. Do země už dorazili mediátoři Africké unie, kteří se snaží mírovou smlouvu zachránit.
10:00AktualizovánoPrávě teď

Netanjahu přiletěl do Maďarska, země odstupuje od ICC

Maďarská vláda se rozhodla odstoupit od Mezinárodního trestního soudu (ICC), oznámil ve čtvrtek dopoledne podle agentur MTI a Reuters šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás. Úřady podle něj během dne zahájí patřičný proces.
Právě teď

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 1 mminutou

Lipavský věří, že Rubio potvrdí americký zájem na silné a akceschopné Severoatlantické alianci

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) věří, že šéf americké diplomacie Marco Rubio na jednání ministrů zahraničí NATO potvrdí americký zájem na silné a akceschopné Alianci. Řekl to před odletem na dvoudenní schůzku v Bruselu, kde očekává mimo jiné debatu o spravedlivém sdílení zodpovědnosti mezi spojenci či o ruské válce na Ukrajině.
09:24Aktualizovánopřed 4 mminutami

„Vysokorychlostní roky,“ bilancuje končící šéfka německé diplomacie

Končící německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se má nově přesunout do New Yorku, kam ji sousední země nominovala do role předsedkyně Valného shromáždění OSN. Její zvolení se považuje za formalitu. Tři a půl roku ve funkci šéfky německé diplomacie hodnotí jako „vysokorychlostní roky“ provázené agresí Moskvy vůči Ukrajině, válkou na Blízkém východě a konfrontací s Ruskem, které kritizovala mnohem důrazněji než její předchůdci.
před 3 hhodinami

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
před 3 hhodinami

Putinův zmocněnec jednal ve Washingtonu, tvrdí Reuters

Vysoce postavený ruský vyjednávač, zmocněnec ruského vůdce Vladimira Putina pro investice Kirill Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s americkými představiteli, pozval ho Trumpův zmocněnec Steve Witkoff. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké představitele.
před 4 hhodinami

Katar podle policie platil spolupracovníkům Netanjahua za zlepšování své pověsti

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začátkem týdne vypovídal před soudem v kauze, která dostala název Katargate. Dva jeho blízcí spolupracovníci jsou totiž podezřelí, že s tímto emirátem udržovali nezákonné vazby a snažili se vylepšovat jeho obraz v očích veřejnosti. Katar má přitom blízko k Íránu – úhlavnímu izraelskému nepříteli.
před 4 hhodinami
Načítání...